Tesla Gigafactory 2 İçin Avrupa’da Yer Arayışında, Neden Türkiye Olmasın?

Gigafactory'nin bir ilüstrasyonu

Hızla büyüyen ve enerji üretimi, otomobil, enerji depolama alanlarındaki ileri görüşlü atılımları ile önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en değerli şirketi olma potansiyelini taşıyan Tesla, Gigafactory adını verdiği dev fabrikasının ikincisi için Avrupa’da yer arıyor.

gigafactory 1Gigafactory: Tesla’nın ABD/Nevada’da 2014 sonunda inşaatına başladığı, elektrikli otomobil pil ve bataryası üretip bittiğinde dünya lithium pil arzını ikiye katlayıp maliyetleri aşağı çekecek olup, dünyanın en büyük binası olacak fabrikası. Boyutuna rağmen fabrikanın ilk etabı çalışmaya başladığında “Gigafactory 1” yazıyordu, yani birkaç tane daha olacak.

Tesla CEO’su Elon Musk ve CTO’su JB Straubel Grohmann Mühendislik adında, otomasyon çözümleri sunan bir şirketin satın alımını duyurmak için bugün Almanya’da idi. Satın alma Tesla’nın fabrikalara olan yeni ‘Makineyi yapan makine’ yaklaşımı ve üretim verimliliklerini katlayarak özellikle 400,000’den fazla ön sipariş almış Tesla Model 3 için iki sene içinde üretim kapasitesini 5’e katlamak için oldukça önemli.

Ancak dikkat çeken nokta basın konferansı sırasında Elon Musk‘ın gelecekte de Avrupa’ya sadece mühendislik değil aynı zamanda üretim için ‘önemli miktarda’ yatırım yapacakları bilgisini vermesiydi. Musk Tesla’nın Gigafactory 2 için yer arayışına önümüzdeki sene başlayacağını ve bu sefer pillerin yanında otomobil üretiminin de bu fabrikada yapılacağını duyurdu.1)Gigafactory 1’de sadece pil ve batarya üretiliyor. Otomobiller yakındaki Fremont fabrikasında üretiliyor

Elon Musk asıl odağın bu noktada Tesla Model 3 üretimine başlamak olduğunu netleştirse de önümüzdeki seneden itibaren Avrupa’da fabrika için arayışlara başlanacağını söyledi. Tesla’nın mevcut Fremont fabrikası yıllık 100,000 otomobil üretme kapasitesine sahip ancak aynı fabrikanın 2018’de 500,000 adet hedefini var. Elon Musk ise aynı fabrikanın ‘fabrikaya makineyi üreten makine’ yaklaşımı sayesinde 500,000 ile 1,000,000 adet kapasiteye sahip olabileceğini belirtiyor.

Ancak hem nakliye avantajları hem de yıllar geçtikçe artacak kapasite yüzünden Avrupa için ayrı bir fabrika olması, hatta ileride Asya için de olması 2020’ye yaklaştıkça kaçınılmaz son.

Türkiye;

Şimdi bu duruma Türkiye’nin bakış açısından bakalım. Tesla’nın, şuan için bir hayal gibi dursa da, bu fabrikayı Türkiye’ye kurması Türkiye’nin her anlamda aşırı hayrına olur. Ne de olsa 21. yüzyılın en çok potansiyeli olan firmasının dev bir yatırımından bahsediyoruz. Hali hazırda ülkemizde Fiat, Mercedes, Renault, Hyundai, Toyota gibi markaların otomobil fabrikaları mevcut yani Avrupa’ya göre daha ucuz iş gücü, tecrübe, yan sanayi ve yetenek mevcut. Ayrıca Tesla’nın isteyeceği yenilenebilir enerji üretimi için potansiyel oldukça fazla. Hatta Toyota yeni hibrit SUV’sini Türkiye fabrikasında üretecek, buna butik ÖTV yasası bile çıktı.

Ancak Türkiye’de sürmekte olan iç karışıklıklar ve soru işaretli durum buna engel olacak gibi duruyor. Bırakalım Tesla’yı, her türlü yabancı sermaye mevcut kısa vadeli bakışlardan ötürü ülkeden çıkmakta. Hatta Tesla Tesla satış ve servis/şarj hizmetlerinde bile Türkiye için olan planlarını askıya aldı.

Hatta objektif bir yurtdışı bakışının Türkiye’ye ve bu fabrikanın potansiyel olarak Türkiye’ye kurulması ile ilgili bakış açısını ölçmek amacı ile dünyaca ünlü tartışma sitesi devi reddit’te, Tesla Motors subreddit’inde konu ile ilgili başlık açtım. Tepki ve düşünceleri kendiniz okuyabilirsiniz.

Halbuki hükümet Tesla için ciddi teşvikler sunsa ve daha stabil, üreten bir Türkiye için çalışmalar olsa Türkiye’nin çok hayrına olacaktır. Gerekli yerlerin kulağına gitmesi dileğiyle…

Referanslar   [ + ]

1. Gigafactory 1’de sadece pil ve batarya üretiliyor. Otomobiller yakındaki Fremont fabrikasında üretiliyor

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Gigafactory 2 İçin Avrupa’da Yer Arayışında, Neden Türkiye Olmasın?

Bu konu 5 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Hayriddin tarafından 15/11/2016 at 01:52 tarihinde güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4634

  Altan
  Katılımcı

  Çok güzel bir konuya değinmişsin, hem yetişmiş insan gücü hem lojistik avantaj açısından Türkiye ciddi aday. Aday ilimiz! tabi ki Konya, güneş enerji santrali yatırımları bu ilimizde çığ gibi büyüyor. Üstelik Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory’si gibi hem geniş bağımısız arazi yapısı, hem de yılın 9 ayı çok verimli güneş alan bir bölge.

  #4635

  Asil
  Katılımcı

  Soruyu Reddit’te cevaplayanlara bende katiliyorum. Erdogan yönetimi degismeden , bu belirsizlik ve karisikliklar son bulmadan birakin Tesla yi ben bile bankaya 1 kurus para koymakta tereddüt ediyorum. Türkiye yenilenebilir enerji acisindan zengin haklisiniz ama ne kadarini kullanabiliyoruz.Türkiyenin Almanyanin günes enerjisi üretimini yakalayabilmesi icin en az 20 sene gerekli. Yanlis hatirlamiyorsam Fransa kapattigi bir nukleer santral arazisini Tesla ya fabrika kurmasi icin ucretsiz verecegini söylemisti yanlis hatirliyorsam düzeltin lütfen. Redditte ki bir yorumda belirtildigi gibi Cek Cumhuriyeti ve Macaristan hatta Polonya da da is gücü ucuz ve üc ülkede avrupa birligi üyesi. Türkiye de bir Tesla fabrikasi bence ütopik bir düsünce ne yazikki.

  #4636

  Mehmet
  Katılımcı

  Türkiye deki iç karışıklık durumundan yatırımın riskli olması konusuna kesinlikle katılıyorum. Ancak devletin verdiği avantajları düşünürsek (otomobile sağladığı 5. bolge yatırım destek programı vs) tesla için freemont fabrikasına gore maliyet açısından daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Şimdi ilk olarak teslanın türkiyede fabrika kurduğunda avantaj sağlayabilmesi için türkiyede sahip olabileceği potansiyel pazar payını konuşmak gerekir.
  Devletin düşük miktarda üretilecek chr ye bile vergi avantajı sağladığını düşünürsek tesla için sadece ve sadece otv yi kaldırması yeterli olacaktır.Bu ne demek oluyor? 35000 dolar başlangıç fiyatlı model 3 ün ülkemizde passat fiyatına satılması demek oluyor. ODD den aldığım verilere gore d segmentindeki sadece passat geçen yıl ülkemizde 30167 adet satmıştır. Toplamda d segmentinde geçen yıl 95359 adet satılmış ve model 3 ün bu segmenti silip süpüreceğini adeta diğer modelleri yok edeceği aşikardır. Ayrıca daha yüksek fiyatları olan e segmentinden ve c segmentinin yüksek fiyatlı modellerinden (en basitinden suv segmenti ornek verilebilir) pazar payı çalacaktır. Genel olarak toplarsak nerdeyse 150-200 bin adetlik bir pazarda yılda en az 100 bin adet model 3 satılacaktır. Bunda tabiki de teslanın geniş bir supercharger ağı kurmasıda onemli. Eğer vergi indirimi olursa benzer fiyattaki araçların hepsinden daha performanslı, yıllık gideri daha az ve bedava seyahat imkanı sağlayacağı için satışlar boyle olacaktır. Vergi indirimi olmazsa satışlar 10 bin-20 bin seviyelerinde kalacağını düşünüyorum.Buda türkiyede fabrika kurmayı avantajlı kılmayacaktır.
  İkinci olarak teslanın türkiyede fabrika kurması halinde sağlayacağı diğer avantajlar nelerdir?
  Düşük iş gücü maliyeti(destek paketi programı çerçevesinde sigorta primini devlet karşılıyor vs), yüksek iş gücü potansiyeli, harika bir jeopolitik konum, araziyi devlet veriyor, fabrika makinası ithalatlarından kdv alınmıyor gibi birçok avantaj sayılabilir. Bunların sayesinde model 3 ün başlangıç fiyatının daha da düşebileceğini bile düşünmekteyim.Şimdi asıl bombaya gelirsek bence TESLANIN TÜRKİYE FABRİKASI HAZIR. Bu fabrika BMC nin izmir fabrikası. BMC şuanda sakaryada yeni bir fabrika yaptırmakta ve bu fabrika boşa çıkacak. Devletin ethem sancağa nerdeyse hediye ettiği bu şirketten yine devletin bu fabrikayı alıp teslaya tahsis edebiliceğini düşünmekteyim. Kısa bir tamirat tadilattan sonra bu fabrika 1 senede üretime başlayacak hale gelir.İzmirin avrupaya, istanbula yakın konumuyla, sahip olduğu liman ile, nüfusuyla, doğuya olan uzaklığı sayesindeki güvenliğiyle burası tam bir biçilmiş kaftan. Ayrıca 200bin metrekare büyüklüğünde ve elon musk ın zorlamalarıyla yılda 300-350 bin adet araç üretebilecek kapasiteye sahip.
  Olabiliritesini toparlamak gerekirse:
  -Devlet vergi indiriminden sonra çok ciddi şekilde vergi geliri kaybedeceği için bunun olması biraz zor.
  -Ayrıca elektrikli araç sayısı bu kadar çabuk artarsa yine onemli bir gelir kapısından yani benzinden de vergi geliri azalacaktır.
  -Bu kadar avantaj verilmesi ülkemizde mevcut üretim yapan otomobil şirketlerini küstürecektir.
  -Ayrıca yeni seçilen donald trump boyle bir yatırımın bırakın Türkiyeyi avrupaya gitmemesi için bile uğraşacaktır.(abd şirketlerinin yurt dışında üretim yapması konusuna çok kızmakta)
  +fabrikanın hazır olması sayesinde amortisman giderleri çok düşük olacaktır.(fabrika bedava verilmeyecektir ama düşük bir ücretten 40-50 yıllığına kiraya verilebilir.)
  +kendine iyi bir pazar yaratacaktır.
  aşağıdaki sebeplerden dolayı devlet bu yatırımı isteyecektir.
  +türkiyeye ciddi bir know-how transferi olacaktır.
  +türkiyede d segmenti ve yüksek ücretli c segmenti araç üretilmediği için diğer firmaları etkilemeyecektir.
  +İhracatı sayesinde ve tamamı ithal olan yerini alacağı otomobiller yerine yerli üretim otomobil olacağı için dış ticaret açığına ciddi bir şekilde etkisi olacaktır.
  +petrole bağımlılığımız azalacak.
  +Yapmış olduğumuz anlaşmalar gereği azaltmamız gereken co2 emisyonumuzu fayda sağlayacaktır.
  Yazım hatalarından dolayı kusura bakmayın teslayı takibe devam 🙂

  #4637

  Asil
  Katılımcı

  Türkiye deki iç karışıklık durumundan yatırımın riskli olması konusuna kesinlikle katılıyorum. Ancak devletin verdiği avantajları düşünürsek (otomobile sağladığı 5. bolge yatırım destek programı vs) tesla için freemont fabrikasına gore maliyet açısından daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Şimdi ilk olarak teslanın türkiyede fabrika kurduğunda avantaj sağlayabilmesi için türkiyede sahip olabileceği potansiyel pazar payını konuşmak gerekir.
  Devletin düşük miktarda üretilecek chr ye bile vergi avantajı sağladığını düşünürsek tesla için sadece ve sadece otv yi kaldırması yeterli olacaktır.Bu ne demek oluyor? 35000 dolar başlangıç fiyatlı model 3 ün ülkemizde passat fiyatına satılması demek oluyor. ODD den aldığım verilere gore d segmentindeki sadece passat geçen yıl ülkemizde 30167 adet satmıştır. Toplamda d segmentinde geçen yıl 95359 adet satılmış ve model 3 ün bu segmenti silip süpüreceğini adeta diğer modelleri yok edeceği aşikardır. Ayrıca daha yüksek fiyatları olan e segmentinden ve c segmentinin yüksek fiyatlı modellerinden (en basitinden suv segmenti ornek verilebilir) pazar payı çalacaktır. Genel olarak toplarsak nerdeyse 150-200 bin adetlik bir pazarda yılda en az 100 bin adet model 3 satılacaktır. Bunda tabiki de teslanın geniş bir supercharger ağı kurmasıda onemli. Eğer vergi indirimi olursa benzer fiyattaki araçların hepsinden daha performanslı, yıllık gideri daha az ve bedava seyahat imkanı sağlayacağı için satışlar boyle olacaktır. Vergi indirimi olmazsa satışlar 10 bin-20 bin seviyelerinde kalacağını düşünüyorum.Buda türkiyede fabrika kurmayı avantajlı kılmayacaktır.
  İkinci olarak teslanın türkiyede fabrika kurması halinde sağlayacağı diğer avantajlar nelerdir?
  Düşük iş gücü maliyeti(destek paketi programı çerçevesinde sigorta primini devlet karşılıyor vs), yüksek iş gücü potansiyeli, harika bir jeopolitik konum, araziyi devlet veriyor, fabrika makinası ithalatlarından kdv alınmıyor gibi birçok avantaj sayılabilir. Bunların sayesinde model 3 ün başlangıç fiyatının daha da düşebileceğini bile düşünmekteyim.Şimdi asıl bombaya gelirsek bence TESLANIN TÜRKİYE FABRİKASI HAZIR. Bu fabrika BMC nin izmir fabrikası. BMC şuanda sakaryada yeni bir fabrika yaptırmakta ve bu fabrika boşa çıkacak. Devletin ethem sancağa nerdeyse hediye ettiği bu şirketten yine devletin bu fabrikayı alıp teslaya tahsis edebiliceğini düşünmekteyim. Kısa bir tamirat tadilattan sonra bu fabrika 1 senede üretime başlayacak hale gelir.İzmirin avrupaya, istanbula yakın konumuyla, sahip olduğu liman ile, nüfusuyla, doğuya olan uzaklığı sayesindeki güvenliğiyle burası tam bir biçilmiş kaftan. Ayrıca 200bin metrekare büyüklüğünde ve elon musk ın zorlamalarıyla yılda 300-350 bin adet araç üretebilecek kapasiteye sahip.
  Olabiliritesini toparlamak gerekirse:
  -Devlet vergi indiriminden sonra çok ciddi şekilde vergi geliri kaybedeceği için bunun olması biraz zor.
  -Ayrıca elektrikli araç sayısı bu kadar çabuk artarsa yine onemli bir gelir kapısından yani benzinden de vergi geliri azalacaktır.
  -Bu kadar avantaj verilmesi ülkemizde mevcut üretim yapan otomobil şirketlerini küstürecektir.
  -Ayrıca yeni seçilen donald trump boyle bir yatırımın bırakın Türkiyeyi avrupaya gitmemesi için bile uğraşacaktır.(abd şirketlerinin yurt dışında üretim yapması konusuna çok kızmakta)
  +fabrikanın hazır olması sayesinde amortisman giderleri çok düşük olacaktır.(fabrika bedava verilmeyecektir ama düşük bir ücretten 40-50 yıllığına kiraya verilebilir.)
  +kendine iyi bir pazar yaratacaktır.
  aşağıdaki sebeplerden dolayı devlet bu yatırımı isteyecektir.
  +türkiyeye ciddi bir know-how transferi olacaktır.
  +türkiyede d segmenti ve yüksek ücretli c segmenti araç üretilmediği için diğer firmaları etkilemeyecektir.
  +İhracatı sayesinde ve tamamı ithal olan yerini alacağı otomobiller yerine yerli üretim otomobil olacağı için dış ticaret açığına ciddi bir şekilde etkisi olacaktır.
  +petrole bağımlılığımız azalacak.
  +Yapmış olduğumuz anlaşmalar gereği azaltmamız gereken co2 emisyonumuzu fayda sağlayacaktır.
  Yazım hatalarından dolayı kusura bakmayın teslayı takibe devam ?

  Güzel noktalara deginmissiniz sadece eklemek istedigim bir sey var 1 Ocak 2017 den itibaren satilan araclar icin Superchargerlar artik ücretsiz degil.Emir belki kisa bir tercüme yazar konuyla ilgili.
  Ayrica Mr Trump yurtdisinda üretim yaptiran amerikan firmalarina kiziyor ama kendi secim sapkalarini ( Make America great again ) Cin’de ürettiriyor :))

  #4645

  Hayriddin
  Katılımcı

  Mehmet Bey ülkemiz için avantaj ve dezavantajları çok güzel derlemişsiniz, kaleminize sağlık.
  Yalnız atladığınız iki husus var ki, diğer olumsuzluklar aşılsa da bunlar aşılmaz.

  Birincisi Tesla gibi limitsizce yükselen -görece- yeni bir şirketle böyle büyük bir anlaşma riskine girecek öngörünün bizde olduğunu sanmıyorum. -bir de kibir var tabii-

  İkincisi malumunuz Saab’tan alınan astronomik -40M€- projeyle birlikte yapılmakta olan yerli arabanın yoluna yoluna çıkacağı düşüncesi. -HiBRiTvsEV-

  Yani EMİR Beyin yazısını okuyunca malesef peşinen hayal kırıklığına uğradım. Siz yine de beni umutlandırdınız.

  Blogu severek takip ediyorum. Saygılar.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.