Tesla Model S Hacklendi!

Tesla Model S’te yakalanan bir açık iPhone ile arabanın uzaktan kontrol edilebilmesini sağladı!

Geçtiğimiz hafta Las Vegas Defcon hackerlar konferansında fazlasıyla teknik bir sunumda bilgisayar güvenlik sistemi uzmanları Marc Rogers ve Kevin Mahaffey bir Tesla Model S‘e nasıl girebildiklerini ve arabanın düşük hızlarda giderken motoru kapatmak gibi bir çok fonksiyonunu uzaktan nasıl kontrol edebildiklerini anlattı.

Lookout Mobile Security kurucularından Mahaffey ve CloudFlare araştırmacısı Rogers arabanın kapılarını kilitleyip açabilmeyi, bagajı açabilmeyi, hız dahil önemli bilgiler gösteren panelleri kapatabilmeyi ve bir komut ile motoru kapatabilmeyi başardı.

Hackerlar açıkları Tesla’ya bildirdikten hemen sonra Perşembe günü Tesla Motors internet üzerinden dünyadaki tüm Model S’lere yayınladığı bir güncelleme ile sorunları giderdi.

Model S’i hackleme sebebimiz dünyadaki en bağlı araba olması. Araba resmen tekerlekleri olan bir veri merkezi ve ne kadar iyi dayandığını görmek istedik.

Arabanın sistemlerindeki açığı bulmalarına rağmen Rogers ve Mahaffey Tesla’nın kötü niyetli saldırılara karşı ne kadar iyi korunacak şekilde tasarlandığına oldukça şaşırdı ve arabanın güvenlik sistemlerini geçmenin ne kadar zor olduğunu anlattı. Mahaffey;

Çok çok iyi tasarlandığını öğrendik. Ne kadar çok farklı şekillerde arabaya giremediğimizin farkına varmak çok önemli. Sürekli başarısız, başarısız ve başarısızdık.

Rogers ekledi;

Bu fevkalade bir tasarım. Otomobilden çok uçakların tasarlanış şekli gibi. Çok alışılmışın dışında düşünmemiz gerekti sistemlere sızabilmek için.

İkili elektronik parçalara erişim için bir meslektaşlarının Model S’ini kullanarak ekranın parçalarını sökmekle işe başladı. “Arkadaşının 100.000$’lık arabasının ekranını sökerken insan bir duraksıyor.” 

Model S'ten sitemize de girmiş olduk :)

Model S’te her kontrol için hackerların aynı zamanda erişimi üzerinden sağladığı dokunmatik paneller bulunuyor.

Girdikten sonra çoğunlukla süresi dolmuş ve güvenlik açıkları çoktan belirlenmiş olan bir internet tarayıcısını kullanarak birkaç elektronik patikaya erişim keşfettiler. Tekrar tekrar geri çevrilmişlerdi ki arabanın mühendisliğinin sofistikeliği düşünüldüğünde onları çok şaşırtan bir açık buldular. Açığı denedikleri anda sonuçları almaya başladılar. Rogers;

Bu kelimenin gerçek anlamı ile ağladığım an. Büyük kuşu aylarca avlamaya çalıştıktan sonra bir saniyeden bile kısa sürede sonuç verdi.

İkili Model S‘i boş bir otoparka çekti, Mahaffey direksiyondaydı ki Rogers iPhone’unda bir tuşa bastı.  Tesla’nın ekranları anında karardı, motor durdu ve otomobil aniden durdu.

Aynı zamanda Tesla’nın arabanın kritik noktalarına kötü niyetli saldırılara karşı önlem aldığını keşfettiler. Saatte 10km üzeri hızlarda saldırı olduğunda araba vitesi boşa alıyor ve sürücünün güvenli bir şekilde durmasına olanak veriyor. Rogers;

Otomobilin tam kontrolünü hala elinizde tutuyorsunuz. İnanılmaz bir şey.

Rogers ve Mahaffey’in hack’i öncesinde de Tesla arabanın güvenliğine zaten oldukça dikkat ediyordu. Şirket hacker topluluklarından aktif olarak geri bildirim alıyor ve son günlerde güvenlik açığı bulanlara verdiği ödülü 10.000$’a çıkarttı.

Tesla Defcon Hacker Konferansında resmi bir şekilde bulunan tek şirketti ve fuar alanının ortasına bir Model S koydu. Diğer otomobil şirketlerinden katılım da bekleniyordu ancak gerçekleşmedi.

Temmuz ayında Fiat-Chrysler grubu eğlence ekranı üzerinden hackerlar uzaktan bir şekilde motoru, freni ve diğer sistemleri kontrol edebilince 1.4 milyon adet Jeep Cherokee’yi geri çağırmak zorunda kalmıştı. Tesla ise bir gecede internetten çıkarttığı bir güncelleme ile zaten daha güvenli olan arabasındaki daha ufak sorunları hemen çözdü.

Üstüne üstlük açık bulmayı teşvik etmesi ve ödüller koyması ile otomobili her geçen gün daha da güvenli yapmaya devam edecek. İşte bu zihniyet farkı, Tesla’nın neden geleceğimiz olduğunu daha net ortaya koyuyor…


 

KAYNAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model S Hacklendi!

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Emre tarafından 13/08/2015 at 14:05 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
  • #1314

    Emre

    Sanal olarak gerçekten öyle de fiziksel derken mesela kaza anında içeridekilere an az hasar verme konusu ise bence Volvo o konuda gerçekten önde. Volvo v40 almayı hedefliyordum Tesla Model S den haberim olmadan önce ondan dolayı baya araştırdım. V40 da da yardımcı oto pilot var şeriti ve öndeki arabayı takip ederek kendi sürüyor ama dinamik hız sabitleyeci ve sinyal ile şerit değişme yok sanırım. Oto fren v40 da yapıyor. Levha okumada var. Zaten volvo nun güvenlik konusu bilenen bişey v40 da yayalar için kaputta hava yastığı var Tesla da var mı bilmiyorum umarım en yakın zamanda yeni modellere eklerler. İnsan canı en önemlisi. V40 dan vazgeçip Model S alma isteğim tabiki teknoloji. Elektrik ile olması ve yazılım konusunda aşmış olması bide Elon Musk gerçekten güven veren biri ama Volvo firmasını da seviyorum adamlar şuanki emniyet kemerini buldular ve daha fazlasını yinede yaygınlaşsın diye telif hakkı almadılar diye biliyorum. Neyse İstanbul ofisleri açılsın Türkiye fiyatlarını görelim öyle alalım bi tane Tesla Model S 😀

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.