Tesla Autopilot Kazayı Olmadan Önce Görüp Kendisini Kurtardı

Neredeyse tam 2 senedir burada düzenli olarak Tesla ve elektrikli otomobiller hakkında haber yapıp Türkçe kaliteli kaynak oluşturmaya çalışıyorum ancak yaptığım haberler arasında beni en çok şaşırtıp Tesla’ya bir kez daha saygı duyduranı bu oldu ve Hollanda’da bir Tesla Model X, önünde olan kazayı kaza olmadan 1 saniye önce görüp arabayı durdurdu! Normalde sürücünün reaksiyon süresinin belki de yetmeyeceği durumda hem uyarıp hem frenleyerek Tesla kendini kurtardı.

Takip edenlerin bilebileceği üzere Tesla’da ‘Autopilot‘ şemsiye adı verilen bir dizi ileri seviye sürüş asistanı özelliği var. Kasım 2014’ten beri üretilen tüm Tesla otomobillerde bu özellik mevcut. Hatta Ekim 2016’dan itibaren üretilen tüm Tesla otomobillerde Autopilot 2.0 donanımı var. Autopilot 2.0 ile yazılımı tamamen hatasız hazır olup gerekli izinler alındığı zaman arabalar şöföre hiç ihiyaç duymadan kendini kullanabilecek.

Ama Tesla tüm Autopilot donanımlı arabalar için Tesla 8.0 yazılım güncellemesinde radara daha fazla önem vermişti. Geliştirdikleri algoritma ile radar sinyallerinden çok daha iyi görüntüler oluşturabildiklerini ve artık bir öndeki arabanın da altından gönderilen radar sinyalleri ile iki önünüzdeki arabayı görüntüleyebildiklerini anlatmışlardı. Dünyayı Radarın Gözünden Görmek’ adında Tesla resmi blogunda yayınlanan yazının tam tercümesini de yine TeslaTurk ayrıcalığı ile detaylı bilgi için okuyabilirsiniz.

Bugün Hollanda’da otobanda gerçekleşen bu kazada işte bu oldu ve video olmasa kimsenin asla inanmayacağı bir şekilde kaza gerçekleşmeden 1 saniye önce uyarı verip arabayı durdurarak belki de kazanın büyümesini engelledi. Tüm kaza testlerinde 5 yıldız alıp dünyanın fiziksel olarak en güvenli otomobili olmanın yanında böyle bir güvenlik kapasitesine de kimse hayır demez diye düşünüyorum. Performans, ekonomi, konfor, teknoloji vb. diğer özelliklerin hepsinde de ((bazılarının doğaları birbirine zıt olmasına rağmen) lider olmayı henüz saymadım bile.

Tesla’ya karşı bir argüman kaldı mı?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Autopilot Kazayı Olmadan Önce Görüp Kendisini Kurtardı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 27/12/2016 at 23:12 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.