Tesla 20 Şubat’ta 1 Haftalığına Fabrikayı Kapatıp Model 3 Ön Üretimi Yapacak

Tesla Model 3 programı ile ilgili hepimiz heyecanlıyız. Orta segmentte, 35,000$ başlangıç fiyatına sahip olacak bir Tesla. 400,000’den fazla paralı ön sipariş aldı ve 2017 sonundan itibaren üretimin başlaması ile ABD’de ilk sahipleri araçlarına kavuşacak. Tabii bize gelmesi ile ilgili benim beklentim en erken 2018 sonu. Ancak bu talep elektrikli araçların yaygınlaşması ve elektrik devriminin iyice ilerlemesi için çok heyecanlandırıcı. Zira Tesla 2018 yılı için 500,000 adet otomobil üretmeyi planlıyor. 2016 yılında 90,000 araç üretildiği ve fabrikanın 2012 yılında açıldığını hesaba katarsak bu müthiş bir başarı.

Hal böyle olunca Model 3 ile ilgili her haber heyecan verici oluyor. Bugün, Tesla’nın tedarik zincirinde bulunan birkaç kaynaktan alınan bilgiye göre Tesla 20 Şubat haftasında bütün Fremont fabrikasında üretimi durdurup Tesla Model 3 için adeta bir test ön üretimi yapacak ve Model 3 üretim ekipmanının kurulumuna başlayacak.

1 Nisan 2016’da gerçekleşen ilk Tesla Model 3 tanıtımından beri sokaklarda ciddi bir prototip görüntülenmesi olmadı. Görüntülenen prototiplerin hepsi daha önce tanıtımda kullanılanlardı. Bu kadar ciddi bir üretim programında, hedef yüzbinler iken daha çok prototip görmeyi bekleriz. Tesla’nın nasıl bir yol izlediğini kimse bilmiyor ancak bir iddia da Tesla’nın Model 3 sistemlerini Model S kasasında test etmekte olduğu. Tabii ki de mümkün.

Ay sonuna doğru Tesla’nın 2016 yıl sonu raporu ve yatırımcı mektubu çıktığında programla ilgili daha detaylı bilgiye sahip olacağız. Ancak Mart ayında gerçekleşmesini beklediğimiz üçüncü Model 3 tanıtım etkinliği sonrası hemen hemen tüm detayları öğreneceğimizi ve sonrasında bu 20 Şubat haftasında ön-üretim testinde üretilmiş mühendislik ve üretim onayı filosundan arabalar göreceğimizi düşünüyorum. CEO Elon Musk daha önce de bütün tedarikçiler için Model 3 parçalarının en son teslim tarihinin Temmuz 2017 olduğunu belirtmiş ama herkesin bu tarihi tutturmasını imkansıza yakın gördüğünü söylemişti. Bir otomobilde her parça tam olup bagajı kapladığınız halı eksik kalsa üretim duruyor. Bu yüzden tedarik zinciri kritik.

Benim Model 3 programı tahminim merak edenler için şu şekilde;

 • Şubat 2017: Ön-üretim testi ile 30-50 araçlık mühendislik prototip filosu
 • Ekim 2017: Seri üretimin başlaması ile California’da öncelikli olan Tesla, SpaceX çalışanlarına teslimler
 • Aralık 2017: ABD batı yakasında genel teslimlerin hız kazanması.
 • Mart 2018: ABD genelinde teslim rakamlarının onbinlere ulaşması.
 • 2018 Yazı: AB onayları ile Avrupa’da Model 3 teslimlerine başlanması için çalışmalar, Avrupa versiyonunun üretilmesi.
 • 2018 sonu: Avrupa’da teslimlere başlanması sonrası ilk araçların Türkiye’ye ithali. (Tesla’nın hala Türkiye’de satışa başlamadığını varsayarsak, en iyi ihtimalli tahminim)

Tesla Model 3 haberleri geliştikçe siteden takip edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla 20 Şubat’ta 1 Haftalığına Fabrikayı Kapatıp Model 3 Ön Üretimi Yapacak

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Mürsel tarafından 10/02/2017 at 20:48 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4915

  Mürsel
  Katılımcı

  Konuyla pek alakalı değil ama elektrikli araçlar fuarı bir daha ne zaman olur acaba? Olursa Tesla’nın tanıtım yapma ihtimali nedir?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.