Tesla Model S 3G İnterneti Türkiye’de Kullanmak

3g-sim-slider

Tesla Model S henüz ülkemizde resmi kanallardan satılmasa da ithalat yöntemi ile kullanan onlarca insan mevcut. İthalatın nasıl yapılacağı, garanti kapsamını ve kullanım ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yazılardan detaylı biçimde cevaplayabilirsiniz;

En son Tesla tarafından yapılan resmi açıklamada yeni bir detay öğrenmiştik. Araç Hollanda’da şahsınıza Türkiye ithalatı için teslim edilmeden önce bir adet sim kart Tesla’ya temin edildiği takdirde Türkiye’de de araç içi internet 3G sim kart’tan kullanılabiliyor. Model S’te navigasyon, müzik, internette dolaşım, internetten inen güncellemeler ile arabanın sürekli gelişip yeni özellikler kazanması, telefon uygulaması ile uzaktan bağlanarak kontrol sağlayabilme gibi birçok özellik normalde araç ile ücretsiz sağlanan 3G internete bağlı. Ancak Avrupa’da satılan araçlar ile gelen sim kart Türkiye’de çalışmıyor.

Bu detayı öğrenmemin üzerine Avrupa Tesla’ya konunun detayları ile ilgili mail attım. Çünkü yazıda sadece sim kartın teslimattan önce temin edilmesi gerektiği ve bu değişimin sonradan yapılamadığı belirtiliyor. Ancak sim kartın teknik detayları ve nasıl bir ortalama internet paketinin gerektiği bildirilmiyor. Bugün Hollanda’daki Tesla satış ekibinden konu ile ilgili teknik detayları anlatan bir cevap geldi.

Türk Sim Kartı İçin Aranan Teknik Detaylar

  • image009Sim kart günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan nano-simlerin aksine eski telefonlarda kullandığımız 2FF büyük sim kartlardan olmalı. (resimde görülebilir)
  • Sim kartın ayarlarında pin kodu bulunmamalı. Tesla’nın kolay kurulum yapabilmesi için herhangi bir pin olmaması şart.
  • Sim kart için APN1)Access Point Name ayarları bilgisi de temin edilmeli. Bu, veri bağlantısını kurmak için önemli.
  • Bağlantı ayarlarını test etmek için sim kart yurtdışı dolaşıma açık olmalı.

Bunlar dışında sim kart ile satın alınacak internet paketi için ise aylık 3-4GB gibi bir değer önerildi. Satış sorumlusu bunun kesinlikle resmi bir rakam olmayıp ortalama kullanım olduğunu belirtti. Tabii ki Model S’te bulunan yeni Spotify uygulaması ile inanılmaz fazla müzik dinlerseniz aylık 10GB tüketebilmek de mümkün.

Eski Yöntemler;

Türk sim kartlarının Model S‘e takılabildiğini bilmeden önce de Türkiye’de Tesla sahipleri internet kullanabiliyordu. Bunu;

  • Akıllı cep telefonlarının internetini ‘Hotspot’ kurarak araba ile wifi üzerinden paylaşarak.
  • Model S USB girişine bir 3G USB modem takarak.

yapabiliyorlardı. Ancak bu yöntemlerde siz otomobilde değilken ve uzaktayken araçta internet bağlantısı olmuyor. Hal böyle olunca Tesla Model S uzaktan kontrol özelliklerini cep telefonu uygulaması ile kullanamıyor ve güncellemeleri de WiFi’a bağlanarak veya sadece siz araçta iken yapabiliyorsunuz. (Model S güncellemeleri genelde gece otomatik yapıyor)

Tabii ileride Tesla Türkiye’de resmi satış ve servise başlayınca ve Türk operatörler ile anlaşınca bu kart tekrar Tesla kartı ile değiştirilip aylık 3G faturası ödemeden, diğer ülkelerde olduğu gibi bedava kullanılabilir diye tahmin ediyorum.

Daha fazla bilgi ya da Tesla ile iletişime geçmek için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Referanslar   [ + ]

1. Access Point Name

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model S 3G İnterneti Türkiye’de Kullanmak

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Emir’in profil fotoğrafı Emir tarafından 20/01/2016 at 23:25 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.