Scooter Dünyası’nın Teslası Gogoro Dünya’ya Açılıyor

gogo1

Scooter dünyasının Tesla’sı olarak görülen, HTC’nin bir çok ürününde imzası bulunan Horace Luke ve Matthew Taylor tarafından kurulmuş Tayvanlı start-up Gogoro, akıllı scooterlarıyla Tayvan’dan sonra şimdi de Avrupa’da scooter satış ve kiralama hizmetlerine başlıyor. 3 Ağustos 2016 tarihinde firmanın yaptığı açıklamaya göre Berlin’de etkinlik gösteren Bosch’un bünyesinde bulunan bir scooter kiralama firması ortaklığında, Berlin’e hizmet vermesi için 200 adet elektrikli scooter gönderecek. 21 yaşını geçmiş, ehliyetli herkes bu hizmetten yararlanabilecek.

Projeye başlama yeri olarak Tayvan’ın seçilmesinin nedeninin Tayvan’daki scooter kullanıcı sayısı, şehirdeki park yetersizlikerini firma için bir avantaja çevirme isteği ve bu konuda bir sosyal sorumluluk hizmetinde bulunmak istemesi olduğu sanılıyor. Ancak firma gelirlerinin büyük bir kısmını batarya değiştirme hizmetlerinden elde etmeyi hedeflediğini belirtti. Değiştirilebilir batarya teknolojisine Tesla’nın çalışmalarından aşinayız. Tesla araçları için bu teknoloji hala gelecek için bir plan olarak gözükse de, scooter dünyasının Tesla’sı, Gogoro bu teknolojiyi kullanıcalarına sunmaya çoktan başladı.

Şimdi, bu son teknoloji akıllı scooterlara ve kiralama noktalarına bir göz atalım;

1. Gogoro elektrikli scooterlarla, tam dolu bataryalarla yaklaşık 100 km yol gidebiliyorsunuz. Ayrıca bataryalar kolaylıkla değiştirilebilecek şekilde tasarlanmış. Şarj istasyonuna elinizdeki bitmiş bataryaları takıp, hali hazırda şarjlı olan bataryaları hemen scooterınıza takabilirsiniz.       gogoro2

2. Gogoro elektrikli scooterlar, günümüz scooterlarına nazaran daha gelişmiş ve renkli bir gösterge paneline sahip. Panasonic ortaklığıyla geliştirilen NFC bağlantısı ile göstergelerde değişiklik yapmak da mümkün.

gogo3

3. Akıllı telefonunuzu, Gogoro elektrikli scooterınızla eşleyerek bir çok özelliğe telefonuzla ulaşabilir ve scooterınızı kontrol edeilirsiniz.

gogo4

4. Belli başlı şarj durumu, scooterın lokasyonu ve görüntüleme ekranının renk konfigürasyonu gibi bir çok şeye akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

gogo5

5. Gogoro elektrikli scooterlarını yarım saatliğini 3€ ya da günlüğü 20€‘ya kiralayabilirsiniz.

gogo6

6. Tayvan’da 4000$’a satılan scooterlarını, şehirdeki şarj istasyonlarından belli bir miktar ücret karşılığı boş bataryalarınızı doluları ile değiştirebiliyorken, Berlin’de farklı bir iş modeli ile firma çalışanları scooterların park edildiği noktalara gelerek bataryaları değiştirecek.

gogo7

7. Belli düzenlemelerden dolayı, Tayvanda scooterlar 100 km/h hıza çıkabiliyorken, yazılımsal sınırlama ile bu durum Berlin’deki scooterlar için yaklaşık 45 km/h olacak.

gogo8

8. Berlin’den sonra Amsterdam’da ve Amerika’da scooterların satışına ve kiralama hizmetine başlanacak.

gogo9

kaynak: www.techinsider.io

www.fortune.com

Ana sayfa Forumlar Scooter Dünyası’nın Teslası Gogoro Dünya’ya Açılıyor

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Utku Can’in profil fotoğrafı Utku Can tarafından 03/09/2016 at 11:37 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.