Tesla Model 3 Üretimi Başlıyor!! Teslimat Partisi 28 Temmuz’da

İnanın bu haberi yaptığıma hala tam inanamıyorum ama bugün tarihi bir gün. 2006’da kaleme alınan ‘Çok Gizli Tesla Motors Ana Planı’ yazısında bahsedilen hedef olan ve o günlerde çok uzak bir hayal gibi gelen şey; Tesla’nın üçüncü nesli, kitlelere hitap eden %100 tavizsiz elektrikli araba, yani Tesla Model 3‘ün üretimi başlıyor.

1 Nisan 2016’da tanıtılıp ön ödemeli rezervasyona açılan ve Dünya çapında 400,000’den fazla rezervasyon alan Tesla Model 3’ün üretimi 7 Temmuz 2017 Cuma günü başlıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk‘ın sık kullandığı haber iletme aracı twitter’dan duyurduklarının tam tercümesi sırasıyla şöyle;

 • Model 3 bütün mevzuat gerekliliklerini plandan 2 hafta önce tamamladı. Seri No 1’i Cuma günü bitirmeyi bekliyoruz.
 • İlk 30 Tesla Model 3 müşterisine teslimler için 28 Temmuz’da teslim partisi var. Üretim hızı üssel büyüyor, Ağustos’ta 100 araba, Eylül’de ise 1500’den fazla üretmeyi bekliyoruz.
 • Aralık ayında ayda 20,000 Model 3’e erişebiliriz gibi duruyor.

Çıkarımlar;

 1. ABD için izinlerin alınmış olması ve seri üretime geçilecek olması gerçekten çok güzel bir haber. Ancak bildiğiniz gibi Model 3 rezervasyonları 31 Mart 2016’da alınmaya başlanmıştı, ama ondan 1 hafta önce de Tesla ve SpaceX çalışanlarına rezervasyon hakkı tanınmıştı. Bu zaman zarfında da tahminlere göre yaklaşık 35,000 çalışan rezervasyon yapmıştı. Bunun amacı ilk teslimlerin hepsinin yakın çevreye olması ile oluşabilecek üretim sorunlarının hızlı çözülmesi. Bu sebepten bu 28 Temmuz’da gerçekleşecek teslimat partisindeki ‘ilk 30 müşteri’ SpaceX veya Tesla çalışanı müşteri mi yoksa normal müşteri mi bunu bilmiyoruz. Ama çok kuvvetli bir ihtimalle ilk olarak Tesla-SpaceX çalışanlarına, daha sonra da California’da hali hazırda Tesla sahibi olanlara teslimler yapılacak.
 2. Henüz opsiyonları, fiyat bilgilerini vs. içeren tasarım stüdyosu Model 3 için açılmadı. 28 Temmuz’a kadar muhtemelen açılacaktır ama Cuma günü üretilecek Seri No 1 muhtemelen Tesla’nın içinden birine verilecek ve opsiyonlar hali hazırda onlar tarafından biliniyor. Yine en iyi ihtimalle Kasım-Aralık’a kadar tüm teslimler Tesla-SpaceX çalışanları ve California’da hali hazırda Tesla sahibi olanlara gerçekleşeceği için tasarım stüdyosu herkese açık değil, e-mail ile rezervasyon sahiplerine tek tek davetiye ile açılacaktır. Tesla Model X teslimleri başladığında da böyle olmuştu. Ama ilk mail gönderildiğinde opsiyonları zaten sahibi bizimle paylaşacaktır.
 3. Yine bildiğimiz bir başka şey opsiyonların en başta limitli olacağı. İlk olarak sadece arkadan itiş, tek batarya opsiyonu olacak ve neredeyse sadece renk ve jant seçeceğiz. Daha sofistike seçenekler 6-9 ay içinde yavaş yavaş tanıtılacak ve rezervasyon sahipleri opsiyon için beklemek isterse önceliğini kaybetmeyecek.
 4. Model 3 ilk tanıtıldığında Elon Musk üreticilerin hepsine 1 Temmuz 2017 terminini verdiğini söylemişti. Hatta araba üretimi için %100’ün termin tutturması gerektiğini ve bunun muhtemelen olmayacağını söylemişti. Bu sebepten herkes üretimin Ağustos sonuna doğru yavaştan başlamasını bekliyordu. 7 Temmuz 2017’de Seri No 001‘in üretilecek olması muhteşem bir başarı.

Umarım üretimin hızlanması da sorunsuz olur ve sıra önce Avrupa, oradan da bize gelebilir. Ama şimdi gelelim en merak ettiğiniz nokta, Türkiye teslimlerine.

Türkiye’ye İlk Tesla Model 3 Ne Zaman Gelir?

Öncelikle bu tahminimi yazmadan önce söyleyeyim ki bu gibi şeyler her zaman sürpriz olabilir. Henüz Türkiye için bir teslim tarihi yok ve bu tamamen benim şahsi tecrübem üzerine tahminim.

Muhtemelen ABD’nin tatil sezonuna doğru yani Kasım sonu – Aralık ortası gibi Tesla yakın çevresi haricine teslimler, ABD’nin doğusuna doğru teslimler hız kazanır. Şubat 2018’e gelindiğinde de iyice hızlanmış olur. Mart-Nisan 2018 gibi Avrupa Birliği izinlerinin alınması ile Norveç, Hollanda, Almanya gibi öncelikli Avrupa pazarlarına teslimler hız kazanır ve en iyi ihtimalle Mayıs sonu gibi ilk araç Türkiye’ye gelmiş olur. Tabii o zamana kadar Türkiye’de Tesla’nın satışlara başlaması veya Superchargerların kurulması ihtimaller dahilinde, bu durumda belki daha farklı bir öncelik tanıyabilirler.

İlk araba kimin olacak sorusu ise şuan için koca bir soru işareti. Türkiye’de ilk rezervasyon sahiplerinden biri ben olsam da şuan yeni aldığım ikinci el BMW i3’üm ile mutluyum ve Model 3’te 4X4 seçeneği bekleyeceğim. Ben kendim için en iyi ihtimalle 2018 sonbaharı, hatta belki de 2019 başı teslimi bekliyorum.

Ama dediğim gibi ilk arabanın 7 Temmuz kadar erken üretilmesi de beklenmiyordu. Bu yüzden bu konuda da hızlı bir sürpriz olabilir. Ama aynı şekilde üretim bandında hesaba katılmayan bir problem ile gecikmeler de yaşanabilir. Bu heyecan verici tüm gelişmeler için TeslaTurk’ü takipte kalın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3 Üretimi Başlıyor!! Teslimat Partisi 28 Temmuz’da

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  YASİN tarafından 05/07/2017 at 14:02 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #5240

  Hayriddin
  Katılımcı

  Takipteyim. Gelişmeleri merakla bekliyorum.

  #5241

  YASİN
  Katılımcı

  Aslında arabanın türkiyeye teslimi yerine türkiyede ofis ve sevis açması önemli işte o zaman bizim için çok avantajlı olacaktır fiyat konusunda. ama bu araba çok harika… takipteyiz emir bey bakalım zamanla ne olacak.. emeğinize sağlık kolay gelsin

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.