Gigafactory’de Tesla Model 3 Pil Üretimi Başladı!

Tesla CTO'su JB Straubel Tesla'nın ilk günlerinde ilk baarya paketlerinden birini el ile yaparken.
Tesla CTO'su JB Straubel Tesla'nın ilk günlerinde ilk baarya paketlerinden birini el ile yaparken.

Tarihi Tesla Model 3 programının aşama aşama gerçekleşişini TeslaTurk okuyucuları olarak 1 seneyi aşkın süredir siteden izliyorsunuz. 500,000 adede yaklaşmıs ön siparişi ve hacimde üretilen kitlelerin ilk tavizsiz elektrikli arabası olacağını düşünürsek algı kırımı, elektrikliye geçişte vs. büyük etkisi olacağı aşikar.

Tasarım bitti, pil bu kadar, test arabası yapıldı, test arabası yakalandı, bu tarihte şu olacak vs. derken bu da oldu ve sonunda Tesla bu amaçla inşaa ettiği Tesla Gigafactory‘de Model 3 pil üretiminin geçtiğimiz haftasonu başladığını duyurdu.

Gigafactory Tesla’nın Nevada’da çölün ortasına yaptığı dünyanın en büyük binası ve 5 milyar $’lık yatırımı. 2020’de tüm etapları tamamlandığında tüm dünyanın 2013 yılında ürettiği kadar pili tek binada üretecek. Tüm üretim aşamalarını birleştirip tek çatı altına almak ve hacmi çılgıncasına artırıp yeni üretim teknikleri geliştirilmesi ile sadece fabrika avantajı olarak maliyette %30 iyileşme bekleniyor. Dünya’daki faktörler, arzın artması, teknolojinin gelişmesine bağlı maliyet iyileştirmeleri bu denklemin dışında bile. 35,000$ ABD başlangıç fiyatlı Tesla Model 3’e ulaşabilmek için 2014 sonu inşaatı başlamış Gigafactory’de proje rayında gidiyor.

Gigactory’de Tesla Enerji İçin Pil Üretimi Zaten Başlamıştı

Tesla Gigafactory’nin birinci etanında bundan yaklaşık 5-6 ay önce pil üretimine başladığını duyurmuştu. Ama o piller Tesla Powerwall ve Powerpack’te kullanılan ve sabit kullanım ihtiyaçlarına optimize edilmiş kimya olan NCM (Nikel Manganez Kobalt) kullanılıyordu. Model 3’te ise NCA (Nikel Kobalt Aluminyum) kimyası kullanılacak.

Yeni piller form faktörü olarak endüstride standart olup rahat adet bulunabildiği ve güvenliği test edildiği için yaklaşık 10 yıl önce Tesla Roadster‘da 18650 pilleri ile çalışmaya başlamıştı.((18mm çap, 65mm yükseklik, Silindir) Model S ve Model X’te de bu form faktörü daha iyi kimyalar ile devam etti. Ama Gigafactory ve Model 3 programı ile tamamen kendi özgür alanını kazanan ve at koşturabilecek alanı bulmuş Tesla 2170 formatını kullanmayı seçti. Yani 21mm çap, 70mm yükseklik, fark çok az.

Eski pillerin 3300mAh olduğunu aklımızda tutup pilin hacmen %30 büyüyeceğini ve yeni nesil kimyada da daha önceden %10-15 gibi bir gelişme beklenildiğinin söylendiği üzerine yeni 2170 pillerin 4700mAh olmasını bekliyorum. Ama böyle bir veriye birisi bu pillerden bir tane Gigafactory’den çalana, ya da teslimatı yapılan bir Tesla Model 3’ün parçalanmasına kadar ulaşamayacağız. Kısacası daha var ama Model 3 rayında gidiyor, heyecanla takipteyiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Gigafactory’de Tesla Model 3 Pil Üretimi Başladı!

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 21/06/2017 at 01:33 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.