Tesla Model 3’e Doğru: Bildiklerimiz

Hemen hemen her otomobil üreticisinden gelen yeni haberler ile hareketli başladığımız 2016 yılında en heyecanla beklediğimiz haber Tesla Model 3’ün tanıtımı. Mart ayında yapılacağı duyurulan tanıtıma iki ay kalmışken ben hem bu noktada bildiklerimizi tüm detayı ile özetleyen bir yazı yazmak hem de siteyi ilk kurduğumda yazdığım Tesla Model 3 sayfasını güncellemek istedim.


 

Model 3 Nedir?

Hızlıca özetlersem; Tesla Motors’un 3. nesil teknolojisi ile yapacağı ve 2006’da CEO Elon Musk‘ın kaleme aldığı Tesla Motors Gizli Ana Planında belirtildiği gibi başından beri planın parçası olan, kitlelerin elektrikli otomobili olması beklenen %100 elektrikli otomobilidir.

Tesla’nın birinci nesil platformunda geliştirilen ilk otomobil Tesla Roadster 2008 yılında piyasaya çıkmış, 2600 adet kadar üretilmiş bir %100 elektrikli spor otomobildi. Seri üretim ilk elektrikli spor otomobil olan Roadster yüksek fiyatta, arzulanan bir elektrikli otomobil olup halkın gözünde “elektrikli otomobil kötü olur, yavaş olur” algısını kırmaya başladı.

Daha sonra ikinci nesil platformda geliştirilen Tesla Model S 2012 yılında piyasaya çıkmış, aynı platformu paylaşan Model X de 2015 yılında çıkmış olup iki araç toplamda 100,0001)yazı tarihi olan 2016 Ocak itibariyle adetten fazla satmıştır2)Aynı platformda geliştirilmiş olsa da Model X’de ‘Kartal Kanat Kapılar’ gibi verilen bazı cesur ve yenilikçi kararlar yüzünden Model X 2 yıldan fazla gecikip sonucunda Model S ile sadece %30 gibi bir parça paylaşımı elde etti.. İkisi de hala üretilmekte ve orta sınıf/lüks segmente hitap ediyor. Tesla ikinci nesil ile elektrikli otomobillerin neredeyse her açıdan “daha iyi” olduğunu kanıtlayıp uzun yol şarj altyapısını kurdu. 4 kıtada 600’den fazla ücretsiz hızlı şarj istasyonu kurarak 2. nesil platform araçları Model S ve Model X’in binlerce km uzun yol gitmesini mümkün kıldı.

Tamamen yeni, üçüncü nesil teknoloji ile geliştirilecek Model 3 de bu planın üçüncü halkası. Daha karşılanabilir fiyata sahip, çoğunluğa yetecek kadar uzun menzile sahip kitlelerin ilk elektrikli otomobili.

Model 3 ile hedef; her türlü teşvik öncesi 35,000$ başlangıç fiyatı ve gerçek hayatta kullanılabilir en az 320km menzil.

Daha ulaşılabilir olacak ve özellikle Model S ile başlamış devrime ciddi ivme kazandıracak olan Model 3 oldukça heyecan verici. Tanıtıma 2 aydan az bir süre kalmışken bu noktada bildiklerimizi bir özetleyelim;

Tesal’da Tüm Odak ve Enerji Onun Üzerinde;

JB Straubel

Tesla Motors CTO’su JB Straubel

İlk Tesla Model X’ler 2015’in son çeyreğinde teslim edildikten sonra şirket CTO’su JB Straubel bir üniversitede yaptığı konuşmada artık Tesla’da tüm odağın Model 3 üzerinde olduğunu söylemişti. Tabii tamamen yeni nesil bir teknolojinin tasarlandığı ve her şeyin baştan yapıldığını düşünürsek hiç kolay bir iş değil. Yeni batarya dizaynı, yeni kasa, yeni motor, yeni güç aktarmaları, yeni şasi. Her şey tamamen yeni. Tesla, Model 3 üzerinde çalışmaya çok daha önceden başlamış olsa da özellikle son 5 aydır şirkette tüm odak ve enerji onun üzerinde. Elon Musk da “Bugüne kadar yaptığımız en önemli araba olacak.” ifadesini kullanarak önemini vurgulamıştı.

Otonom Kullanıma Hazır Gelebilir

Geçen hafta yazdığım bir haberde Tesla Model 3’ün tam otonom sürüşü destekleyecek donanımı ile birlikte piyasaya çıkmasınınmodel s autopilot gösterimi muhtemel olduğunu belirtmiştim. Otonom sürüş sürücü arka koltukta uyurken arabanın tamamen kendini kullanması olup S ile X‘te mevcut Autopilot‘ın en ileri noktası oluyor. Otonom sürüşe S ve X’te mevcut donanım olanak sağlayamayacak olsa da Elon Musk ropörtajlarında otonom sürüşün hazır olmasının 2 yıldan uzun sürmeyeceğini sık sık belirtiyor ve bu tarih Model 3 çıkışı ile çakışıyor. Aynı Model S’te daha önce yapıldığı gibi gerekli donanım otomobile konup yazılım hazır olduğunda internetten dağıtılıp aktif hale getirilebilir.

Model 3 Vaktinde Çıkacak

Elon Musk ve Tesla hep çıkış tarihleri sözünü tutamamak ile ünlenmiş olsa da Model 3 için her verdiği röportajda verilmiş olan 2017 sonu çıkış tarihini doğruluyor. En başından beri plan 2016 Mart tasarım tanıtım ve ön sipariş açılışı, 2017 sonunda ABD’de ilk teslimler, 2018 üretimin hızlanması ve 2020 üretim hedefi 500,000 adet. Özellikle Model X‘in 2 yıldan fazla gecikmesinden ve Elon Musk’ın çoğu verdiği tarih sözünü tutamamasından dolayı pek çok takipçi tarihler konusunda güvenini kaybetmiş olsa da CEO daha geçtiğimiz hafta Hong Kong’da verdiği röportajda 2017 sonu için ilk teslimler tarihini onayladı.

Yeni Fabrikalara İhtiyaç Olacak

2020 için üretim hedefi olan 500,000 adet araba ciddi bir miktar. Geçen hafta Hong Kong’da verdiği röportajda Elon Musk Çin’de vergi avantajlarından faydalanmak ve California’dan nakliyat masraflarından da kurtulmak için Çin’e ileride bir fabrika kurulacağını söyledi. 2015’in sonunda da attığı bir tweet’te Model 3 Avrupa’da da aynı sebeple bir fabrika olacağını, 2017-2018’de ilk Model 3 teslimlerinden hemen hemen bir yıl sonra da Çin fabrikasının kurulabileceğini söylemişti. Ancak yanlış anlaşılmasın, Fremont’taki fabrika da her zaman üretime devam edecek. Avrupa pazarı için fabrika neden Türkiye’ye kurulmasın?

Menzil En Az 320km

Model 3 için verilen menzil değeri hep “gerçek hayat kullanımında” 320km oldu. Elon Musk da alt limitin bu olduğunu her fırsatta belirtiyor. Sene başında tanıtılan en büyük Model 3 rakibi Chevrolet Bolt‘da da 60kWh batarya var ve en az 320km menzil telaffuz ediliyor. Model 3’ün de giriş modelinde 60kWh batarya daha hafif bir araba ve daha düşük sürtünme değerleri 320km’nin çok daha üzerinde bir menzil ortaya çıkartabilir.

Model X burnu kullanılarak bir sanatçı tarafından yapılmış Model 3 ilüstrasyonu.

Model X burnu kullanılarak bir sanatçı tarafından yapılmış Model 3 ilüstrasyonu.

Daha Az Özellik

Tabii 35,000$ giriş fiyatının tutturulabilmesi için Model 3’te Model S’ten çok daha az özellik beklemek normal. Elon Musk da geçtiğimiz hafta Hong Kong’da verdiği röportajda daha az özelliğin olacağını ve Model S’ten %20 daha küçük olacağını doğruladı. Hangi özelliklerin giriş modelinde olmayacağını tahmin etmek şimdilik sadece spekülasyon olsa da en çok merak edilen Supercharger ağından Model 3’ün nasıl faydalanacağı. Mevcut durumda Model S ve Model X tüm Supercharger ağından sonsuza kadar ücretsiz faydalanabiliyor.

Model Y?

Dedikodu kazanında kaynayan bir başka duyum ise bu üçüncü platformda Model Y adında bir crossover aracın da ileride oluşturulacağı. Birkaç ay önce “60 Minutes” programının bir segmentinde Tesla’nın tasarım atölyesinde göze çarpan bir kare de bunu doğrular yönde. Alttaki resimde görebileceğiniz örtü altında büyük bir ihtimalle kilden Model 3’ün prototipi duruyor. Ancak bir tarafı daha yüksek. Bu da prototip tasarımda aynı platform üzerinde bir taraf Model 3 sedan, diğer taraf da Model Y SUV/Crossover araç olabilir. Elon Musk da bir sene kadar önce attığı bir tweet’te Model Y’dan bahsetmişti ancak doğrulanan bir şey şimdilik yok. Mart’taki tanıtımda hepsini detaylıca öğreneceğiz.

Screen Shot 2016-01-30 at 13.36.58


 

Referanslar   [ + ]

1. yazı tarihi olan 2016 Ocak itibariyle
2. Aynı platformda geliştirilmiş olsa da Model X’de ‘Kartal Kanat Kapılar’ gibi verilen bazı cesur ve yenilikçi kararlar yüzünden Model X 2 yıldan fazla gecikip sonucunda Model S ile sadece %30 gibi bir parça paylaşımı elde etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model 3’e Doğru: Bildiklerimiz

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 30/01/2016 at 13:43 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.