Üretim Adayı Araba İlk Kez Gösterildi! Model 3 Başta Sadece Arkadan İtişli, Performans ve 4X4 Sonradan

model-3-release-candidate

Elon Musk‘ın basın, yatırımcılar, hayranları, herkes ile bir numaralı iletişim yolu Twitter. Bugün yine bir ‘Tweet fırtınası’ ile bilmediğimiz birçok şeyi bize aktarıp takipçileri ile adeta konuştu.

Model 3 için bilebileceğiniz gibi hedef üretim başlangıç tarihi 2017 Temmuz. Seri üretime 2017 Eylül’de geçilebildiği varsayılırsa, üretim teknik ve teknolojilerinde bekledikleri gelişmeleri kaydettikleri taktirde1)Model 3’ü seri üretilebilecek şekilde tasarlıyorlar. Yeni felsefeleri makineyi üreten makine 2017 içinde onbinlerce Model 3 teslimi beklememiz hayal değil.

Bugün öğrendiğimiz ise üretimi tek tipleştirmek ve olabildiğince hızlı yapmak için en azından ilk 9 ay Model 3’te 4X4 veya performans seçenekleri olmayacağı. 2018 yazından sonra performans, 4X4 ve sağdan direksiyonlu modeller de üretime opsiyon olarak eklenecek.

Bu ilk gün rezervasyon yapıp 4X4 almayı ya da en hızlı, performanslı modeli almayı bekleyenler icin hayal kırıklığı olabilir ancak firmadan çıkan bu kendine güven seviyesi de üretimin gerçekten planlandığı şekilde başlayacağını sinyalliyor. Bu, Model 3 ile ilgili uzun süre sonra kaydettiğimiz en ciddi gelişmelerin sadece ilki. Bu tweet fırtınasından Model 3 ile ilgili diğer öğrendiklerimizi listelersem;

   • Model S Hala En Gelişmişi: Arabada Model S ve X’ten daha iyi bir teknoloji olmayacak. Model S hala en hızlı, en uzun menzilli, en iyi teknolojili olarak kalacak. Hatta Musk; “İnsanlar Model 3’ü Tesla teknolojisinin bir sonraki adımı, iPhone 2’den 3’e geçiş olarak görüyor ama vurgulamak isterim ki Model 3 sadece Model S’in daha ufak, daha uygun fiyatlı, daha az menzilli ve daha az performanslısı.” dedi. Model 3 çıktıktan sonra da şahsi arabasının Model S olacağını vurgulayıp BMW 5-6 serisi vs. 3 serisi benzetmesi yaptı.
   • HUD veya Hız Göstergesi Yok, Tek Ekran: Prototipte görüp garipsediğimiz tek dev ekranlı, hız göstergesi ekranı bile olmayan iç tasarım kalıyor. Model S’ten daha yeni bir teknoloji olmayacağı için dedikodularda döndüğü gibi cama yansıyan ileri seviye bir HUD projeksiyon teknolojisi de olmayacak. Elon Musk’ın savunması ise; “Kendini çoğunlukla kullanan bir arabada ihtiyacınız ve hız vb. şeylere bakma ihtiyacınız azalıyor. Taksi’de yolcu iken hıza ne kadar baktınız?” oldu. Bu benim en garip karşıladığım şey. Sonuçta 2018’den itibaren dünyanın her yerinde tamamen kendini kullanıp insan müdahalesine ihtiyaç duymayan halde olmayacağız. Ama belki de yandaki ekranın üstündeki hali ile idare edilebiliyordur. Tecrübe etmeden birşey söylemesi zor olsa da kesinlikle Model 3’ün en garip yanı şimdilik bu.
   • En Büyük Pil 75kWh: Son dakika tweetlerinden birinde de Model S‘e kıyasla daha kısa olan Model 3 tabanının izin verdiği en büyük bataryanın 75kWh olduğunu öğrendik. Daha önceden de giriş modeli bataryasının 60kWh’dan düşük olacağını biliyorduk. Yani opsiyonlar 55-75 olacaktır muhtemelen. 55kWh tek şarj ile gerçek koşullarda 350km, 75kWh ile de 475km gidilecektir. İnanın bir elektrikli otomobil kullanıcısı olarak fazlası ile yeterli rakamlar bunlar.

  • Üretim Adayı Model 3 İlk Sürüşü: Belki de en önemli bilgi olarak Elon Musk bize geçen sene gerçekleşen Model 3 tanıtımından beri ilk defa yeni bir prototip gösterdi. Üretim adayı olarak ilk kez gördüğümüz bu siyah arabada birkaç değişiklik söz konusu. Model S ve Model X‘te halihazırda kullanılan Autopilot 2.0 donanımı orta kolondaki kameranın düşük çözünürlüğe rağmen anlık yansımasından görülebiliyor. Bunun Model 3’te olacağını zaten biliyoruz. Ön tasarımda da kesinlikle farklılıklar var. Prototipte daha kutu gibi olan ve eleştirilen duruş biraz daha sivrileşip sporlaşmış, daha güzel olmuş. Yine Elon’un paylaştığı gibi içerideki tek ekranı görebiliyoruz, hız göstergesi ya da projeksiyon göze çarpmıyor. Ancak düşük çözünürlükten çıkartabildiklerimiz şimdilik bunlar. İlk prototipler ile genel farklara aşağıdaki resimden daha iyi bakabilirsiniz. Gelişmeler için TeslaTurk’u takipte kalın.
Model 3 orijinal tanıtım prototipi ile üretim adayının kıyası.

Model 3 orijinal tanıtım prototipi ile üretim adayının kıyası.

Referanslar   [ + ]

1. Model 3’ü seri üretilebilecek şekilde tasarlıyorlar. Yeni felsefeleri makineyi üreten makine

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Üretim Adayı Araba İlk Kez Gösterildi! Model 3 Başta Sadece Arkadan İtişli, Performans ve 4X4 Sonradan

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 24/03/2017 at 20:09 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.