Porsche’den Elektrikli Otomobile 1 Milyar Euro Yatırım

Porsche Mission E konsepti Frankfurt Autoshow'da
Porsche Mission E konsepti Frankfurt Autoshow'da

Porsche 2015 Ocak ayında ‘Mission E‘ adını verdiği bir elektrikli otomobil konsepti tanıtmış, yaklaşık 1 yıl sonrasında da Mission E konsepti üretimine yeşil ışık yakıp 2020 yılına kadar ilk teslimlerin başlaması sözünü vermişti.

Volkswagen’in dizel skandalından beri Avrupa’dan, özellikle VW grubu içinden, elektrikli otomobil haberleri ardı ardına gelmeye devam ediyor. Önce Volkswagen elektrikli otomobillere harcanacak sermayenin kesintiye uğrayan 2016 bütçesine rağmen 100 milyon € artırıldığını açıklamıştı. Şimdi de yeni yayınlanan bir Reuters raporunda kısa vadede Porsche’nin çok karlı bir firma olmayacağı, bunun sebebi olarak ise elektrikli otomobil teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretimine yatırım yapılacağı belirtiliyor.

Rapora göre Porsche toplamda 1 Milyar € elektrikli otomobil Ar-Ge’si ile mevcut fabrikaların elektrikli otomobil üretim kapasitesine sahip olmasına harcayacak. Bu yolda da 1000 kişilik ekstra istihdam sağlayacağı bahsediliyor.

Mission E

2015 yılının başında tanıtılan Mission E yüksek performans ve uzun menzili birleştiren, Porsche‘nin %100 elektrikli ilk otomobili olacak. Mission E’nin 440kW gücünde motoru ile 0-100km/s hızlanmasını 3.5 saniyeden kısa sürede tamamlayıp tek şarj ile 500km civarı menzile sahip olması bekleniyor. Bu özelliklerin hepsi 2012 yılından beri satılan Tesla Model S‘te zaten mevcut olsa da dikkat çeken nokta yeni geliştirilecek 800V’luk bir şarj sistemi ile %80 kapasitenin 15 dakikada şarj edilebilecek olması. Mevcut Supercharger ağı ile Tesla %80 kapasiteye 20-30dk gibi bir sürede çıkabiliyor.

Tabii ki Mission E de Tesla gibi tabanda bataryalı "kaykay tasarımı" kullanıyor.

Tabii ki Mission E de Tesla gibi tabanda bataryalı “kaykay tasarımı” kullanıyor.

 

Porsche, Model S‘in bugün yaptıklarına yakın sözleri 4 sene sonrasına veriyor olsa da Tesla’nın gösterdiği yolu kabul ediyor olması güzel bir haber.

Mission E konsept galerisi;


 

Kaynak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Porsche’den Elektrikli Otomobile 1 Milyar Euro Yatırım

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 10/02/2016 at 22:43 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.