Model X Tasarım Stüdyosu ABD’de Açıldı, Giriş Modeli 75D

Tesla Model X ilk teslimlerine başlayalı 6 ay geçti. İlk olarak Founder Serisi araçlar Tesla’ya yakın kişiliklere teslim edilmiş, daha sonra Signature Rezervasyon1)Araç tanıtımında 40,000$ kapora vermiş, aracın yapımında emeği geçenlerin imzalarını taşıyacak özel seri ve öncelikli teslim hakkı kazanacak kişiler sahiplerine araçları teslim edilmeye başlanmış ve en son normal rezervasyon sahiplerinin araçları teslim edilmeye başlanmıştı.

Geçen hafta verilen 2016 ilk üç ay üretim bilgilerinde Fremont’ta bulunan fabrikanın haftada 750 Model X üretim kapasitesine ulaştığını ve üretimdeki kapasite sıkıntılarının aşıldığı bilgisini almıştık. Tam da bu noktada Model X Tasarım Stüdyosu istediğiniz seçenekler ile aracınızı tasarlayıp siparişini verebilecek şekilde ABD’de açıldı. Artık ABD’de rezervasyona gerek duymadan, normal Model S siparişi verir gibi tasarlayıp Model X siparişi verebiliyorsunuz. Seçenekleri buradan tasarım stüdyosuna girerek kuracalayabilirsiniz. Model X Türkiye fiyatı hesaplayıcısını da Model S Türkiye fiyatı hesaplayıcısı gibi en yakın zamanda siteye ekleyeceğim.

5 Koltuk Standart, 6 ve 7. Koltuk Ek Donanım

Model X tasarım stüdyosunda dikkat çeken bir şey de standart donanımın normal otomobil gibi 5 koltuğa sahip olduğu. 6 koltuklu düzen 3,000$, 7 koltuklu düzen ise 4,000$ ekstra. 5-6-7 koltuklu düzenlerin görünümü aşağıdaki gibi;

Model-X-seating-4-12-16

Giriş Modeli 75kWh Bataryalı 75D, 380km Menzil

Tesla Model S‘te günümüzde iki batarya kapasitesi seçeneği mevcut. 70kWh ve 90kWh. Model X 7 kişilik bir jip olmasına ve çok daha ağır olmasına rağmen Model S ile aynı platformu, aynı bataryayı paylaşıyor. Model X teslimleri başladığında da sadece üst model olan 90kWh bataryalı 90D ve P90D modelleri üretiliyordu. Araç teslimleri başladığında rezervasyon sahipleri 70D modeli siparişini verebiliyor ancak tarih olarak 2016’nın ikinci yarısını alıyordu, ancak artık yeni giriş modeli seçeneği 75D.

Bugün ABD’de siparişlerin açılması ile birlikte 70D modeli kaldırıldı ve Model X için baz model 75kWh bataryalı 75D oldu. Ancak bu model eski baz model olan 70D’den 3000$ daha pahalı. Bu giriş modelinin ise tek şarjla menzili EPA onaylı 380km

Yeni giriş modeli 75D‘de aynı zamanda maksimum hız 210km/s olarak verilmiş. Hiç üretilmemiş olsa da araba tanıtıldığında rakamları verilen eski giriş modeli 70D 225km/s maksimum hıza sahipti. 2)Üst modeller 90D ve P90D’de maksimum hız 250km/s ile limitli

Bununla birlikte Tesla’nın ürettiği 3 farklı pil var. 70kWh, 75kWh ve 90kWh. Yakın zamanda bir hackerın yazılım içinde referans keşfettiği, CEO Elon Musk‘ın yalanlamadığı bir dedikoduya göre de 100kWh batarya seçeneği yakında çıkabilir. 

Avrupa’da Teslimler Henüz Başlamadı

Diğer bir yandan araç teslimlerine başlanalı yarım sene olmasına rağmen Avrupa’da rezervasyon sahipleri dahil kimse Model X teslim alamadı. Ancak çalışmaların sürdüğünü biliyoruz. Geçtiğimiz hafta Avrupa standartlarına uyum için yapılan testlerde Model X üçüncü sıra koltuklarında bir zayıflık tespit edilmişti. Yani Avrupa’ya teslimlerin başlaması an meselesi. Ancak Avrupa’da da önce Signature rezervasyonlar, daha sonra normal rezervasyonlar tamamlanacak, en son normal siparişler açılacak.

Türkiye Fiyatı?

Model X Türkiye fiyatının Avrupa teslimleri başladığında kendiniz bugün bildiğimiz Tesla ithal etme yolu ile Hollanda’dan getirdiğiniz takdirde 140,000€ ile 210,000€ arasında değişmesi bekleniyor.

Referanslar   [ + ]

1. Araç tanıtımında 40,000$ kapora vermiş, aracın yapımında emeği geçenlerin imzalarını taşıyacak özel seri ve öncelikli teslim hakkı kazanacak kişiler
2. Üst modeller 90D ve P90D’de maksimum hız 250km/s ile limitli

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Model X Tasarım Stüdyosu ABD’de Açıldı, Giriş Modeli 75D

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 18/04/2016 at 21:17 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.