P100D Geliyor, Mu?

Tesla’nın otomobilerinin modellere göre isimlendirilmesi batarya kapasitesine göre yapılıyor. Performans modeli ise başına “P” harfi konuyor, 4X4 çift motor ise de sonunda “D” harfi konuyor. Mesela P85D , Performans modeli, 85kWh batarya, çift motor.

Batarya kapasitesi de deponuzdaki enerji olduğu için tek şarj ile ne kadar uzağa gidebileceğinizi belirliyor.

Birkaç ay önce artık Tesla ve elektrikli otomobil çevrelerinde meşhur olmuş, bugüne kadar 3 Model S alıp bataryalarını sökmüş, her milimini incelemiş hacker Jason Hughes şifreleme yöntemi ile twitter üzerinden Tesla Motors CEO’su Elon Musk‘a bir mesaj yollamıştı. Uğraşıp da mesajı çözenler içeriğinin P100D olduğunu görmüştü.

Jason Hughes Model S yazılımını kurcalarken referanslar arasında P100D modelini gördü ve 100kWh kapasiteli bir bataryanın çıkacağı dedikoduları çalkalanmaya başladı. Bu tweet’e cevap olarak da Elon Musk “İyi hacklemek bir yetenektir.” yazarak adeta bu haberi doğrulamıştı.

isXdMVU

Bugün de Tesla’nın resmi Facebook hesabından “100” emojisi ile paylaşılan yukarıdaki bu resim dikkat çekti. Tesla Model S henüz geçen hafta bir dizi yeni özellik ile birlikte makyajlanmış olsa da batarya kapasitesi artırımı onlardan birisi değildi. Mevcut durumda Model S 70 ve 90kWh batarya seçenekleri ile mevcut.

100kWh ile 500km Üstü Menzil

Model S‘te enerji tüketimi diğer tüm arabalarda olduğu gibi kullanım, hava durumu, gidilen yol vb. birçok şarta bağlı olsa da bugün bir Model S 90D ortalama 400-430km gidebiliyor tek şarjla günlük kullanımda. 100kWh kapasiteli bir batarya endüstri rekoru olacağı gibi uzun menzil rekorunu da kıracak ve çok rahat 500km üstü mesafeler kat edebilecektir.

Bunlar dışında da daha büyük bir batarya voltajı sabit kaldığı takdirde daha fazla amper kabul edebileceğinden büyük ihtimalle çok az daha hızlı Supercharge olabilecek, daha hızlı amper verebildiğinden belki de günümüz Ludicrous Modlu en iyi performans modeli olup 0-100km/s’yi 2,8sn’de geçen P90D‘den daha hızlı hızlanacaktır.

Beklemedeyiz…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar P100D Geliyor, Mu?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 27/04/2016 at 08:47 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.