İşte Tesla Model S 6.2 güncellemesi detayları

6.2 güncellemesi

Elon Musk’ın hafta başında yaptığı açıklamadan beri iple çekilen basın toplantısı bugün gerçekleşti. Basın toplantısında Model S için 6.2 işletim sistemi ve yeni özellikleri tanıtıldı, üstüne 6.2’den sonra çıkacak versiyon olan 7.0 ile ilgili birkaç detay verildi. İşte detaylar;

Menzil Gerginliğine Son

Yapılan açıklamada, Elon’ın hafta başında twitter’dan da söylediği gibi menzil ile ilgili kullanıcaların zaman zaman yaşayabileceği endişelere nasıl son verileceği açıklandı. An itibariyle A.B.D. nüfusunun %90’ının bir Tesla Supercharger‘ına 280km uzakta yaşadığı, hatta “Varış Şarjı” (restoran, AVM gibi yerlere takılan ücretsiz yüksek hızda Tesla şarjlarına verilen ad) noktalarını da sayarsak bu rakamın %96’ya çıktığı belirtilerek artık uzun yol gitmenin Tesla ile çok kolay olduğu belirtildi. Yeni işletim sisteminde menzil ile ilgili iki yeni sistem var;software-6-2-la-to-ny

Yolculuk Planlama: 2012 yılında çıktığından beri Model S’in en büyük eksiği olan bu özellik sonunda gerçekleşti. Sistem EVTripPlanner gibi yükseklik, ortalama enerji tüketimi, hava durumu gibi değerleri dikkate alarak gideceğiniz yere ulaşma garantisi veriyor. Eskiden (mevcut sistemde) arabada “Rated Range” olarak verilen belirli bir tüketim değeri ile hesaplanmış kalan menzili görüyor ve arabayı fazla sert kullanır ya da çok yokuş tırmanırsanız 50km değerinde menzil tüketip 25km gidebiliyorsunuz, dolayısıyla herhangi bir şarj noktasına uzak şekilde kendinizi şarjsız bulmamak için uzun yolda planlama yapmanız gerekiyor. 6.2 ile planlama arabanın içindeki sistemden tek tuş ile yapılabilecek. Sistem artık Supercharger‘lardan veya “Varış şarjı” noktalarından rotayı geçirecek ve hangi supercharger’da kaç dk durmanız gerektiğini de söyleyecek. Aracınız şarj olurken de iPhone uygulaması arabanın bir sonraki durağa gidecek kadar şarja sahip olduğunu bildiren bildirimler alabileceksiniz. Dolayısıyla şarj halinde geçirilen süre de azaltılmış olacak.

software-6-2-la-to-ny

Menzil Güvencesi: Sürücülerin hiçbir zaman şarjsız kalmaması için bundan sonra düşünmeyi ve endişelenmeyi Model S yapacak. Araba artık her 30 saniyede bir supercharger, “Varış Şarjı” noktası ya da arabanın daha önce şarj olduğu noktaları kontrol ediyor. Eğer araba mevcut menzil ile bunlardan birine gidemeyecek kadar az şarja sahip olursa uyarı çıkıyor ve en yakın şarj noktalarından birini seçerek yol tarifi alıyorsunuz. Yani Elon Musk’ın lafıyla; “İstemedikten sonra şarjı bitirip yolda kalmak imkansız. Birkaç defa çıkan uyarıları reddetmeniz gerekecek.”

Sürücü Yardımı Özellikleri

Geçtiğimiz sonbahar açıklanan Autopilot özelliklerine yenileri eklenmeye devam ediyor. 6.2 ile gelenlerden biri de Otomatik Acil Fren. Hedefi kaçınılamaz önden çarpışmalarda hasarı en aza indirmek olan bu sistem frene basmayı sürücü gaza basar, direksiyonu ani çevirir ya da kendisi frene basarsa bırakacak. Bir başka yenilik ise Kör Nokta Uyarısı. Araba saatte 30 ile 140km arasında hızla giderken kör noktada bir araba var ise hız göstergesinin altında beyaz renkte bir uyarı çıkacak. Eğer o araçla bir çarpışma ihtimali oluşursa iki tane kırmızı uyarı çıkacak, direksiyon titreyecek ve uyarı sesi çalınacak.

Valet Modu

Bir şifre belirleyip arabayı Valet Moduna aldığınız zaman torpido gözü, ön arka bagaj kilitlenecek, arabanın performansı limitlenecek, hıza limit konacak ve sürücü profili gibi özel bilgilerinize erişim engellenecek.

Ne zaman?

6.2’nin Beta testleri zaten geçtiğimiz haftalardan beri yapılmakta ve çok büyük bir aksilik ile karşılaşılmaz ise 10 gün sonra çıkacak.

7.0’a ilk bakış

6.2 detayları yanı sıra bu basın toplantısında 7.0’a da ilk bakışı elde ettik. 7.0’ın 3-4 ay gibi kısa bir süre içinde çıkması bekleniyor ve en büyük iki özelliği yepyeni bir arayüz ile direksiyonun kendini kontrol edip şeritleri takip etmesi olacak. Arabayı kendi kendini kullanmanın bir tık altına getirecek olan bu güncelleme ile teknik olarak Elon Musk’ın söylediğine göre “Seattle’dan San Francisco’ya garajdan garaja getirmek” mümkün olsa da aracın kendini dümen etmesine sadece otoban ve özel yollarda izin verilecek. Yine 7.0 güncellemesi ile özel mülklerde arabayı yanınıza çağırabilecek, evinizde inip garaja gitmesini söyleyebileceksiniz ve gidip kendi kendini park edip kapanacak. Daha sonra telefonunuzdan tekrar arabayı çağırabilecek hatta buluşmak için yer ve saat verebileceksiniz.

Soru – Cevap

Her basın toplantısı sonrası olduğu gibi sonrasında Elon Musk ile bir soru-cevap kısmı yapıldı. İşte seçtiğimiz bazı sorular ve cevapları;

GM ve başka firmalar 320+ km menzilli düşük fiyatlı elektrikli arabalar üzerinde çalışıyor. Bunun müşterilerin menzil beklentisi ve Model 3‘ün satışları yönünde etkisi nasıl olur?

Musk: Bir elektrikli araba için 320km minimum limiti. Gerçek dünyada 320+ km menzil gerekiyor. Düz yolda ve klima kapalı şekilde 320km ile olmaz. 320 altı gerçek menzil kabul edilemez. İnsanların çoğu bundan %20 kadar da fazlasını istiyor. 650km üstünde menzil ise sadece ekstra taşıdığınız menzil. (Yani Tesla’dan gelecekte gerçek dünyada en az 320km, en fazla 650km menzilli arabalar beklemeli)

Sistem rota hesaplarken varış şarjı noktalarına mı öncelik veriyor yoksa supercharger’lara mı?

Musk: Superchargerlara tabii ki. Tabii varış şarjı noktası gerçekten de varacağınız yerde değilse. Bu arada Model S sahipleri olan herhangi bir işyeri ya da restoran Tesla şarj ekipmanını ücretsiz alabilir, herkesin ulaşabileceği bir yere koyma şartıyla.


 

Piyasaya sürüldüğünden bugüne 3. yılında olan Model S internet üzerinden yapılan sürekli güncellemeler ile gelişmesi ve güncel kalması ile neden geleceğin arabası olduğunu hatırlatmaya devam ediyor.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 20/03/2015

    […] en net görüntüleri yakaladığımız bu görüntüler Palo Alto/California’da çekilmiş. Dün yapılan basın toplantısı soru cevap bölümünde CEO Elon Musk Model X’in daha önce hiç görülmemiş […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.