Tesla Model 3 Detayları Sızdı

Tanıtımına sadece 4-5 aylık bir süre kalmış olan, Tesla’nın daha ucuz, daha küçük, kitlelere hitap edip BMW 3 serisine rakip olacak olan Model 31)Normalde adı Model E olacaktı ancak Ford Model E patentini alarak bu ihtimali bitirdi hakkında birkaç detay iç kaynaklardan sızdırıldı.

Electrek yazarlarının Tesla’nın dizayn grubundaki kaynakları tarafından verilen detaylara göre bu günlerde şirkettekilerin çoğu Model 3 üzerinde çalışıyor ve tasarımda son ufak oynamalar yapılıyor. Bu son ince detaylarda ise en önem verilen konu rüzgar direnci.

Duyuma göre CEO Elon Musk tasarım mühendislerine 0.2’den daha düşük bir rüzgar direnci katsayısına sahip bir tasarım yapmaları için çok büyük baskı yapıyor. Bu rakam Model 3‘ü dünyada seri üretilmiş otomobiller arasında direnç katsayısı en düşük otomobillerden biri yapar.2)General Motors EV1 ya da Volkswagen XL1 gibi, bu iki arabada da arka tekerlekler kapalı…

Direnç Katsayısı 0.2 altında olan VW XL1

Direnç Katsayısı 0.2 altında olan VW XL1

Çok düşük direnç katsayısına sahip tasarımlar genelde göze hoş gelmeyebiliyor ama Elon Musk‘ın estetiğe düşkünlüğünü göz önüne alırsak Tesla’nın performans için göze görünümü feda etmesi olası değil. Tabii Elon Musk’ın defalarca Model 3 için; “Diğer arabalara benzemeyecek.” dediğini de unutmamak lazım.3)Bunu diğer “şehir otomobili” elektrikli arabalara benzemeyecek, ya da Model S‘e benzemeyecek olarak algılamak da mümkün.

Direnç katsayısı 0.2 altında olan General Motors EV1

Direnç katsayısı 0.2 altında olan General Motors EV1

En Düşük Sürtünme Katsayısına Sahip Seri Üretim Otomobiller
cD4)Sürtünme Katsayısı Araba Üretim Yılı
0.24 Mercedes S-Sınıfı 2014-Günümüz
0.24 Mercedes C-Sınıfı Sedan 2014-Günümüz
0.24 Hyundai Sonata Hibrit 2016
0.24 Tesla Model S 2012-Günümüz
0.195 General Motors EV1 1996
0.189 VW XL1 2013

Yukarıdaki tabloda Wikipedia’dan alınmış direnç katsayısı en düşük araçların tablosunu görmek mümkün. Model S şimdiden 0.24 ile en düşükler arasında. Model S‘in gövdesini 3 serisi boyutlarına küçültüp daraltmak zaten o rakamı biraz daha düşürecektir ama duyumlara göre Tesla’nın sonraki adımları;

  • Model X‘te yapıldığı gibi yan dikiz aynalarını kaldırmak için izin almaya çalışmak.5)Model X prototipi yan aynalar olmadan tanıtılmıştı ancak izinler alınamadığından Model X üretime aynalı bir şekilde girdi
  • Tesla Roadster‘a benzer, kullanılmadığında alta girip çekilen tekli ön cam sileceği tasarımı.
  • Gövdenin altını ve bataryaları havayı doğru yönlendirmek için tekrar tasarlamak.
  • Daha dar çamurluk tasarımı ve spor görünümlü, daha verimli jantlar.
  • Arkaya doğru daralan konik bagaj tasarımını değerlendirmek.
  • Birka lastik markası ile özel çalışıp yuvarlanma direncini azaltmak.

En ilgi çekeni de belki sonuncusu; bataryayı soğutmak için arabanın önünden hava almak yerine arabanın burnu ve altı hava etrafından dolaşırken pervanesiz ısı havuzu olarak kullanılabilir. Bu ihtiyaç halinde batarya ve yürüyen aksam için soğutma olarak kullanılabilir. Bu fikir uzay araçlarında atmosfere girişte kullanılan ısı kalkanından alınmış olabilir.

Daha Az Sürtünme = Daha Fazla Menzil

Model 3 ile sürtünme katsayısının azaltılması demek alt hedef olan 320km menzil için daha az pil kullanımı, daha az ağırlık, daha fazla boş alan demek. Aynı menzili daha az pil ile kat etmek sadece maliyet kalemlerini azaltmayacağı gibi tasarımı ve kullanışlılığı da artıracaktır.

Model 3’ün tek şarj ile gerçek dünyada kullanılabilir minimum 320km menzile sahip olacağı ve daha üst modellerin daha büyük bataryalara, daha güçlü motorlara sahip olacağı biliniyor.

KAYNAK

Referanslar   [ + ]

1. Normalde adı Model E olacaktı ancak Ford Model E patentini alarak bu ihtimali bitirdi
2. General Motors EV1 ya da Volkswagen XL1 gibi, bu iki arabada da arka tekerlekler kapalı…
3. Bunu diğer “şehir otomobili” elektrikli arabalara benzemeyecek, ya da Model S‘e benzemeyecek olarak algılamak da mümkün.
4. Sürtünme Katsayısı
5. Model X prototipi yan aynalar olmadan tanıtılmıştı ancak izinler alınamadığından Model X üretime aynalı bir şekilde girdi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3 Detayları Sızdı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 18/11/2015 at 14:32 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.