Tesla Fabrikası Turu

Tesla’nın merkezi Silikon Vadisi’nin kalbi olan Palo Alto/California’da olsa da 2010 yılında Fremont/California’da bulunan eski “New United Motor Manufacturing” otomobil üretim fabrikasını satın aldı. Bu fabrika General Motors ve Toyota ortaklığı idi. Zirvesinde iken yılda 500.000 adetten fazla araba üretiyordu. Ama önce GM 2009 yılında ortaklıktan çekildi, daha sonra Mart 2010’da aynısını Toyota yaptı.

Tesla bu günlerde bu fabrikada Model S‘i üretiyor ve bu yaz itibariyle de Model X üretimine başlaması bekleniyor.

20 Mayıs 2010’da Tesla fabrikanın bir kısmını satın alıp elektrikli araba üretiminde üretim sistemleri ve mühendislik desteği konusunda Toyota ile işbirliği yapacağını açıkladı. Tesla fabrikadaki bazı ekipmanları Toyota’dan belki de orijinalinin 10’da 1’i fiyata aldı ve fabrikayı yeniden inşa etmeye başladı.

Temmuz 2014’te bir fabrika turunda Tesla OEM ve yeniden üretim başkan yardımcısı Gilbert Passain; “Bütün fabrika senkronik imalat üzerine odaklı, ki bu da büyük imalat operasyonları için tipik.” dedi. İki farklı katta 2600 kişinin çalıştığı ve neredeyse 150 robota ev sahipliği yapan fabrika üretim için Tesla’nın kendi teknolojisini kullanıyor; kapılardan koltuklara, oradan lastiklere ve içindeki aluminyuma kadar.

Tesla 510.000 m2 alan üzerine kurulu fabrikanın henüz sadece dörtte birini kullanıyor ve sene sonu verilerinde açıkladığı gibi bu yıl 55.000’den fazla Model S üretmeyi planlıyor. Fabrika’da aynı zamanda şirketin en büyük Supercharger istasyonlarından biri ve satış mağazası mevcut.

İşte Tesla’nın her arabasının insan, makine ya da ikisi birden kullanılarak üretildiği fabrikasının içine bakış.

Fabrika baştan aşağı temizlendi ve beyaza boyandı. Soldaki duvar Passain tarafından CEO Elon Musk ile Tesla’nın ilk ne kullanacağını konuştuktan sonra yapıldı. Duvardaki yazıtta; “Model S’in hiçbir şeyden başladı.” yazıyor.

tesla fremont

 

Bu aşağıda gördüğünüz bir Tesla Roadster, yanındaki de Tesla’nın sattığı orijinal arabanın kilden yapılma versiyonu. Roadster’ın başlangıç fiyatı 109.000$ idi ve 0’dan 100’e 3.7 saniyede çıkıp, tek şarj ile 390km gidebiliyordu. Tesla 2012 başında 2.600 adet kadar Roadster üretmiş bir şekilde satmayı bıraktı.

tesla fremont 2

Tesla’nın fabrikasında robotlar ve teknisyenler bir arada çalışıyor. İşte bir teknisyen parçaları birleştirirken;

tesla fremont 3

Buranın bir Tesla fabrikası olduğunu tabii ki unutamazsınız.

Buranın bir Tesla fabrikası olduğunu tabii ki unutamazsınız.

Bir robot Model S’in parçalarını birleştiriyor. Bu makinelerin bazıları beş farklı alet kullanabiliyor ve 5 ila 10 arası farklı işlem gerçekleştirebiliyor. Bu da fabrikayı, bir robotun bir işlem yaptığı diğer otomobil fabrikalarından çok daha verimli kılıyor.

tesla fremont 5

Bu robotlar Model S‘in alüminyum kasasına kapıları monte ediyor. Alüminyumun diğer malzemelerden daha az güvenli olduğu yönünde endişelere rağmen Model S‘in %98’i alüminyum. Model S Consumer Reports tarafından 2 sene üst üste görülmemiş 100 üzerinden 99 puan alarak en iyi araba seçildi.

tesla fremont 6

Aşağıdaki Tesla’nın problemleri önlemek için kullandığı bir kontrol sistemi örneği. Bazen bu problemler Musk’ın kendisi tarafından bile çözülebiliyor. “Bir Cumartesi günü sabaha karşı saat 3 civarı Elon burada problemin çözümüne ulaştıran sorular soruyordu.” dedi Passain.

tesla fremont 8

Aşağıdaki fotoğrafta bir teknisyen kapıları takılmamış bir Model S üzerinde çalışıyor. Çoğu otomobil firması kapıları üretim bandının üstüne asarlar ama Tesla kapıları daha az atık ve hasarsız bir biçimde takmak için arabanın yanındaki boşluğu değerlendirmenin bir yolunu buldu.

tesla fremont 9

Neredeyse bitmiş bir grup Model S üretim bandından teslime neredeyse hazır halde çıkarken mühendisler, teknisyenler ve güvenlik bir tartışma içindeler.

tesla fremont 10


 

KAYNAK
Bu çeviri TeslaTürk tarafından yapılmıştır, yazıyı izinsiz kullanmayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Fabrikası Turu

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Emir’in profil fotoğrafı Emir tarafından 11/04/2015 at 11:36 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.