P85D Blog: -II-

Bugün ilk uzun yol deneyimi sayılacak bir tecrübe yaşayacağız. Mudanya‘dan başlayacak yolculuğumuz Şarköy/Tekirdağ’da bitecek. Maceranın en ilginç kısmı yol güzergahında hiç şarj ünitesinin olmaması.Şarköy’de ev elektriği deneyimini de yaşayacağım sanırım..

Araç için şu ana kadar çok büyük bir sıkıntı olmasa da benim gibi kırsalda ikamet ediyorsanız şarj ünitesini erkenden edinmek en iyisi gibi geliyor. Ben hala uzun yol için Renault bayisinden destek alıyorum (toplamda iki kez olsa da). Dün gece fırtınada % 33 le bırakıp eve döndüm, gece hala sebebini bilmediğim bir sebeple % 54 te şarjı bırakmış, sabah dolu olarak alacağım ümidiyle gelince şaşkınlık yaşansa da 22 kw ile tam dolum için 3-4 saatlik bir zaman gösteriyor.Bazen 32 amperden bazen de daha düşük olarak şarj ediyor, hızlı şarj ünitesinde fark ettiğim ama daha emin olamadığım şey şu; 500 hertz tv var diyelim ama aldığınız yayın maksimum 60 hertz, 2 mbps bir modeminiz var örneğinde size gelen internet 128 kbps ise anlamsız kalıyor, şarj ederken de gelen akım (devletin/özel şirketin size sağladığı) gelen güç düşüyorsa aracınızın da şarj olma hızı yavaşlıyor..

Araçta hiç ses yok ( iç ve dıştan gelen ) eğer gaza yüklenirseniz uçağın ivmelenmesi sırasında çıkarttığı sese benzer çok ince bir ses çıkıyor, en ufak gaza bastığınızda sizi geri itiyor

6.2 güncellemesini yaptığımda “driver asistance features unavaible” uyarısı ile karşılaştım.sanırım Türkiye’de desteklenmeyen bazı şeyler mevcut…

Araçtaki navigasyon 6.1 de çok iyi değildi.6.2 de google mapsi birazcık kurcaladığımda trafik ışıkları butonunun geldiğini farkettim (Istanbul’dan dönüşte beni denize atma eğilimleri mevcuttu) ama girilen tünellere yaklaşırken tünel uyarısı vermesi ve tünelin uzunluğunu söylemesi bayağı hoş.

“Insane mode” ve sürüş keyfi konusunda internette gördüklerinizden çok daha fazlası yok ama rollercoaster tadı vermesi ve sürekli bir otomobil değil de başka birşey kullanıyormuş hissi vermesi ayrı hissettiriyor.

Sürerken ve park halinde iken insanların tepkileri anlatmakla bitmez, en ilginci ofisin önünde dururken 2 yaşlı amcanın arkadaşımı çağırıp fren kaliperlerini göstererek ;

-Yeğenim tekerleğin arasına kırmızı bişey kaçmış, onları çıkartın arabaya zarar verir

-Amca onlar tekerleklere ait

-Bende de bir kartal vardı içinden 10 tane muska çıktı, dikkatli olun.

Ve 2.5 yaşındaki Mercedes fanı olan oğlumla aramızdaki diyalog

-Babacım bak Tesla geldi artık benzin almayacağız

-Öyle komik arabamı olur? Ben komik araba istemiyorum, benzin alalım.


 

Cihan Bey’in Türkiye’de Model S P85D kullanım tecrübelerini paylaştığı P85D Blog devam edecek…

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar P85D Blog: -II-

Bu konu 5 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Izzet tarafından 13/08/2015 at 10:47 tarihinde güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1027

  Berk
  Katılımcı

  “İstanbul’dan dönüşte beni denize atma eğilimleri mevcuttu.”. Güldürdünüz 😀 .
  GPS’in Türkiye’de çalışmadığını sanıyordum.
  Tesla ile iletişime geçip, aracın hangi özelliklerinin Türkiye’de kullanılmadığını öğrendiniz mi?

  #1029

  Hasan
  Katılımcı

  Bölgesel değil bu hata bildiğim kadarıyla ve CC de çalışmaz hale geliyor. Denediniz mi hiç?

  #1059

  Barış

  Merhaba Cihan Bey aracınızı 5 mayıs salı sabahı saat 8’de Mudanya Balık Restaurantın önünde gördüm. Durup aracınızla fotoğraf çekilecektim. Ancak acelem olduğu için zaman ayıramadım. İnşallah denk gelirse başka sefere.

  #1187

  BerHat

  Cihan Bey, rica etsek 3. yazıda one pedal driving ile ilgili detaylı bilgilendirme yapabilir misiniz?

  #1312

  Izzet
  Katılımcı

  Ne yazık ki araçta google maps var ama gelişmiş ülkelerdeki gibi google online traffic info ve re-routing çalışmıyor. Keşke Yandex entegre olabilse ama şimdilik support etmiyor..

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.