Tesla Model 3 İç Tasarım ve Kafa Karışıklıklarımız

Bugün internette çıkan bir fotoğrafta Tesla Model 3‘ün, en azından prototipinin, iç tasarımına bugüne kadar bakabildiğimiz en detaylı ve net fotoğraf ile bakabildik. Tesla Model 3‘ün prototipi tanıldığı 1 Nisan 2016’dan beri dikkat çekmiş, bazılarına bitmemiş ve fazla minimalist gelmiş sonucunda da final halinin büyük bir değişiklik geçireceği resmi ağızlardan onanmıştı. Hatta CEO Elon Musk; “Gerçek kontrolleri görünceye kadar bekleyin, uzay gemisine benziyor.” bile demişti. Ancak ümitle beklediğimiz ‘Model 3 tanıtımı ikinci kısmı’ da şöförsüz otonom sürüş ile ilgili çıkmıştı. Çok fazla sayıda olan, pil boyutu, menzil, performans seçenekleri, iç tasarım, gibi diğer tüm sorularımızı tanıtımın üçüncü kısmında, muhtemelen Mart 2017’de cevaplandırabileceğiz.

Bu sırada yine de prototiplerin en net iç fotoğrafını yakalamışken birkaç detaya dokunalım.

Gösterge Paneli Yok: Belki sizin de dikkatinizi çekmiştir, Tesla Model 3‘te hız, km, sıcaklık vb. bilgilerin verildiği gösterge elektronik olarak bile yok. Demo araçlarında da hız ve yön ortadaki büyük ve çıkık ekranda görünüyordu. Ancak üretimde bunun güvenlik anlamında bile böyle olmayacağını tahmin etmek zor olmaz. İnternetteki en büyük tahmin bu göstergenin “HUD” teknolojisi ile, teknolojinin Tesla tarafından yeniden düşünülmüş hali ile ön cama yansıtılacağı. Kaçık tahmin ise arabada hali hazırda ‘otonom sürüş’ için bulunan 8 kameraya ilaveten sürücüye dönük iki kamera ile göz pozisyonunun tespit edileceği ve bu şekilde tam sürücünün bakış açısına uyup yerinde kalacak şekilde sanal gerçeklik yaratılarak çevre ile ilgili şeyler yansıtılacağı. Hatta gizli Tesla Glass bölümü bununla ilgili araştırmalar halinde diye dedikodular çıkmıştı. Benim oyum şimdilik standart ama kibarca işlenmiş kaliteli bir HUD’dan yana.

Havalandırma: Tesla’nın bu minimalist tasarımında farkettiyseniz havalandırma da yok. Bir mühendisi test sürüşleri sırasında Tesla Model 3 klima sisteminin çok ender bir tasarım olduğu ve diğer standart sistemlere benzemediğini paylaşmıştı. Bir fikir havalandırmanın tek ince bir çizgi halinde kokpitin önünden boydan boya olacağı ve o ince çatlağın havalandırma için varolduğu. Bunu da göreceğiz.

Minimalist: Tesla halihazırda minimalist tasarımları ile biliniyor. Minimalizmden dolayı Model S‘te bir süre orta konsolda koca bir boşluk vardı vitese ihtiyaç olmadığı için. Model S kapılarında hala eşya koymak için cep yok. Ama bu Model 3 prototip iç tasarımı daha da minimalist. Zaten tüm kontroller ortadaki dokunmatik ekrandan yapıldığı için Model S ve Model X‘te de kabinde neredeyse hiçbir tuş yoktu ancak Tesla, gösterge paneli ve klima/havalandırma ızgaralarını da kaldırarak tamamen minimalist davranmış.

Son halinin ne kadar değiştiğini ilkbaharda göreceğiz ama beni şahsen ekranın Model S ve Model X aksine çıkık olması da rahatsız ediyor. Sizce nasıl? Model 3 Rezervasyon Sahipleri Facebook Grubundan, TeslaTurk Facebook sayfasından ya da forumlarımızdan tartışmaya katılabilirsiniz.

Kaynak: electrek

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3 İç Tasarım ve Kafa Karışıklıklarımız

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 09/12/2016 at 00:24 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.