P85D Blog: Kaza Sonrası Tesla ile Hayat

Herkese merhabalar. Uzun bir aradan sonra yeniden yazabildiğim için mutluyum. En son kaldığım yerden (2015 Mayıs ayı gibi Model S P85D ile yaptığım talihsiz kaza) sonra bir hayli zaman geçmiş ve bir sürü şey yaşanmış.

2015 Kasım ayı gibi aracım geldi, hiçbir sorun olmadan ülkeye giriş yaptı, muayenesi yapıldı, gittiğinde daha çiçeği burnunda 1000 km iken şimdilerde 30.000 km olmuş bile, sanırım seyahat etmeyi ailecek seviyoruz ve ben yakın uzak demeden işlerim için Tesla ile seyahat ediyorum.

Yurtdışında tamirden geldikten sonra muayene istasyonunda bir Tesla.

Yurtdışında tamirden geldikten sonra muayene istasyonunda bir Tesla.

İlk akıllara gelen soruyu hemen cevaplayayım ; Evet şarj edebiliyorum, pek konforlu olmasa da, elimizdeki şartları en iyi şekilde kullanmak gerekli diye düşünüyorum.

Hala Mudanya da ikamet ediyorum ve sürekli Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Amasya, Çorum’da işlerim var. İstasyon haritalarına baktığınızda buralarda şarj noktaları göremeyekcesiniz ama arkadaşların yardımı ile fabrikalarda şarj olanaklarım oldu yalnızca 1 kere yolda kalma ile burun buruna geldim o da şarj istasyonuna güvendiğim Mudanya-İzmir seyahatinde Balıkesir’de görünen şarj noktasında idi.

Manisa'da son çare olarak benzincide şarj olan Tesla

Manisa’da son çare olarak benzincide şarj olan Tesla

Gündüz Kepsut ilçesine iş için gittiğimde şarj ettim ve geri Mudanya’ya döndüm ama aynı gece yeniden Mudanya-İzmir istikametine gitmem gerekti, ben de nasıl olsa yolda şarj ederim diye aracım %60 ile yola çıktım gece aynı noktaya vardığımda her şeyin şartellerini indirdiklerini gördüm ve sabah olmasını beklemenin bir anlamı olmadığını düşünerek yola devam ettim. Manisa yolunda bir benzin istasyonuna girdim ve aracımı şarj edebilir miyim diye sordum önce çok şaşırdılar ama ellerinden gelen yardımı yaptılar (bilmeyenler için ufak bir ayrıntı ; benzin istasyonlarında benzin taşıyan tırların boşaltımları için sanayi elektrikleri mevcut yani uygun fiş aparatlarınız varsa 3*16 amperden 11kw den aracınızı şarj edebilirsiniz.1)Daha detaylı bilgi için Şarj Etmek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. )
Mudanya’dan Ankara seyahatlerimde ise Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin ücretsiz olarak hizmet verdiği sosyal tesisin 3*32 amperlik hizmetinden yararlanıp, çay kahve ve diğer ihtiyaçlarımı sorunsuz bir şekilde giderdim ve hatta röportaj yapıp kendi sitelerinde ve gazetelerinde yayınladılar. Tepebaşı belediyesine burdan da teşekkür ederim.

103355MOC_0811.JPG

Türkiye içinde iş için Tesla ile yaptığım sayısız yolculuk sonunda yolculukların en büyüğünü Supercharger ağını kullanarak Avrupa’da, toplam 1 ay süren bir gezide gerçekleştirdik. 

Eşim ve çocuklarımla uzun zamandır tatil yapamıyorduk, aklımızda ise hep bir Avrupa seyahati vardı, üşengeç olduğumuzdan vize de çıkartmak zor geliyor ve hep erteliyorduk. Oğlum Karn 3.5 yaşında, kızım Talya ise 6 aylık. Havaalanlarına yetiş, bilmediğin şehirlerde nereye gideceğin, alt değiştirme, acıkmalar ve hareket kabiliyeti düşünüldüğünde uçakla seyahat bizim için butik bir paket tatil gibi duruyordu, tek bir yeri görebilecek ve diğer tüm maceraları kaçıracaktık.

Çocuklar her yerde ağlayabilir, her yerde hasta olabilir, her yerde başlarına bir şey gelebilir, tek çocuklar bizimkiler değil diye düşündük ve Tesla ile seyahate karar verdik. Yapmayın diyen çok oldu, arabayı da alma diyen çok olmuştu. Sanırım el alem, arkadaş, akraba çok dinleyen birisi olamadığımızdan burnumuzun dikine çevirdik rotayı..

1 aya yakın süren tatilimizin rotası bir hayli uzun oldu, toplam 10.000km oldu. Rotayı aşağı yukarı Google Maps’te çizdim.

1 aya yakın süren ve yakıta hiç para vermediğimiz 10,000km Avrupa seyahatimizin, eksikleri ile olsa da, kaba bir çizimi

1 aya yakın süren ve yakıta hiç para vermediğimiz 10,000km Avrupa seyahatimizin, eksikleri ile olsa da, kaba bir çizimi

Bir sonraki blog’da vakit bulduğumda bir aylık tatilin kattığı tecrübeleri, Tesla ile Avrupa’da uzun yolculuğu, superchargerlarda şarjı tüm detayları ile anlatacağım.

Referanslar   [ + ]

1. Daha detaylı bilgi için Şarj Etmek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar P85D Blog: Kaza Sonrası Tesla ile Hayat

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  KarN tarafından 31/07/2016 at 18:43 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.