Tesla Donanım Güncellemesi – Rüya mı Gerçek mi?

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Araba satın alma aşamasından geçmiş olanlar bilirler. Genellikle araba borç harç bir araya getirilip gerekirse kredi de çekilip satın alınır. Ancak çoğu zaman bütçe sıkıntısından dolayı arabada bazı opsiyonlardan ve özelliklerden feda edilir. Ve bunun telafisi çoğu durumda mümkün olmaz. Alırken verilmeyen birkaç bin TL ilerleyen zamanlarda araçla ilgili şikayet etmenize sebep olur. Özellikle baz model ya da orta dolulukta araç alanlar bir süre sonra arabada birçok şeyden kısılmış olduğunu fark ederler. Ancak iş işten geçmiştir.

Aynı zamanda markalar belirli zaman aralıklarında modellerini makyajlarlar. Araçlarına yeni teknolojilerini eklerler. Ya da bir önceki modelde olan sorunları çözmüş olurlar. Ancak bu mevcut araç sahiplerinin pek de fazla işine yaramaz. Çünkü o makyajlı modelde olan özellikleri istiyorsanız elinizdeki aracı satıp yenisini almak zorundasınızdır.

Peki bütün bunların Tesla’yla olan ilgisi ne diyorsunuzdur? İlgisi şu: Eğer siz bir Tesla araç alıyorsanız model güncellense bile elinizdeki aracı en son modele kadar güncelleyebiliyorsunuz. Güncelleme deyince aklınıza yazılım güncellemesi gelmesin. Fiziksel bir güncellemeden bahsediyorum.

Siz arabayı aldıktan bir sonraki modelde koltuklar daha mı ergonomik oldu? Yoksa aracın motoruyla ilgili geliştirme mi yaptılar? Peki ya aerodinamik yapısı değiştiyse arabanın? Eğer Tesla aracınız varsa hiçbirisi sizin için sorun değil. Yetkili Tesla servisine gidip arabanıza gerekli değişiklikleri yaptırıp aracınızı en son modele getirebiliyorsunuz. Tabiki belirli bir ücret karşılığında oluyor bu.

 

2007_tesla_roadster_prototype_100025207_l

Örnek olarak Tesla Roadster’i alırsak araç ilk çıktığında 1.0 sürümündeydi. Şimdi ise yakın zamanda yapılan duyuru ile 3.0 sürümüne güncellendi. Güncelleme listesi ise bir hayli kalabalık.

Aracın 2.0 sürümünden itibaren yeni motor, yeni PEM(aracın bataryasından motora güç iletimini denetleyen cihaz) gibi büyük değişiklikler içeriyor.

 

2.5 sürümüne geçişte ise daha fazla değişiklik olduğunu görüyoruz. Aracın ön konsoluna 7” büyüklüğünde dokunmatik ekran eklenip bu ekran navigasyon ile desteklenmiş. Aynı zamanda yeni sırt ve bel destekli ergonomik koltuklarla kabin ses izolasyonu için geliştirilmeler yapılmış. Aynı zamanda araç içi konsol tasarımında da değişikliğe gidilmiş.

Ancak en büyük yenilik ise şüphesiz 3.0 sürümünde oldu. Gelişen pil teknolojisi dolayısıyla Roadster’de kullanan pil teknolojisi çağın gerisinde kalmış durumda. Yeni teknoloji içeren piller sayesinde hacimdeki pil ile %30 oranında daha fazla kapasite artışı elde edilmiş. Yapılan aerodinamik iyileştirmelerle sürtünme katsayısı %15 düşürülmüş. Yuvarlanma direncinde ise %20’lik bir geliştirme mevcut. Bütün bunların toplamında yapılan iyileştirmeler sayesinde aracın menzilinde %40 ila %50 oranında bir artış söz konusu olmuş durumda. Yani araç tek bir sarjla 640 km mesafe kat edebilir durumda. Bu ise elektrikli araçlar için bir rekor niteliğinde.

Ve bitmedi. Roadster için son güncelleme bu olmayacak. İlerleyen zamanlarda teknolojiye ayak uydurmak için güncelleme yapılacağı belirtildi.

Peki ya Model S? Model S satın alındıktan sonra istenilen opsiyon araca servis tarafından eklenebiliyor. Ve zamanı gelince örneğin 2.0 güncellemesinden faydalanacak gibi duruyor. En azından Elon Musk bu konunun müjdesini veriyor. Yazdıktan kısa bir süre sonra sildiği tweetine göre yakın zamanda olmasa da Model S için de bu tarz bir güncelleme geleceğini belirtti.

Tesla Motors’un müşterilerine ve arabalarına verdiği desteğin diğer markalara da örnek olması dileğiyle.

 

Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.