Tesla Model 3 Şarj Kapağı İlk Kez Görüntülendi

tesla-model-3-charge-port-2

Hepimizin hastanın sabahı beklediği gibi beklediği Tesla Model 3‘ün resmi üretim başlangıç tarihine yaklaşık 2 ay kalmışken ABD’de test filosundan araçların yakalanma sıklığı da artıyor. Daha önce birkaç defa paylaştığım gibi genelde bu Model 3 test filosu araçları kamuflajsız oluyor.

Ancak yine de bir türlü son 1,5 senedir Tesla Model 3’ün şarj kapağını görememiştik, ta ki bugüne kadar. İlk kez birisi tarafından Superchargerda şarj olurken yakalanan Model 3’ün şarj kapağı Model S ve Model X ile aynı yerde, stopların bittiği yerde. Ancak farklı olarak kapak yukarı doğru açılıyor ve açıklık çok daha büyük.

Bölgesel Uyum? DC Combo?

Kapağın büyük olmasından blogger halimiz ile hemen anlamlar çıkartmaya yatkın olsak da sakinleşip ihtimalleri değerlendirelim.

Bölgesel Uyum Kolaylığı: Tesla açıkçası Model 3’ün kapağını Asya, Avrupa, Amerika değişen şarj girişlerinin hepsine rahatça uydurmak için büyük yapmış olabilir. Zira ikinci seneden yılda 500,000 adet üretime merdiven dayayarak çok seri üretilen bir otomobil olma iddiası var Model 3’ün ve Tesla buna uymak için kendisini seri üretime en uygun şekilde geliştirdi.

DC Combo Uyumluluğu: Bilebileceğiniz üzere hızlı şarj adı verilen DC şarj istasyonlarında üç ana protokol var; DC

Alttaki geniş iki DC pini ile CCS Combo DC fişi ile normal fiş yan yana.

Alttaki geniş iki DC pini ile CCS Combo DC fişi ile normal fiş yan yana.

Combo(CCS), ChaDeMo, Supercharger. Bunlardan DC Combo dediğimiz CCS protokolü ana şarj girişine ilaveten alta iki büyük DC pini yerleştirerek arabaya ve istasyona bağlı olmakla birlikte 100kW’a kadar şarj imkanı sunabiliyor.  Üstelik elektrikli otomobillere iddialı giriş yapacağını iddia eden Mercedes, Audi, Volkswagen gibi devler de bu protokolü hızlı şarjda kullanacaklarını belirtti. E hali hazırda Chevrolet Bolt/Opel Ampera-e, Hyundai Ioniq, BMW i3 gibi son nesil arabalar da bu girişi kullanıyor. 1)İstanbul’da da 4 adet var; Borusan Oto İstinye, Avcılar, Ataşehir ve Dolmabahçe olmak üzere Tesla da biliyorsunuz Model 3’ün hacmi ile kendi DC protokolleri olan, ve çok daha ince bir tasarım ile 135kW şarj imkanı sunabilen, Supercharger istasyonları sayısını~yetmeyip sıralar oluşmasından endişeli.2)Tesla normal girişin içine yaptığı ufak değişiklikler ile CCS’ten fazla güç kabul edebilen kendi girişini yaptı. AC de DC de her türlü kaynak aynı yere takılabiliyor. Bu sebepten Model 3’ü DC Combo istasyonlarda şarja da uygun tasarlayıp kullanıcılara hızlı şarj opsiyonunu artırabilir. Ben şahsen bunu gerekli bir özellik görüyorum. Umarım inat edip de sadece Supercharger ile bırakmazlar.

Her zamanki gibi Tesla ve elektrikli otomobiller ile ilgili en detaylı bilgi ve en yeni haberler için bizi takipte kalın. 

Referanslar   [ + ]

1. İstanbul’da da 4 adet var; Borusan Oto İstinye, Avcılar, Ataşehir ve Dolmabahçe olmak üzere
2. Tesla normal girişin içine yaptığı ufak değişiklikler ile CCS’ten fazla güç kabul edebilen kendi girişini yaptı. AC de DC de her türlü kaynak aynı yere takılabiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3 Şarj Kapağı İlk Kez Görüntülendi

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 23/05/2017 at 01:10 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.