Porsche Mission E Üretimi İçin Yeşil Işık

Geçtiğimiz sene Frankfurt Autoshow’da Porsche %100 elektrikli bir konsept modeli olan Mission E’yi tanıtmış, yüksek ilgi ile de karşılaşmıştı. Dün yapılan bir basın açıklamasında Porsche Mission E için yönetim kurulunda üretime geçiş kararı alındı, yeşil ışık yandı ve üretim/geliştirme için gerekli yatırım ve çalışmalar başlıyor.

Porsche Mission E satışına belirtilene göre “bu onyılın sonunda”1)2020 başlanacak. Satışa çıktığında olacağı belirtilen özellikler ise şöyle;

  • Toplam 440kw (600 beygir) gücünde iki motor
  • 0-100km hızlanması 3.5 saniye altında.
  • 0-200km hızlanması 12 saniye altında.
  • Tek şarj ile 500km menzil. 2)Bu rakam büyük bir ihtimalle NEDC testi sonucuna göre verilen rakamlardan. Gerçek kullanımda %25 civarı daha fazla gösterebiliyor bu test sonuçları. ABD eş değeri olan EPA testleri daha gerçekçi rakamlar veriyor.
  • 4 koltuk
  • Porsche Mission E için özel geliştirilecek bir sistem özel istasyonlarda 800 volt ile şarj ederek 15 dakikada %80 şarj.

Porsche’nin %100 elektrikli otomobil pazarına geleceği görüp resmi adım atması ve yatırıma başlaması iyi bir haber olsa da 5 yıl sonrasına tarih verip tanıttıkları hemen hemen herşeyin 3 yıldır satışta olan Tesla Model S tarafından yapılabiliyor olması düşündürücü.

Referanslar   [ + ]

1. 2020
2. Bu rakam büyük bir ihtimalle NEDC testi sonucuna göre verilen rakamlardan. Gerçek kullanımda %25 civarı daha fazla gösterebiliyor bu test sonuçları. ABD eş değeri olan EPA testleri daha gerçekçi rakamlar veriyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Porsche Mission E Üretimi İçin Yeşil Işık

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 05/12/2015 at 23:05 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.