Tesla Model 3 Tanıtımı Üçüncü Kısmı ‘Muhtemelen’ Mart-Nisan 2017

Tesla CEO’su Elon Musk SolarCity satın alınmasının %85 oy ile hissedarlar tarafından onaylanması ardından düzenlenen basın toplantısında Model 3 ile ilgili önemli bir yorumda bulundu ve merakla beklenen Model 3 tanıtımı üçüncü kısmının muhtemelen Mart-Nisan 2017 gibi yapılacağını açıkladı.

1. Kısım;

Tesla Model 3 ilk olarak 1 Nisan 2016’da genel hatları ile tanıtılmış ve bulunduğunuz yere göre 1000$/1000€ depozito ile ön siparişe açılmıştı. Ön sipariş hakkı size üretim başladığında erken sipariş hakkı tanıyor. Tesla dünya rekoru kırarak tanıtımın ardından ilk haftada 400,000’e yakın rezervasyon almıştı ancak o zamandan beri rezervasyon rakamları resmi ağızdan güncellenmese de rakamın yarım milyonu geçtiği ve bu sebeple Tesla’nın Model 3 talebini daha da artırmamak için bu konuda sessiz kaldığı dedikoduları mevcut. Hatta Model 3 rezervasyon sahiplerinin bazılarını Model S‘e kaydırmak için bataryası yazılım limitli Tesla Model S 60 çıkartıldı hatta Model 3 için bugün rezervasyon yapıldığı takdirde 2019’a kadar teslim alınamayacak yorumu bile yapıldı.

2. Kısım;

Tanıtımın ikinci kısmı ise geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Autopilot 2.0 / tam otonom sürüş etkinliği idi. Etkinlikte Tesla yeni Autopilot donanımını paylaştı ve bu donanım ile yapabilecekleri arasında ‘tam otonom, şöförsüz sürüş’ olduğunu da açıkladı. Üstelik bu donanımın üretilen her Model 3‘te standart olacağını yani yazılım opsiyonu satın alımı durumunda her Tesla Model 3’ün zamanı geldiğinde tamamen şöförsüz kendini kullanabileceği bildirildi. Buna Tesla Model 3 tanıtımı ikinci kısmı denmesi ise etkinlik tamamen Model 3 hakkında olmasa bile Elon Musk‘ın bir gece önceden ‘ikinci tanıtım dediğim buydu’ tweeti atması ve sonrasında yine Twitter üzerinden ‘üçüncü kısım tabii ki olacak’ demesi yüzünden.

3. Kısım;

Üçüncü kısımda açıklanmasını beklediğimiz bir sürü özellik var; pil boyutları ve resmi menzil değerleri, performans, iç opsiyonlar ve fiyatları, iç tasarım ve nicesi. İşte beklenenler ile bazı bildiklerimiz;

  • Tasarım: Tesla tasarımcıları Model 3 tasarımında ‘kalemleri bırakalı’ henüz sadece 3-4 ay oldu. 1 Nisan 2016 tanıtımından beri de yeni bir prototip görmedik. O gece kullanılan siyah mat ve gri prototipler sürekli fotoğraflara yansıyanlar. Ancak sık eleştirilen ön tasarımda ufak bir değişikliğe gidilmiş olabileceği, ilk prototiplerde eleştirilen bagaj kapağı açılım açısının ve elektronik Model S kapı kolları yerine mekanik ‘L Kapı Kolları’ kullanımı göze çarpan değişimlerden olabileceği konuşuluyor. Tesla’nın 300 Model 3 prototipi için parça siparişi verdiğini ve üretim onaylarının bu prototipler üzerinden alınacağını biliyoruz ancak Tesla Model 3 yürüyeninin şimdilik Model S gövdesinde test ediliyor olması da olası. Yine de her halükarda 2017’de sokaklarda bolca kamuflajlı Model 3 prototipleri göreceğiz.
  • Batarya: Model 3 için kaç pil seçeneği olacağı ve menzillerini bilmiyoruz. Ancak Tesla’dan Model 3’ün karlı olamayacağı ile ilgili bir karalama yazısına verilen cevapta giriş modeli pilinin 60kWh’dan küçük olacağı bilgisi paylaşılmıştı. Bu da giriş modelinin 55kWh’a sahip olacağı tahminini oluşturuyor. Chevrolet yeni piyasaya sürdüğü Model 3 rakibi olarak görülen Chevy Bolt‘ta 60kWh pil kullanıp 383km EPA onaylı menzil elde etti. Tesla’nın verdiği söz ise giriş modelinde 340km. Bolt’tan çok daha aerodinamik 55kWh bataryalı bir Model 3 çok rahat 340km EPA onaylı menzil değerine sahip olacaktır. Tarihe not düşme tadında tahminimi de yazayım; giriş modeli Tesla Model 3 55 – 350km EPA menzil, en üst model; Tesla Model 3 P75D – 450km EPA onaylı menzil. 
  • İç Tasarım: Tesla Model 3 prototiplerinde görülen iç tasarım bir hayli garip. Ortada kenarları açıkta duran büyük ve yatay bir ekran ve fazla basit bir kokpit. Elon Musk tanıtımın ilk kısmının ardından iç tasarımın tamamen değişeceğini söyleyip gerçek kontrollerin ‘uzay gemisi’ gibi olacağını paylaşmıştı. Hala iç görünümün son halini merak içerisindeyiz.
  • Şarj: Her Tesla Model 3‘ün Supercharge olabilme özelliği ile üretileceğini biliyoruz. Ancak her şarjın bedava olmayacağını geçtiğimiz hafta paylaşılan Supercharger programı güncellemesinden biliyoruz. 1 Ocak 2017 sonrası siparişi verilen her Model S ve Model X gibi yıllık 400kWh şarj uzun yolculuklar için bedava olacak. 1)2000km civarı şarj Sonrası ise supercharge kontörü alımı ile ücretli gerçekleşse de çok uygun fiyatlı olacak. Ancak bunun dışında araç içi AC şarj hızının ne olacağını hala bilmiyoruz. Model S ile Model X mevcut durumda 16,5kW şarj alabiliyor. 2016 makyajı öncesi üretilen Model S‘ler ise çift charger seçeneği ile 22kW alabiliyor. Türkiye ve Avrupa pazarı için de bölgelerin elektrik altyapısı itibariyle Model 3’ün trifaz yani en az 11kW AC şarj alabilmesi önemli.

Bahar aylarını tüm bu detayları öğrenmek için iple çekerken aşağıda yeni rastladığım ve daha önce hiçbir yerde görmediğim birkaç Tesla Model 3 prototip resmi ile baş başa bırakıyorum. Yeni birşey olmasa da resimleri ben bile daha önce görmedim ve güzel görünüyorlar.

Referanslar   [ + ]

1. 2000km civarı şarj

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3 Tanıtımı Üçüncü Kısmı ‘Muhtemelen’ Mart-Nisan Gibi

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 19/11/2016 at 00:05 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.