Tesla Autopilot Çıktığından Beri Kazaları %40 Azalttı

Tesla Autopilot kullanımı sırasında gerçekleşen feci bir kazada Model S sürücüsünün hayatını kaybetmesi üzerine haberini yaptığım gibi Amerikan Ulusal Otoban Güvenlik Kurumu NHTSA Tesla ve Autopilot sistemi hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma aylar sonrasında bugünlerde kapanmak üzere ve NHTSA’in vardığı sonuç kazada Autopilot’ın bir suçunun olmadığı. Kazada sürücünün tırın kasasını görmek için araştırmalara göre 7 saniyesi vardı ancak reaksiyon gösteremedi. Bu durumda muhtemelen ya yola bakmıyor ya da uyuyordu.

Ancak NHTSA’in araştırmalar sırasında vardığı bir başka sonuç Tesla’nın 2015 sonunda internet güncellemeleri ile araçlarına göndermeye başladığı Autopilot özelliklerinin1)bir dizi sürücü güvenlik asistanı özelliğinin şemsiye adı kazaları azalttığı. Kendi araştırması ve topladığı rakamlar sonucunda bu kanaata varan NHTSA araştırmayı noktalıyor. Yapılan araştırmada Autopilot opsiyonu olan araçlarda otomatik direksiyon özelliğinin açılmasından önce ve sonra olan veriler kıyaslanmış. Sonuç ise kaza oranında Autopilot otomatik direksiyon(Autosteer) özelliği çıktığından beri kaza oranının %40 azaldığı. Yani eskiden 1.6 milyon km’de 1.3 kaza olurken Autosteer çıktığından beri 1.6 milyon km’de 0.8 kazaya inmiş oran.

tesla-autopilot-crash-rate

Veri aslında oldukça enteresan. Çünkü çağımızın yarışı olan kendini şöförsüz her koşulda kullanabilen araba yapma yarışında iki ana görüş var. Birincisi Google ve diğerlerinin uzun süredir gittiği yol; otomatik sürüş teknolojilerini her koşulda çalışacak şekilde mükemmelleştir ve piyasaya sür. İkincisi ise sürüş asistanı özellikleri olarak başlayıp filo öğrenmesi, yazılım gelişmesi ile yavaş yavaş mükemmel otonom sürüşe git.

Tesla tabii ki de ikinci yolu izliyor ve milyarlarca km’lik veri ile ciddi gelişme katetti bile. Volvo ve daha önce birçok farklı firma da Tesla’yı insanların hayatlarını hazır olmayan teknolojiler ile riske atmakla suçlamıştı. Tesla CEO’su Elon Musk ise kaza risklerini hali hazırda azaltan bir destek teknolojisi varsa onu piyasaya sürmemenin kötülük olduğunu ve yavaş yavaş tam şöförsüz sürüşe gidileceğini savunuyor. Hatta Tesla’nın Kasım 2016’dan itibaren tüm üretilen araçları Autopilot 2.0 donanımına sahip ve bu donanımdaki araçlar yazılım hazır olduğunda hiç şöföre ihtiyaç duymadan kendini kullanabilecek. Bu yazılımın da 1 sene içinde hazır olması bekleniyor. Hatta Tesla 2017 sonunda ABD’nin doğu yakasından batı yakasına şarj işlemleri dahil tamamen şöförsüz bir araç göndererek bunu kanıtlayacak.

NHTSA’in ortaya çıkarttıklarına bakarsak Elon Musk haklı. Kaza oranında %40 düşüş çok ciddi bir rakam. Teorik olarak dünyadaki tüm araçlarda mevcudiyette mümkün donanım Autopilot şuanki hali ile olsa yüzbinlerce kişinin hayatı kurtulacaktı. Bence bu yaklaşımdan sonra diğer şirketler de bu rekabete yaklaşımını değiştirmek durumunda kalacak.

Referanslar   [ + ]

1. bir dizi sürücü güvenlik asistanı özelliğinin şemsiye adı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Autopilot Çıktığından Beri Kazaları %40 Azalttı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 19/01/2017 at 23:12 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.