Tesla Model S Batarya Kapasite Kaybı Verileri

Günümüzde elektrikli araçlar ile ilgili halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan birisi bataryanın zamanla bitip değişmek zorunda kalacağı ve masraf yaratacağı. Bu sezgisel çıkarımda aslında hak verilmeyecek birşey yok. Li-ion pilleri gün içinde hemen hepimiz ya tabletimizde, ya laptopumuzda ya da cep telefonumuzda kullanıyoruz. Günlük aletlerimizde bizi sürekli şarj aleti ile gezmek zorunda bırakan, zaman zaman sinir eden li-ion pilleri bir de arabamızda düşünmek bazılarımızı gerebilir, 3 seneye deli masraf çağrışımı yapabilir. Hatta bir yerde Model S hakkında ‘3 senede bir pil değişmesi gerekeceği’ni iddia eden bir yorum görmüştüm.

Ancak kazın ayağı öyle değil. Elektrikli arabalarda kullanılan piller ve kullanım şekilleri doğal olarak 2 senede bir değiştirmenizin umulduğu, kapasite ve uzun ömürden çok incelik, hafiflik gibi etmenlere önem verilen elektronik aletlerden tabii ki katbekat daha iyi. Bunun nasıl sağlandığı başka bir yazının konusu.

Mesela Tesla, Model S ve Model X‘te bataryaya 8 yıl, sınırsız km garanti veriyor. Tabii bu garanti bataryanın çalışması ve kapasitesinin %80’inden fazlasını tutması üzerine, kapasite kaybı garanti dışı.

Kapasite Kaybı Engellenemez

Maalesef pillerin kapasite kaybetmesi önüne geçilir birşey değil. Elektronlar şarj olup daha sonra kullanılırken katod ile anod1)eksi ve artı kutuplar arasında gidip gelirken zaman içinde ‘istenmeyen’ kimyasal tepkime yaratıyor ve bu tepkimeler anod ya da katodun yapısını bozabiliyor, plakalaşma yaratıyor ve daha az elektronun bir tarafta tutunabilir hale geliyor, sonuç; kapasitesi azalmış bir pil. Bu tepkimeleri en aza indirme yöntemleri her geçen gün gelişiyor ancak bu da içine girersek bambaşka bir yazının konusu olur.

İlk Tesla Model S teslim edileli 4 yıldan uzun bir zaman oldu. 200,000km‘yi geçmiş birçok Model S hala kullanılıyor. İnternetteki meraklı topluluklar saolsun bataryaların durumları ile ilgili birçok kullanıcıdan düzenli veri toplanıyor. Bu verilere göre Model S batarya kapasite kaybını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

grafik

Grafikte dikey eksen kapasite, yatay eksen de arabanın km‘si. Grafiği %0-%100 ekseninde gösterirsek;

grafik2

Ölçüm şekli ise Avrupa kullanıcıları için arabanın ‘typical range'2)tipik menzil, Kuzey Amerika kullanıcıları için ise ‘rated range’ ayarında, %100 şarj olmuşken gösterdiği menzilin arabanın yeni olduğu, ilk günkü gösterdiği değere kıyası. Bu ölçüm şekli belki %100 sağlıklı olmasa da en baz alınabilecek, kolay ölçülebildiği için çok katılım sağlanabilecek ölçüm biçimi. Yoksa pillerin dengesine, algoritmaya göre bu değer zaman zaman farklılık gösterebiliyor.

Asıl Kayıp İlk 80,000km’de

Elde edilen verileri özetleyecek olursak;

  • En büyük kayıp arabanın ilk 80,000 kmsinde yaşanıyor. Daha sonra kapasite kaybı azalarak neredeyse bitiyor.
  • İlk 80,000km’de ortalama kayıp %6. Daha sonrasında ise kayıp 50,000km’de %1’e kadar düşüp neredeyse duruyor.
  • Meraklısı için, toplanan verilerde Supercharger ziyareti kaç defa yapıldığı, arabanın yaşı vb. grafikler de var. Zira Supercharger’da hızlı şarjı sık yapmak kapasite kaybını tetikleyen bir şey.

Büyük bataryanın avantajlarını burada da görüyoruz. Batarya büyük olunca 250,000km gibi fazlası ile yeterli sayılabilecek bir süre sonrası %10 kayıp yaşansa dahi kaybedilen menzil 400km’lik Model S‘te sadece 40km. Günlük yaşantıyı etkileyecek bir kayıp değil.

Menzil kaybının km yerine zamana göre grafiği ise aşagıdaki gibi. Sonuçlar çok değişmiyor.

grafik3

Gördüğünüz gibi sonuçlar takdire şayan ve iç açıcı. Tesla düzgün batarya yönetimi ve doğru seçenekler ile 7104 pili uyum içinde çalıştırıp kapasite kaybını minimumda tutmayı başardı. Bu araçların zaman geçtikçe performanslarını görmek ve yıllara dayanmalarını içten yanmalı motorlara kıyas ile görmek eğlenceli olacak. Zira elektrikli arabanın motor kısmında da içten yanmalı motorun tersine hareketli parça yok, bu da uzun ömür ve dayanıklılık demek.

Referanslar   [ + ]

1. eksi ve artı kutuplar
2. tipik menzil

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model S Batarya Kapasite Kaybı Verileri

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 22/08/2016 at 23:06 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.