Tesla ile Orta Asya Turuna Çıkan İsviçre’li Çifti Türkiye Ayağında Ağırladık

Magdalena, Benedikte, biz, Zurich plakalı Tesla Model S ve BMW i3 boğaza karşı. Hayat bize güzel.
Magdalena, Benedikte, biz, Zurich plakalı Tesla Model S ve BMW i3 boğaza karşı. Hayat bize güzel.

Geçtiğimiz haftasonu, ikinci el aldıkları bir Tesla Model S 851)Arkadan itişli, 2014 model. Avantajı önde motor olmadığı için çok daha büyük olan ön bagaj. ile dev bir maceraya atılan Benedikt ve Magadelanayı İstanbul’da Türkiye Elektrikli Araç Ateşesi2):D olarak ağırlama şansı yakaladım. Kendileri beni internetten buldu ve projelerini anlattı. Proje gerçekten de imrendiren cinsten.

Rota;

İsviçre-Avusturya-Slovenya-Hırvatistan-Bosna Hersek-Karadağ-Kosova-Bulgaristan-Türkiye-Gürcistan-Ermenistan-İran-Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Rusya-Finlandiya-İsveç-Danimarka-Almanya-İsviçre (!!)

Evet, ben yazarken zorlandım, onlar bu rotayı sadece elektrik kullanarak Tesla içinde nasıl gidecekler bilemem. Maceralarını eexplorer.life internet sitesinden veya instagramlarından takip edin. Eğlenceli olacaktır. Gelelim bizim buluşmamıza.IMG_0943Benedikt ve Magdalena ile uzun mesajlaşmalırımız sonrası ilk olarak Kanyon’un eŞarj şarj istasyonunda buluştuk. Arabalar başında uzun uzadıya sohbet, birbirimizin şarj ekipmanlarına bakış ve anlatış sonrası da oturup bir kahve içtik. Tabii aynı dünyaların insanları olduğumuz için muhabbetimiz yaklaşık 3 saat sürdü. Yetmedi Pazartesi akşamı da birlikte yemeğe gittik, kebabımızı yedirdik. Böyle güzel hedeflerde uluslararası dostlar edinmek gerçekten harika bir tecrübe.

Magdalena ve Benedikt sadece 27-28 yaşlarında ve maceraları esasında 2015 yılında Magdalena’nın Benedikt’e Elon Musk’ın biyografisini hediye etmesi ile başlamış. Vizyona ve yapılanlara hasta olan çift 2016 yazında kiraladıkları bir Tesla ile İtalya civarında uzun bir yolculuğa çıkmış. Daha sonra uzun süren hesaplar sonrası ikisi de işlerinden istifa edip, ikinci el bir Tesla Model S satın alıp tüm yazlarını bu uzun geziye ayırmışlar. Pek çok kişinin sandığının aksine bir politik amaçları, dikkat çekmeyi hedefledikleri birşey yok. Amaçları sadece tamamen elektrikli bir araç ile gezmenin mümkün olduğunu göstermek ve esasında eğlenmek, iyi vakit geçirmek. Onlar da bizler gibi geleceğin %100 elektrikli olduğuna o kadar emin ki bundan 20 yıl sonra her yer DC hızlı şarj istasyonu ile dolduğunda çocuklarına bu rotayı nasıl gittiklerini anlatmayı hayal ediyorlar.

Şarj!

i3'ün dikiz aynasında Zürich plakalı bir Model S, İran'a gidiyor.

i3’ün dikiz aynasında Zürich plakalı bir Model S, İran’a gidiyor.

Çiftin stratejisi çok rahat. Tek şarj ile günde 300-400km arası bir mesafe kat edip, belirledikleri yerde konaklayıp genellikle otellerinde şarj ediyorlar. Geldikleri yerde 2 gece konaklayıp bulundukları yeri geziyorlar. Türkiye içinde de rotaları İstanbul’dan sonra Karadeniz üzerinden Batum’a kadar ilerleyip yaylaların tadını çıkartmak. Şarj etmek esasında hiç zor değil çünkü petrolün aksine elektrik her yerde hali hazırda var ve kullanılıyor. Mesele sadece o 380V trifaz prizlerin, ya da 220V normal ev elektriği prizlerin kullanımı konusunda insanları ikna edebilmek. Bu söylediklerine göre esasında o bölgenin kültürünü de ortaya koyuyor. Mesela Bosna Hersek’te herkes priz istendiğinde ‘yasak hemşehrim’ mantığı ile yaklaşıp, ‘yeni olandan’ korkup, patronlarını arayıp izin istese de, Kosova’da herkesin ilgi ile çok yardımcı olduğunu ve hemen prizlerini açtıklarını söylüyorlar.

 

Eğer siz de Magdalena ve Benedikt’e yolculuklarında yardımcı olmak / tanışmak istiyorsanız ve Karadeniz’de rotaları üzerinde iseniz onlara veya bana bir mesaj atın!

Salı sabahı itibariyle İstanbul’dan çıktılar ve an itibari ile Ilgaz dağlarındalar. Buradan sonraki hedef bir şekilde Trabzon’a ulaşmak. Bizler ise uzun uzadıya sektörü, aracın içerisindeki ekipmanlarını, insanların elektrikli araçlara tepki ve bakışlarını konuşup dağıldık. Tabii bu arada Türkiye’de şarj imkanlarını ve yerli priz çeşitlerimizi de tanıtıp çiftimizi Karadeniz’e doğru uğurladık.

Bu eğlenceli maceralarını takipte kalın, hatta belki de yolları üzerinde iseniz tanışma fırsatı yakalayın. Kendilerine bol şans!

IMG_1138 IMG_0978

Referanslar   [ + ]

1. Arkadan itişli, 2014 model. Avantajı önde motor olmadığı için çok daha büyük olan ön bagaj.
2. :D

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla ile Orta Asya Turuna Çıkan İsviçre’li Çifti Türkiye Ayağında Ağırladık

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 03/05/2017 at 14:10 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.