Mercedes CEO: Elektrikli Arabaların Lideri Tesla Ama 2025’e Kadar Mercedes EQ Lider Olacak

Mercedes’in üst şirketi Daimler Grubu CEO’su Dieter Zetsche Bloomberg’e verdiği bir röporajda;

Şuanda Tesla elektrikli otomobillerde bariz bir şekilde lider evet. Ancak kendimize 5 yıl önce 2020’ye kadar kendimize en iyi premium otomobil üreticisi firma olacağız sözü verdik ve şimdiden bu hedeften uzak durmuyoruz. Şimdi de kendimize yeni bir hedef koyuyoruz o da 2025’e kadar elektrikli otomobil üreticileri arasında da en iyi olmak.

ifadelerini kullandı. 9 yıl sonrası için plan ve iddia gerçekten Almanlara yakışır şekilde çok alışık ancak çok büyük bir iddia. Kıyas olarak Tesla CEO’su Elon Musk planlamada 5 yılın onun için sonsuzluk olduğunu söylemişti. Hatta bu yüzden planları açıklanan ve Daimler’in de kamyon bölümüne rakip olacak Tesla kamyon ve pick-up bile 5 yıl içerisinde piyasaya sürülecek şekilde planlanıyor.

Mercedes ise elektrikli araçlar için oldukça hareketli geçen Paris Motor Show‘da %100 elektrikli alt markası “EQ”yu henüz yeni tanıttı. Paris’te tanıtılan Generation EQ yanında önümüzdeki birkaç senede iki sedan bir SUV olmak üzere toplam 3 adet Mercedes EQ araç tanıtılması bekleniyor. 2025’e kadar ise hedef 10 elektrikli otomobil modelinin olması.

Aşağıda Dieter’in röportajının o kısmını izleyebilirsiniz. Paris‘te açıklanan planlar ile Renault, Volkswagen, Mercedes, Audi, Porsche, BMW gibi markaların da elektrikli otomobiller ile ilgili ciddileşmeye başlaması bence iyi haber. Mercedes’in iddiası da her ne kadar pek muhafazakar bir iddia olmasa da Mercedes’in geçmişinden dolayı insan gerçekten çok iyi bir değişim bekliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Mercedes CEO: Elektrikli Arabaların Lideri Tesla Ama 2025’e Kadar Mercedes EQ Lider Olacak

Bu konu 3 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Derya tarafından 19/10/2016 at 09:47 tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4500

  Altan
  Katılımcı

  Hatırlıyorum 1990’lı senelerde autohaber dergisi alırdım her hafta, Fiat gazetecileri Uno’nun elektirikli modelinin test sürüşü için davet etmişti; onlarda test sürüşü yapmışlardı. Yıllardır yaptık demek için yapılan “denemeler” Tesla sayesinde başka bir noktaya vardı, artık geri dönüş yok. 2025’i beklemeyeceğiz dostlar, 2020’ye kadar ticari satışta bir dolu model yollarda olacak.

  #4503

  Alp
  Katılımcı

  Açıkçası, Paris motor show dan sonra ICE sıfır araç almak artık çok mantıklı görünmemeye başladı bana. (Özellikle de trigger değişimi için 2bin küsür lira verdikten sonra 🙂 )
  Hala aklımı kurcalayan tek konu, kışın ısıtma konusu. Eğer jeneratör vb amaçlı içten yanmalı motor kalacaksa araçlarda, bir amacı da ısıtma olabilir diye düşündüm.

  #4537

  Derya
  Katılımcı

  Bu arada bizim TR Yerli elektrikli bir araç konseptimiz vardı, şimdi ne alemde, hangi aşamada, en son bir röpörtajda bakan ışık 2018 yılında yollarda olacak demişti sonuç ne durumda bilen var mı ?

  Şu haberde http://www.hurriyet.com.tr/bakan-isik-yeni-nesil-otomobil-teknolojileri-konusunda-iddiali-konustu-tesladan-cok-daha-iyiyiz-40101023

  Bakan ışık hatta Tesla dan daha iyiyiz demiş.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.