İlk Tesla Powerwall Avustralya’da Teslim Edildi

tesla-powerwall

Gelecekte yenilenebilir enerji kaynakları çok önemli yer tutuyor. Tesla Motors ve Elon Musk da bu gelecekte güneş enerjisinin büyük savunucularından. Ancak güneş, gece tepemizde olmadığından hava karardığında, yani elektriğin çoğunlukla eh pahalı olduğu zamanlarda santrallerde üretilen elektrik kullanılmak zorunda kalınıyor.

Tesla Motors 2015’in Mayıs ayında bu probleme çözüm olarak Tesla Enerji’yi tanıtmıştı. Tesla Enerji şirketler için Powerpack1)Sanayi tipi 100kWh kapasiteli batarya, evler için ise Powerwall2)ev tipi, duvara asılan, kapasitesi 7kWh ile 10kWh arası değişen batarya adını verdiği yerleşik batarya çözümleri sunuyor. Bir Tesla Powerwall 7kWh veya 10kWh kapasiteye sahip ve içinde DC/DC çevirici bulunduruyor. Bu sayede gündüz güneş panelinden ürettiğiniz elektriğin kullandığınızdan fazlasını Powerwall’a depolayıp akşam bu elektriği kullanabilir veya yine bataryadan şebekeye geri satabilirsiniz. Elektrik üretim / dağıtımı geleceğinde merkezi santrallerden üretim ve dağıtımdansa evlere dağılmış güneş enerjisinden üretip depolamanın önemli yer tutması da bekleniyor. Özellikle üçüncü dünyada elektriğin gidemediği yerlerde güneş paneli ve Powerwall ile görece ucuz maliyete elektriğe sahip olmak mükün. Potansiyel çok yüksek.

Tesla Enerji Resmi Basın Açıklamasını Okuyabilirsiniz

İlk Powerwall Avustralya’da

Tesla Enerji ürünlerinin montajına Gigafactory’nin ilk etabında yavaş yavaş başlamıştı. Geçtiğimiz ay da ilk Powerwall teslimlerinin başlayacağına dair işaretler yakalanmıştı. Tesla bu işi görece sessiz yürütse de güneş paneli potansiyellerinden dolayı birinci derece önem vereceğini açıkladığı pazarlardan Avustralya’da ilk Powerwall teslimini Pfitzner ailesine yaptı.

tesla-powerwall

Tesla Enerji ürünlerinin montajının Gigafactory‘nin ilk etabının 2016 içinde tamamen açılması ile hızlanması bekleniyor.


Kaynak

 

Referanslar   [ + ]

1. Sanayi tipi 100kWh kapasiteli batarya
2. ev tipi, duvara asılan, kapasitesi 7kWh ile 10kWh arası değişen batarya

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar İlk Tesla Powerwall Avustralya’da Teslim Edildi

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 07/02/2016 at 12:51 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.