Tesla 2016 Üçüncü Çeyrekte (Q3) Kar Açıkladı; 22 Milyon $

Tesla Fremont fabrikası
Tesla Fremont fabrikası

Tesla, halka açık bir şirket olduğu için Wall Street baskıları ile her zaman burun buruna. Adım gibi eminim ki CEO Elon Musk Tesla’nın da diğer şirketi SpaceX gibi halka açık olmayıp idare edilebilmesini isterdi. Ancak Tesla 2010 yılından beri halka açık ve uzun dönem vizyon ve yatırımdan çok ‘kısa dönem kar’ üzerinden çok baskı yiyor.

Tesla aynı anda inanması güç birçok işi bir arada yürüttüğü için 1)Dünyanın her yerine servis ve şarj ağı ile yayılmak, üretim kapasitesini her yıl arttırmak, sürekli Ar-Ge, dünyanın en büyük pil fabrikasını kurmak, sabit enerji depolama çözümleri üretmek, SolarCity’i satın alıp güneş enerjisi işine girmek, yarım milyona yakın ön sipariş alınmış Model 3 için üretim kapasitesi ve yeni bant kurmak aklıma tek seferde gelenler sürekli sermaye harcaması yapıp büyüyor, bu sebepten de net bir karlılığı bugüne kadar olmadı.

Ancak son çeyrekte 2)Temmuz-Eylül 2016 araları Model 3 için fabrika genişletme çalışmaları başlamadan hemen önce Elon Musk bütün Tesla takımını teslim edebildikleri kadar araç teslim etmeleri yönünde teşvik etti ve Wall Street’e kapak olacak bir şekilde Tesla’nın karlılığını kanıtladı. Tesla, Wall Street analistlerinin beklediğinden tam 7 kat daha fazla kar ederek çeyreği 22 milyon $ net kar ile tamamladı. Aynı çeyrek için Tesla 24,500 otomobil teslim ettiğini duyurmuştu, hataların üzerinden detaylı geçerek bu rakamı da 24,821 olarak düzelttiler. Şirketin cirosu da geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %145 arttı.

Genişleme Sürüyor

Tesla bu üç aylık 2016 Q3 periyodunda 17 yeni mağaza ve servis açarak toplam sayıyı 250’ye çıkardı. 3)Hiçbiri maalesef Türkiye’de değil. Tesla Model S ve Model X satışları da bir yıl önceye göre %68 arttı.

Model 3 yatırımları 2017 ikinci yarısında üretime başlamak üzere artmaya başlamadan önce 2016’nın son üç ayında da Tesla’dan kar bekleniyor.

Referanslar   [ + ]

1. Dünyanın her yerine servis ve şarj ağı ile yayılmak, üretim kapasitesini her yıl arttırmak, sürekli Ar-Ge, dünyanın en büyük pil fabrikasını kurmak, sabit enerji depolama çözümleri üretmek, SolarCity’i satın alıp güneş enerjisi işine girmek, yarım milyona yakın ön sipariş alınmış Model 3 için üretim kapasitesi ve yeni bant kurmak aklıma tek seferde gelenler
2. Temmuz-Eylül 2016 araları
3. Hiçbiri maalesef Türkiye’de değil.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla 2016 Üçüncü Çeyrekte (Q3) Kar Açıkladı; 22 Milyon $

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 28/10/2016 at 00:04 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.