Tesla Autopilot 2.0: Daha Fazla Radar, Yeni Üçlü Kamera, Donanım Şimdiden Üretimde

model-x-interior

Tesla’nın trafiğe duyarlı hız sabitleme, çarpışma uyarı sistemi, kör nokta uyarısı vb. bir dizi sürüş asistanı özelliğe verdiği çatı isim; Autopilot aktifleştirileli neredeyse bir sene oldu. Autopilot ilk olarak 2014 Eylül ayında duyurulmuştu. Duyurulduğu andan itibaren üretilen tüm Tesla Model S‘lerde donanımı mevcuttu ve tam bir sene sonra, 2015 Ekim’de, yazılım hazır olunca internet güncellemesi ile aktifleştirildi.

Tesla 7.0 yazılım güncellemesi ile Autopilot’a otomatik şerit takibi, otomatik paralel ve düz park, garajdan çıkma(çağırma) gibi özellikleri eklese de mevcut donanım; öne bakan kamera, ön radar ve 360 derece ultrason sensör sadece belli bir noktaya ilerlemeyi mümkün kılıyor.

Bu noktada Autopilot 2.0 devreye giriyor. Yeni Autopilot donanımı Tesla’nın yazılım ile yavaş yavaş, hazır oldukça, özellikler sunmasını sağlayacak. Çok da uzak olmayan bir gelecekte bizlere 3. seviye1)sürücüsü, direksiyonu yine de olan ancak aracın güvenliğinin tamamen bilgisayara bırakılabildiği seviye, tam otonomun bir altı otonom sürüş sağlayıp, potansiyel olarak 4. seviye, yani tam otonom sürüş imkanı sağlayacak.

Elon Musk: Otonom Araba İnsanların Düşündüğünden Daha Çabuk Gelecek

Electrek sitesinde Tesla’nın ikinci nesil Autopilot programı ile ilgili net bilgiler var ve bunların hepsi düşündüğümüzden erken gerçekleşiyor.

Yeni nesil Autopilot’ta ön radar kalacak ve yeni radarlar eklenecek, her köşeye bir tane. Ayrıca yeni donanımda önde üç kamera olacak, bu üçlü kamera sistemi için gerekli çerçevenin bu haftadan itibaren üretilen Model S’lere eklenmeye başlandığı aldığımız duyumlar arasında. 

Radar

Google’ın kullandığı Lidar2)Radar gibi ancak mesafeyi algılamak için lazer ışığı kullanan teknoloji yerine radarın Autopilot programının geleceğinde önemli bir yer tuttuğu CEO Elon Musk tarafından daha önce vurgulanmıştı. Daha önce Tesla’nın merkezine yakında tepesinde Lidar takılı bir Model S görülmüş olsa da Autopilot’ın geleceğinde Lidar’a pek yer yok gibi. CEO Elon Musk daha önce radarın yağmur, sis, kar gibi koşullarda daha iyi performans sergilediğini vurgulamış, Lidar ile elde etmesi daha kolay olan kaba harita bulutlarının ise radar ile zamansal yumuşatma ile elde edilebileceğini söylemişti. Tesla Autopilot sistemine birkaç radar daha eklemek bu hedefi gerçekleştirmeyi sağlar.

Tepesinde Lidar ile görüntülenmiş bir Model S test aracı.

Tepesinde Lidar ile görüntülenmiş bir Model S test aracı.

Birkaç kaynağımızdan aldığımız bilgiye göre Tesla mevcut Autopilot özelliklerini, yeni nesil sistemde çalıştırabilecek yazılımı yazdı bile. Şirket bunun üzerine Autopilot 1.0’dan edinilmiş veri ve bilgiler üzerine yeni nesil Autopilot’ı inşaa edecek.

Kameralar

Öndeki üçlü kamera sistemi büyük bir ihtimalle MobileEye’ın “Üç Odaklı Öne Bakan Küme” sisteminden esinlenmiş. O sistemde bir kamera genel bakış için 50° açıya, ikinci, daha dar bir kamera 25° açısı ile obje tanımlama, trafik ışıkları, şerit tanımlama için, üçüncü ve son kamera da balıkgözü lensi ve 150° açı ile paralel şeritler, yaya tanıma ve şeride girme tanımlama için kullanılıyor.

Bu yılın başlarında Autopilot üç kameralı sistem için kontrol ünitesi şeması sızmıştı, sızdığından beri de değiştiği aldığımız duyumlar arasında.

tesla-triple-cam-2

Ne Zaman?

Şimdiden burda, gibi gibi. 

Yeni sensörler üretilen araçlarda henüz yok ancak pek çok izi var ve tüm ibareler yakın zamanda çıkacağı yönünde. Son üretilen araçlarda üçlü kamera için çerçeve, kablolama tesisatı gibi yenilikler gözlenebiliyor bile. 

Ancak bunun dışında Autopilot 2.0 için çok önemli olan ve geliştirmede hangi aşamada olduğunu bilmediğimiz parçalar da var. Mesela Autopilot 1.0 bilgi işlemi MCU, yani radyoyu, navigasyonu, kontrolleri, silecekleri çalıştıran, yol bilgisayarı olan sistem ile gerçekleştiriyor. Ancak 2.0’da sırf otonom sürüş bilgi işleme için ayrı bir bilgisayara ihtiyaç duyulacak. 

Tesla’nın ileride kullanacağı otonom sürüş bilgisayarı için Nvidia ile çalıştığı önceden çıkan dedikodular arasındaydı. Nvidia şimdiden bir Tesla tedarikçisi, Tegra işlemcisi Model S ve Model X ön dokunmatik paneli çalıştırıyor. Nvidia’nın bir sonraki nesil otomobiller için görsel işlem platformu NVIDIA DRIVE PX2 sonbaharda üretime başlayacak. Belki de sadece tesadüf olsa da zamanlaması enteresan. 

İyi haber ise yeni donanım Tesla filosundaki otomobillerde olmaya başladıkça Autopilot çok daha hızlı gelişecek. Tesla’nın sistemi detaylı GPS harita verilerine çok bağlı. Tesla araçların aynı yerden geçmesi ile şerit şerit detaylı haritalar çıkartılıyor ve tüm filo bundan öğrenip o şeritleri takip edebiliyor. Kamera ve radardan oluşan canlı görüntü ile gitmek de mümkün tabii ama çok daha sert bir sürüş tecrübesi oluyor o zaman. 

autopilot10-e1446213316893

Normal navigasyon vs. Tesla’nın detaylı şeritli GPS haritaları

O zamana kadar da mevcut Autopilot donanımlı Tesla Model S ve Model X sahipleri 8.0 yazılım güncellemesi ile önemli birkaç gelişim gözlemleyecek. 8.0 yazılımı da en fazla birkaç hafta içinde yayınlanacak. 

Kaynak

Referanslar   [ + ]

1. sürücüsü, direksiyonu yine de olan ancak aracın güvenliğinin tamamen bilgisayara bırakılabildiği seviye, tam otonomun bir altı
2. Radar gibi ancak mesafeyi algılamak için lazer ışığı kullanan teknoloji

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Autopilot 2.0: Daha Fazla Radar, Yeni Üçlü Kamera, Donanım Şimdiden Üretimde

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 16/08/2016 at 00:25 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.