Robot Şarj Kolu Prototipi

Geçtiğimiz yılın sonunda çift motorlu, 4X4 Tesla Model S seçenekleri Autopilot ile birlikte tanıtılırken CEO Elon Musk laf arasında gelecekte robot şarj kollarının otomatik olarak arabaya kendini takabileceğini ve sürücülerin şarja takmakla bile uğraşmayacağını söylemişti.

Elon’ın söylediği hiçbir şey boş olmasa gerek ki iki gün önce Tesla’nın AR-GE laboratuvarından robot şarj kolu prototipi videosu geldi. Aşağıda görebileceğiniz videoda şarj kolu kendi kendine arabaya takılıyor ve şarj işlemi başlıyor.

Elon aynı zamanda gelecekte takviminizden otomobilinize “Benimle bu saatte burada buluş” talimatı verebileceğimizi de söylemişti. Kim bilir, belki o günler de yakındır.

Ana sayfa Forumlar Robot Şarj Kolu Prototipi

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son mustafa’in profil fotoğrafı mustafa tarafından 28/08/2015 at 07:40 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1377
  mustafa’in profil fotoğrafı
  mustafa
  Katılımcı

  Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğrencileri elektrikli otomobil kullanımında devrim yaratabilecek bir teknoloji geliştirdi. Bu yeni teknoloji sayesinde hem aküler küçülecek, hem de uzun süren şarj sorunu ortadan kalkacak.

  Fosil yakıtların er geç tükeneceği bilindiği için neredeyse tüm otomobil üreticileri elektrikle çalışan ulaşım araçları üzerinde çalışıyorlar. Bu araçlar fosil yakıt kullanmadıkları için çevreyi daha az kirletiyorlar, ayrıca ulaşım maliyetlerini de düşürüyorlar. Bu avantajlara rağmen elektrikli otomobillerin önünde çok büyük bir engel var: enerjinin depolanacağı ortam, yani akü. Bir otomobili günlük kullanıma yetecek kadar uzun süre hareket ettirmek için gereken gücü depolayabilen aküler hem büyük, hem ağır, hem de çok maliyetli. Ayrıca, akülerin dolması uzun sürdüğü için akü boşaldığında fosil yakıtla çalışan otomobillerde olduğu gibi depoyu doldurup yola devam etmek pek mümkün olmuyor. MIT öğrencilerinin geliştirdiği yeni teknoloji ise tüm bu sıkıntılara çare olabilecek nitelikte.
  Mevcut teknolojide lityum veya nikel gibi katı maddelerin üzerinde depolanan enerji bu yeni teknoloji sayesinde yarı katı akışkan hücrelerde depolanabilecek. Bu sayede sıvı hücreli aküler aynı büyüklük ve ağırlıktaki klasik akülere göre 10 kat daha fazla güç depolayabilecek. Böylece elektrikli otomobiller daha küçük ve hafif akülerle daha uzun süre hareket edebilecek. Maliyet açısından da sıvı hücreli aküler klasik akülere göre %50 daha ucuz olacak. Bu teknoloji kullanılmaya başlandığında elektrikli otomobiller herkesin alabileceği fiyatlara satılabilecek, performans ve güvenilirlik açısından da fosil yakıt kullanan benzerlerinin gerisinde kalmayacak.
  Tüm bu avantajlar haricinde sıvı hücreli akü teknolojisinin çok daha büyük bir getirisi daha olacak. Enerji sıvının içinde depolandığı için aküler boşaldığında uygun yakıt istasyonlarında “şarjı bitmiş” sıvı boşaltılıp akünün içine “şarj edilmiş” sıvı doldurulabilecek. Böylece aküyü şarj etmek tıpkı bir otomobilin deposuna benzin doldurmak kadar kısa sürecek. Sıvı hücre teknolojisini kullanan aküleri doldurmak için sıvı değişimi de şart olmayacak. İsteyenler klasik akülerde olduğu gibi otomobillerini fişe takarak akülerini doldurabilecekler. Elektrikli otomobil sektöründe devrim yaratabilecek olan sıvı hücre teknolojili akülerin ilk çalışan prototipleri önümüzdeki 18 ay içerisinde üretilmiş olacak.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.