Tesla Model 3 Kendini Kullanabilmeye Hazır Üretilebilir

model s autopilot gösterimi

Tesla’nın Model S ve Model X için geçen hafta çıkardığı ve otonom özellikleri geliştiren yeni yazılım güncellemesi 7.1 ardından firma CEO’su Elon Musk bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı sırasında CEO tekrardan bugün arabalarında bulunan donanım ve sensörlerin otomobilin %100 kendini kullanması için yeterli olmadığı tekrarladı. Ancak arabaların tamamen kendini kullanabilmesini sağlayacak donanımın otomobillere konması ile ilgili aşırı derecede üstü kapalı konuştu.

Model S‘e daha gelişmiş ve ileride %100 otonomluk özellliği kazandırabilecek yeni Autopilot donanımının otomobillere ne zaman yerleştirilmeye başlayacağı sorusu üzerine Musk;

Geleceğe yönelik ürün geçişleri ile ilgili yorum yapmak istemiyoruz ancak kesinlikle derhal değil. Yeni donanım üzerinde çalışıyoruz ancak bu üretime girene kadar biraz zaman geçecek.

Bu yeni donanımın arabaların ileride tamamen otonom olmasını sağlaması bekleniyor. Elon Musk otonom özelliğin ise 2 yıl sonra mümkün olabileceğini düşünüyor.

Kesinlikle bundan daha uzun sürecek olursa çok şaşırırım. 24-36 ay içerisinde hemen hemen her yolda insanlardan çok daha güvenli bir şekilde kendini kullanabiliyor olacak. 

Elon Musk’ın verdiği bu tarihler ise Tesla’nın Model 3 çıkış tarihi için defalarca yenilediği 2017 sonu tarihi ile uyuşuyor. Model 3’te hedef fiyat Model S‘in başlangıç fiyatı olan 70,000$‘ın yarısı olan 35,000$ oldugu için bu yeni donanımın Model 3‘e fiyat tutturmak için koyulamama ihtimali de endişe verici.

Daha önceden de Ekim 2014’ten itibaren üretilen tüm Model S‘lere mevcut Autopilot donanımı yerleştirilmişti ancak çoğu Autopilot özellikleri 7.0 güncellemesi ile daha sadece birkaç ay önce, yazılım hazır olunca, dağıtıldı. Tamamen kendini kullanma da ileride tüm otomobillere donanım desteğinin önceden koyulması ardından yazılımın hazır olması ile internet üzerinden dağıtılabilir.

Tesla Model 3’ü bu yılın Mart ayı sonunda tanıtacak. Bu tanıtımdan sonra bu soru işaretleri aydınlatılacak.


 

Kaynak: electrek

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3 Kendini Kullanabilmeye Hazır Üretilebilir

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 17/01/2016 at 12:06 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.