Karma Automotive Araçları BMW İmzası Taşıyacak

Yaklaşık iki sene önce iflas eden Fisker Automotive‘in Çinli bir Holding1)Zhejiang Geely Holding Grubu tarafından satın alınması ardından tekrar, yeni adıyla, faaliyete başlayan Karma Automotive gelecek araçlarında aktarma organları ve yürüyen aksam için BMW ile işbirliği yapacağını açıkladı…

fisker logoFisker Automotive Tesla Motors’un Model S tasarımını yapması için 875,000$ ödediği, Aston Martin, BMW gibi ikonik markalarda otomobil tasarımcılığı yapmış Henrik Fisker’ın Bernhard Koehler ile beraber 2007 yılında kurduğu otomobil şirketidir. İlk iş olarak %100 elektrikli olmasa da çevreye duyarlı “Hibrit” otomobiller yapacağını açıklayan Fisker Automotive ilk aracı, spor görünümü ve keskin hatları ile zamanında çok ilgi toplayan Fisker Karma idi.

Karıştırılan konseptler; Elektrikli, Hibrit, Plug-in Hibrit, Hidrojen

2012 yılına gelindiğinde ABD ve Kanada’da toplam 45 bayisi bulunan ve 1800 adet Fisker Karma’nın Finlandiya’da bulunan

Fisker'ın hibrit otomobili Fisker Karma

Fisker’ın hibrit otomobili Fisker Karma

fabrikada üretilip teslim edildiğini açıklayan Fisker Karma’nın 20,1kWh kapasiteli Li-ion bataryası yanında içten yanmalı bir motoru bulunuyordu.

2009 yılında ABD Enerji Bakanlığından Tesla’nın da aldığı gibi ABD’de üretim yapmak için sadece ilk turu 170 milyon $ olan bir kredi alan Fisker Automotive’in bu kredisi 2012 yılında 190 milyon $ kullanmışken şartlara uymadığı gerekçesiyle donduruldu. Yine 2012’nin Temmuz ayında tüm üretimi durduran Fisker yatırım aramaya devam etti ancak aradığı gibi yatırım bulamadı. Şirkete bir darbe de Avrupa’ya gitmekte olan bitmiş 338 adet Fisker Karma’nın yolculuk esnasında Sandy Kasırgası’na yakalanıp yanması oldu. Sigorta şirketi 30 milyon $ zararı ödemeyi

reddetti, Fisker dava açtı ve dava halka açıklanmayan bir şekilde mahkeme dışında anlaşma ile sonlandırıldı.

İflas ve İsim Değişikliği

2013 yılının Nisan ayında iş gücünün %75’ine hiçbir uyarı olmadan son veren Fisker aynı yılın Kasım ayında iflasını açıkladı. Önce Volvo’nun da sahibi olan Çin’li Geely Holding Tarafından, daha sonra da Çin’li Wanxiang Grup tarafından satın alınan Fisker geçtiğimiz Eylül ayında ismini Karma Automotive olarak değiştirdiğini ve Plug-in Hibrit Fisker Karma’yı 2016 yılında tekrar piyasaya sürüp 1,000 adet üretim yapacağını açıkladı.

BMW ile İş Ortaklığı

Bu antlaşma ile Karma Automotive gelecekte Fisker Karma dahil tüm otomobillerinde kullanabildiği her yerde BMW’nin elektrikli ve hibrit otomobil iç aksamlarını kullanacağını açıkladı. BMW i8’de kullanılan teknoloji Fisker Karma’da da kullanılacak. 

KAYNAK

Referanslar   [ + ]

1. Zhejiang Geely Holding Grubu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Karma Automotive Araçları BMW İmzası Taşıyacak

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 15/11/2015 at 23:31 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.