Tesla Model 3 Giriş Seviyesi Pili 60kWh’dan Küçük, Batarya Maliyetleri Şimdiden 190$/kWh Altında

tesla-model-3--elon-musk

Bu hafta UBS analistlerinden Colin Langan yaptığı araştırmalar sonucu 35,000$ giriş fiyatı ile satılacak bir Tesla Model 3‘ün ana olarak sürüş aksamı ve otomobil üretim maliyetlerindeki yükseklik sebebiyle zararına satılacağı kanısına vardığını açıklamıştı. Daha önceden de CEO Elon Musk Model 3‘ün opsiyonları ile birlikte ortalama satış fiyatının 42,000$ olacağını tweetlemişti.

elon-musk-tweet-350x185

UBS analisti Langan, daha önce GM’de bir kısmı Chevy Volt1)Chevrolet’nin ilk hibrit otomobili geliştirilmesinde baş mühendis olarak olmak üzere 35 yıl hizmet etmiş Jon Berisa’ya2)Auto Lectrification’ın CEO’su Model 3 üstüne bir sunum yapıyordu. StreetInsider’ın raporuna göre;

Maliyetlerin detaylı kırılımında Jon Model 3’ün maliyetini 35,000$ başlangıç fiyatının 1,510$ üzerinde görüyor ancak kıyas olarak Model 3’ün rakibi Chevrolet Bolt’un maliyetlerini 37,500$ başlangıç fiyatının 4,980$ altında görüyor. Bolt’a kıyasla Tesla Model 3 aluminyum alaşım, ekstra sensörler, daha hızlı aksam ve daha yüksek batarya maliyetleri yüzünden daha yüksek maliyetli çıkıyor. Jon Tesla’nın batarya seviyesinde 3)pil hücresi değil, komple ısıtma, soğutma, kasa, yönetim vs. ile batarya maliyetini kWh başına 260$, GM’in ise LG’den pilleri maliyetine alması sebebi ile 215$ olarak görüyor.

Daha sonra Tesla’nın yatırımcı ilişkileri lideri Jeff Evanson ikilinin vardığı sonuçlara ek yapmak üzere bilgiler paylaştı. İkilinin asıl olarak iki yanlış yaptığını belirtti.

  1. Tesla Model 3, Model S gibi tamamen aluminyum alaşımdan değil, kısmen aluminyum, kısmen çelikten olacak.
  2. Tesla Model 3 giriş modeli bataryası tek şarj ile 340km gidecek olmasına rağmen Chevrolet Bolt gibi 60kWh değil, daha küçük olacak. Ayrıca şimdiden Model S ve Model X batarya maliyetleri kWh başına 190$‘dan aşağıda.

Şimdi asıl soru Nisan başında giriş modelinin tek şarj ile 340km gideceği duyurulan Tesla Model 3‘ün bataryasının 60kWh’dan ne kadar düşük olduğu. Sene sonunda çıkacak olan Chevrolet Bolt’un 60kWh batarya ile 340-350km EPA onaylı menzile sahip olacağı dedikoları geliyor bu sebeple çok daha düşük olamaz. 55kWh? 50kWh? Model 3 tanıtımının ikinci kısmında öğreneceğiz.

Kaynak: electrek

Ancak daha Gigafactory‘de pil üretimi yeni teknikler ile başlamamışken ve hacime ulaşılmamışken bile kWh başına 190$ batarya maliyeti çok iyi bir rakam. Maliyetler 150$ altına düşüp 100$‘a yaklaştığında içten yanmalı motorlar ekonomik olarak da mantıklı olmayacak.

Elektrikli otomobiller için heyecanlı ve güzel günler yakın…

 

Referanslar   [ + ]

1. Chevrolet’nin ilk hibrit otomobili
2. Auto Lectrification’ın CEO’su
3. pil hücresi değil, komple ısıtma, soğutma, kasa, yönetim vs. ile batarya

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3 Giriş Seviyesi Pili 60kWh’dan Küçük, Batarya Maliyetleri Şimdiden 190$/kWh Altında

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 27/04/2016 at 17:19 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.