Norveç Yeni Dünyaya Hazır: Elektrikli Araba

Norveç'te çok şık bir manzaraya karşı şarj olan bir Tesla Model S
Norveç'te çok şık bir manzaraya karşı şarj olan bir Tesla Model S

Hepimiz az ya da çok elektrikli arabalara dair bilgi sahibiyiz. Biliyoruz ki Tesla başta olmak üzere BMW, Nissan, Mercedes, Audi ve diğer araba üreticileri elektrikli araba modellerini peş peşe çıkararak bir yarış içerisine girdiler.

Norveç’in nasıl elektrikli araba satışlarını arttırdığını açıklamaya çalışacağım bu yazıda. Öncelikle sizi şaşırtacağını düşündüğüm bir bilgi paylaşmak istiyorum sizlerle.  Norveç’te petrol var arkadaşlar! Ekonomileri için elzem olan petrole rağmen elektrikli araba konusunda Avrupa birincisi olmayı başardılar.

2016 yılı itibariyle Norveç’te satın alınan yeni arabaların %24.4’ü elektrikli arabalar! Bu oranın anlamlanması adına karşılaştırma yapmanın gerekliliğine inanıyorum.

  • Hollanda: 1.8%
  • Fransa: 1.5%
  • İngiltere: 1.3%
  • Almanya: 0.7%

Bu oranlardan da görebildiğimiz üzere Norveç, Avrupa’nın devleri olarak nitelendirdiğimiz bu ülkeleri geçmekle yetinmemiş, fark atmış! Merak edenler için bu oranların Amerika, Çin ve Japonya’da daha düşük olduğunu da ekleyeyim. Bir diğer ilginç istatistik ise toplam elektrikli araç sayısında da 100.000 barajını aşan 4. ülke olmayı başardı Norveç. İlk üç sırada Amerika, Çin ve Japonya yer alıyor. Ancak Norveç’in 10 milyon nüfusu olduğunu unutmamak gerek.

Peki, Norveçliler neden elektrikli arabayı tercih ediyor birçok negatif olduğu düşünülen yönlerine rağmen? Gelin birlikte bu negatif yönlerin neler olduğuna bakalım;

Elektrikli arabalar birçok markanın teknolojiye ciddi yatırımlar yapmalarına rağmen fiyat olarak hala yüksek meblağlardalar. Örneklemek gerekirse şu an Amerika’da Ford Focus Electric ve Nissan Leaf 29.000 Dolardan (85.000 TL) satışa sunulmaya başlarken, benzinli modellere baktığımızda ise Ford Focus 17.000 Dolar (50.000 TL)civarında bir değere sahip. Dolayısıyla fiyatlandırma olarak hala ciddi bir fark söz konusu.

İkinci büyük problem ise tam şarjla gidilebilen mesafe. Örneğin benim sahip olduğum araba Nissan Note (dizel) şehir içinde bir depo ile 800 km gidebilirken Nissan Leaf 160 km gidebilecek. Tesla Model S bu alandaki en başarılı model olarak göze çarpıyor. Ancak Tesla’nın dahi en büyük şarj depolu modeli tam şarj ile 470 km gidebiliyor. Tabii Tesla Model S bu mesafeye ulaşabilmek için daha büyük batarya kullanıyor ve dolayısıyla araba hem ağır hem de daha pahalı oluyor.

Biraz da elektrikli arabalarını avantajlarından bahsetmekte fayda var. Dünyamızın en büyük problemi olan küresel ısınmaya belki direkt bir çözüm olmasa da artık hayatımızda çevreci olmak her birimizin en önemli sorumluluğu. Elektrikli araba teknolojisi şu an elimizdeki en iyi çözümlerden biri! Bunun haricinde elektrikli arabalar benzinli araçlar ile karşılaştırıldığında sessiz, güvenilir ve ivmelenmede daha iyi.

Norveç elektrikli araba konusundaki başarını neye borçlu?

Hükümet olarak elektrikli araba sahiplerine verdikleri teşvikler inanılmaz. İlk olarak ülke genelinde şarj istasyonları kuran Norveç hükümeti ‘elektriğimiz biter de yolda kalırsak’ korkusunu vatandaşları için ortadan kaldırdı. Teşviklerine gelecek olursak Norveç Hükümeti elektrikli araba alan vatandaşlarını araç vergisinden muaf tutmaya başladı. Ülkemiz ile kıyaslarsak Norveç’te bu vergi Türkiye’ye göre 3-4 kat daha fazla. Bunun yanında elektrikli araba sahipleri araçlarını park etmek istediğinde ücret ödemiyorlar ve ücretli yollarda para ödeme yükümlülükleri de yok.

Bir gerçek var ki Norveç zengin bir ülke ve dolayısıyla elektrikli araç kullanımı için uyguladıkları teşvikler yapılması güç şeyler değil. Yine de diğer Avrupa ülkelerinin bile çok ötesinde yer alan İskandinavlara hayranlık duymamak elde değil. Türkiye özelinde düşünecek olursak gün be gün 18 puntoluk Son Dakika yazısıyla karşılaştığımız bu coğrafyada sıra elektrikli arabalara gelir mi bilemiyorum. Ancak ümitli olmak gerekir. Ben açıkçası sahil yolunda Tesla sürmek niyetindeyim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Norveç Yeni Dünyaya Hazır: Elektrikli Araba

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Alpay’in profil fotoğrafı Alpay tarafından 12/08/2016 at 13:15 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.