Tesla 7.1 Güncellemesi Çıktı: Arabayı Çağırma, Otomatik Dik Park…

3 seneden uzun süredir internet üzerinden yüklenen güncellemeleri ile kendini geliştirip yeni özellikler eklemesi ile adına nam yapan Tesla Model S‘e bir güncelleme daha geldi. Dün gece Tesla, Model S ve artık Model X‘ten oluşan filosu için 7.1 yazılım güncellemesini internet üzerinden dağıtmaya başladı. Güncellemede Tesla’nın “Autopilot”  çatı adını verdiği bir dizi özelliğe yenileri eklendi. Güncellemede arabayı garajdan ayağınıza çağırma, dar park noktaları için arabanın kendini içinde sürücü yokken park etmesi gibi özelliklerin yanı sıra otomatik şerit takibi özelliğine güvenlik güncellemeleri de mevcut.

Ayağına Çağırma

7.1 güncellemesinin şüphesiz en öne çıkan özelliklerinden birisi bu. Garajda duran Model S veya Model X anahtarı ile çağırılabiliyor. Üstüne üstlük “HomeLink” ile garaj/otopark kapısı kumandası arabada tanımlanmış ise araba kendisi garaj kapısını açıp, garajdan çıkıp tekrar garaj kapısını kapatabiliyor. Henüz bu “ayağına çağırma” özelliği garajdan dümdüz geri çıkma ile sınırlı olsa da 2014 sonunda Elon Musk Autopilot özelliklerini tanıtırken yazılım güncellemeleri ile Autopilot’ın sürekli büyüyeceğini ve bir noktada takvimde bir yer ve saat belirleyip araba ile orada buluşmanın mümkün olacağını söylemişti. Yani bu kesinlikle göreceğimiz son Autopilot özelliği değil.

Bu özellik tam tersi şekilde çalışıp kapı açıp kapatmanın zor olabileceği dar park noktalarında da yardımcı olabiliyor. Yani garaj kapısına geldiğinizde arabadan iniyorsunuz, arabanız kendini park ediyor kapatıyor ve kilitliyor. Ta ki siz tekrar çağırana kadar. Bu özellikleri aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Ayağına çağırma şu şekilde çalışıyor; anahtarın orta tuşuna 4’lüler yanıp sönmeye başlayana kadar basılı tutuyorsunuz. 4’lüler yanmaya başlayınca ileri gitmesi için anahtarın ön tuşuna, geri gitmesi için geri tuşuna basıyorsunuz. Bunun sonucunda Model S 12 metreye kadar ya da bir engelle karşılaşıncaya kadar ileri ya da geri gidip park ediyor. Garaj kapısı da yolundaysa onu HomeLink aracılığı ile otomatik açıyor. Herhangi bir noktada iptal etmek isterseniz bu özelliği orta tuşa bir kez basınca araba olduğu yerde duruyor. Henüz dönemeyip sadece 12 metreye kadar ileri/geri gidebilse de bu sadece şimdilik böyle. Bu özelliğin bir başka gösterimini de aşağıda izleyebilirsiniz.

Otomatik Dik Park

Birkaç ay önce çıkan 7.0 güncellemesi ile Tesla Model S ve Model X otomatik paralel park yapabiliyordu. Bu güncelleme ile otomatik dik park da yapılabiliyor. Bunun da nasıl yapıldığını aşağıda izleyebilirsiniz.

Şerit Takip Özelliğine Güvenlik Kısıtlamaları

Birkaç ay önce 7.0 güncellemesi ile en çok beklenen Autopilot özelliklerinden biri olan şerit takip özelliği gelmişti. Trafiğe duyarlı hız sabitleme ile birlikte otobanda Teslalar kendini kullanabiliyordu. Ancak Tesla bu özelliğin sadece otobanda kullanılmasını ve sürücünün ellerini sürekli direksiyona yakın tutması gerektiğini belirtmişti. Buna rağmen özellik internette çıkan birçok videoda görüldüğü gibi şehir içinde çok kullanıldı hatta bir Model S sahibi araba kendini kullanırken arka koltuğa geçti. Autopilot sonucunda hiçbir kaza yaşanmamış olsa da aldığı tepkiden dolayı Tesla güvenlik önlemi almak istedi.

İSTANBUL’DA AUTOPILOT ŞERİT TAKİP ÖZELLİĞİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Artık yerleşim yerleri ve bölünmüş yol olmayan yollarda otomatik şerit takipte limitleme var. Bu yollarda otomatik şerit takip açıldığında hız otomatik olarak o yolun hız limiti + 10km/s hıza düşecek. Hız sabitlemede daha yüksek hız seçilse bile Tesla kendini o hıza limitleyecek. Bunun dışında otomatik şerit takip silik şerit işaretlerinde daha iyi performans gösterecek şekilde güncellenmiş ve “Beta”dan çıkartılmış. Yani daha gelişmiş.

Diğer Yenilikler

  • Ön panelde geliştirilmiş Autopilot görselliği. Artık etrafta saptanan objelerin hepsi araba olarak gösterilmiyor. Kamyon, yeni autopilot gorselibisiklet vb. ayrım yapılabiliyor.
  • Trafiğe duyarlı hız sabitleme otobandan çıkışlar için artık en sağ şeritte iken sağa sinyal verirseniz otomatik yavaşlayacak.
  • Kapı kilitlemede ufak yenilikler mevcut. Yeni olan sürücü modunda arabaya yaklaşıp kiliti açma tuşuna iki kere basarsanız sadece sürücü kapısı açılıyor.
  • Ekran için otomatik parlaklık özelliği gelmiş.
  • Supercharger istasyonlarının durumu artık navigasyonda gösteriliyor. Bir istasyon bakımda ise ya da kapalı ise haritada kapalı olarak gösteriliyor.
  • Navigasyonda yolculuk planlama algoritması geliştirilmiş. Bu en çok şikayet alan noktalardan birisiydi. Şarj noktalarının üzerinden yolculuk planlamada bir hayli saçmalıklar yaşanabiliyordu. Dileriz bu güncelleme ile çözülmüştür.
  • Otomatik yağmur sensörü algoritması da geliştirilmiş.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla 7.1 Güncellemesi Çıktı: Arabayı Çağırma, Otomatik Dik Park…

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 10/01/2016 at 13:57 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.