Tesla Model S: Tüketim Maliyeti

model s tuketim

Önceki hafta elektrikli arabaları şarj etme ve tüketimleri ile ilgili bir yazı yazmıştım. O yazıdan sonra tüketimi ve şarj etme konseptlerini anladığınızı umuyorum. Ama teknik konulara pek inmek istemeyenler için, eski moda yöntem ile, Tesla Model S’in bir deposu “kaça” doluyor? Bir liraya kaç km gidebiliyor? Benzinli araba gibi düşünür isek 100km’de kaç litre yakıyor. Bu yazıda bu sorulara cevap vermeyi deneyeceğim.tesla model s enerji

Öncelikle Tesla Model S’in ortalama tüketimini bulmalıyız. ABD’de otomobillere onaylı ortalama tüketim rakamlarını EPA(çevreyi koruma ajansı) vermekte, onların rakamlarına göre Model S’in tüketimi 237Wh/km. Ancak bugüne kadar 50.000’den fazla Model S’in satıldığını düşünür isek elimizde bir hayli gerçek hayat kullanımı verisi var. Kullanıcıların paylaştığı veriler, çektikleri fotoğraflar ve uluslarası forumda yapılan tartışmalara göre tüketim – her otomobilde olduğu gibi – hava sıcaklığına göre oldukça değişken. Bazıları optimum havada tüketimin 140Wh/km‘ye kadar düşebildiğini bildirirken, daha çok Kanada’dan gelen veriler -10, -20 santigrat derece gibi soğuklarda 280Wh/km hatta motor ve pil dahil soğuk iken 300Wh/km üstüne çıkabildiğini belirtiyor.

Peki bütün bunlar ne demek?

Daha önceki teknik konseptleri anlatan yazımda da anlattığım gibi; Wh ve kWh gibi ölçü birimleri “enerji” ölçü birimleridir. 1 kWh saati bir güç kaynağından bir saat boyunca bir kW güç çekmek demektir. Eğer 500W’lık bir güç kaynağından 2 saat elektrik çekerseniz yine 1kWh’lık enerji çekmiş olursunuz. Yani eğer Tesla Model S tüketim değeri olarak 200Wh/km veriyor ise 1kWh’lık enerji ile 5km gidebilir demektir. Model S’lerin çoğunun pilinin enerji kapasitesinin 85kWh olduğunu düşünür isek ortalama tüketimi tüm depo boyunca tutturabilirseniz piliniz 425km sonra bitecektir. Eğer tüketimi 150Wh/km’ye düşürebilirseniz menziliniz aynı pil ile 560 km’ye çıkıyor.

1 kWh Maliyeti

İşlerin asıl karıştığı nokta burası. Benzin veya dizel hesabı gibi herkes için geçerli bir net rakam bulmak çok zor. Elektrik fiyatları tarifenizden, yerinizden, günün saatinden, ödediğiniz vergiden vs. çok fazla şekilde değişken. Aşağıdaki hesaptaki 1kWh maliyeti yerine kendi faturanızda ödediğiniz maliyeti bulup kendi bir “depo” maliyetinize ulaşabilirsiniz. Kendi ev elektrik faturamda dağıtım bedeli, vergiler, işyeri için TRT bedeli vs. gibi saçma sapan bir sürü eklentiden sonra bana 1kWh’ın maliyetini 31Krş buldum Aralık 2014 itibariyle. Ancak gece tarifesinden şarj ederseniz maliyetin 1kWh başına 7Krş’a kadar düşebildiği bilinmekte, endüstri için 18Krş maliyet bilgisi veriliyor, elektriğe benzin gibi tam net bir fiyat biçmek çok zor.

Şarj Verimliliği

Tesla Model S duvardan gelen alternatif akımı direk akıma çevirip (AC/DC) yine direk akım olarak pile dolduruyor. Bu çevirme işlemi sırasında %100’lük bir verimlilik hiçbir araba için maalesef geçerli değil. Tesla Model S için bu değer %85 civarında. Yani sistemden çektiğiniz 1kWh’lık enerjinin 850wH’ı pilinize dolduruluyor.

Maliyet Hesabı;

 • Elektrik maliyetini benim faturamda okuduğum 31Krş kWh alıyorum, tüketim ortalamasını da çoğunluğun ortalaması olan 200Wh/km alıyorum. “Depoyu” tam doldurmak için 85kWh enerjiye ihtiyacım var. Bunun için sistemden 100kWh enerji çekmem lazım. Yani 31 TL’ye tüm depomu doldurmuş oluyorum 31Krş/kWh maliyet ile. Bu, standart değer. Bundan sonrası için km başına düşecek maliyet tüketimim ile alakalı. 200Wh/km tüketimi tutturabilirsem 31TL’ye 425km gitmiş oluyor yani km başına 7.2 Krş yakmış oluyorum. Bu, günümüzde en verimli tüketimi olan benzinli otomobillerden bile 4 kat daha iyi bir değer. Üstüne üstlük ödediğim fiyatın %70’i vergi de değil.
 • Bu hesabı kendinize göre istediğiniz gibi uyarlayabilirsiniz temelini kavradıktan sonra, ki hiç zor değil. En kötü senaryoda -25 derecede kış aylarında km başına 300Wh tükettiğinizi varsayalım, menzilimiz müthiş bir şekilde 255km’ye düştü ve artık yine 31Krş kWh başına maliyet ile (ki Türkiye’de bulunabilecek en pahalı elektrik maliyeti olabileceğini düşünüyorum) bir km yolculuk maliyetimiz 12 Krş’a yükseldi. Yine en verimli benzinli arabanın optimum ortamda gerçek dünya kullanımından 2 kat daha iyi.
 • Otomobilinizi otoparkta gece şarj ettiğinizi ve 7-8Krş’luk gece tarifesini alabildiğinizi varsayalım. Böyle olunca sistemden çekeceğiniz 100kWh’ın maliyeti sadece 8TL olacak. Ortalama 200Wh/km gerçekçi tüketim ile bir km’yi 1,8Krş’a gideceksiniz. Yani İstanbul – Çeşme arasını 600km alır isek ~20 TL’ye gidip gelebileceksiniz. (gerçi ondan da ucuz olacak çünkü arada bir supercharger’da aracınızı bedavaya şarj edeceksiniz)
 • Tüketim değerlerini tam anlamı ile benzinli/dizel bir araç ile kıyaslamak için Model S’in sınıfında yani rakibi olan ve ülkemizde oldukça popüler BMW 520d’yi baz alalım. Sınıfını ve kasasının büyüklüğünü göz önüne aldığımızda en verimli otomobillerden biri kabul edilen BMW 520d’in gerçek dünya kullanımında tüketim ortalaması 6.7l/100km. Yani 1 km gitmek için (6.7*3.57)/100 = 23.9 Krş harcamamız gerekiyor. Bulabildiğimiz en pahalı elektrik fiyatı olan kwH başına 31 Krş ile yaptığımız hesaplarda Model S 100km’de 7,2 TL harcıyor, günümüzün akaryakıt fiyatlarından 2 litre motorine eşit bu rakam. Yani Tesla Model S’in benzinliye çevrilmiş tüketim figürü gerçek kullanımda 1.8l/100 km. Ancak bu rakamdan çok daha ucuza elektrik olduğunu unutmayalım. Gece tarifesinden şarj edildiğinde bu rakam 100km’de 1 litrenin altına rahat rahat düşecektir. Bir yandan da unutmayalım ki 520d’in performansı Tesla Model S yanında oldukça yetersiz kalıyor.

Özet

Özetle elektrikli otomobil maliyetleri en kötü senaryoda bile en iyi benzinli/dizel arabadan iki kat daha iyi. Umarım tüketim maliyetlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur. Her türlü sorularınız için yorum kısmından ya da Hakkımızda>Iletişim bölümünden bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.


 

MODEL S İLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN
ŞARJ ETME VE TÜKETİM HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN

 

9 Cevaplar

 1. z’in profil fotoğrafı z diyor ki:

  şunu anlamıyorum evden şarj ederken neden 2 veya daha kazla priz kullanılamıyor aynı anda
  bunu bahçe hortumu ile anlatabilirmisiniz

 2. Emir’in profil fotoğrafı Emir diyor ki:

  O örnekte bahçe ortumu örneği tutsa da elektrik sıvı dinamikleri ile birebir tutmuyor maalesef. Bir yerden gelen elektriğin gücü tesisata ve sigortaya bağlı, o prizdeki mevcut elektrik 240V 10A ise (Türkiye’de genel prizler) iki tanesini paralel bağlayınca voltaj ya da amper artmayacaktır. Sigorta ile alakalı yani.

 3. Furkan diyor ki:

  Eğer düz mantıkla düşünürsek şöyle bir soru işareti çıkıyor insanın karşısına : Telefonların bataryası bir süre sonra ömrünü yitiriyorsa bu aracın bataryası ne kadar ömre sahip ve batatyanın bitmesi durumunda nasıl bir maliyetle yenilenebilir? (Batarya =Akü)

 4. erhan diyor ki:

  Furkan cok guzel soru. Tesla energy urettigi tesla wall icin sinirsiza yakin doldur bosalt vaat ediyor. Yani tum patentlerini bedava kullanima acan bir sirketin is pil teknolojisine gelince ketum olmasini acikliyor. Merak etme cep telefonu pilinden cok ustun bir teknolojileri var.

 5. okan diyor ki:

  hocam çok güzel açıklamışsınız da, bu tür araçların yaygınlaşmasıyla az da olsa tasarruf sağlayabileceğimizi düşünebiliyorum. Az da olsa dedim çünkü bir şeyin yaygın olarak kullanılmasıyla, devlet kesinlikle bu kapıdan da gelir kaynağı kazanmak isteyecek ve muhtemelen sadece bizim ülkemizde görebileceğimiz vergilerle karşılaşabiliriz bence. elektriğe gece zammı supercharger istasyonlarda dahi küçük oranda vergi vs. bunların olması şaşırtmasın bizi. Ancak herşeye rağmen tüketici anlamında kesinlikle tasarruf sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Tabi yaygınlaşması ve insanların buna yönelmesi ne kadar zaman alır ülkemizde onu da kestirmek zor bence. 2. elinin dahi fiyat yaktığı araçlar şuan bunlar. Ancak halkın alım gücünün yükselmesi ve bu tür araba üreticilerin önümüzdeki yıllar içinde çeşitlenip rekabet içinde olmalarıyla ücret politikalarında tüketici lehine senaryolar oluşması gerekiyor.

 6. Eyüp diyor ki:

  Ağzınıza sağlık. Teşekkürler

 7. Ali diyor ki:

  Tesla neden pili ikiye bölüp 2 ayrı enerji dolum yeri yapmıyor Kısacası 1 pil yerine 2 adet seri pil(stabılıtede sorun olur mu bılmıyorum) cekılen guc aynı olsada ( şarj ıstasyonuna bınen yuk) dolum suresı yarı yarıya dusecektır… Pıl malıyetıyle mı alakalı acaba yada suankı mevcut pıl teknolojılerı belırlı olculerde olmak zorunda ve bu nedenle mı 2 pıl ıle serı baglama yapamıyor ? Merak konusu sadece

 8. Murat diyor ki:

  Arkadaşlar, birşey sorabilir miyim ? yukarıda Furkan arkadaşımız da soruyu sormuş, Erhan arkadaşımız da cevaplamış teşekkür ediyorum. Baya bulmaya çalıştım sorunun cevabını ama net birsey bulamadım sadece 8 yıl sınırsız km garanti, buna tamam fakat mesela 10 yıllık batarya değişim gerekiyor, bataryanın verimi düşmeye başladı, acaba ne kadar tutuyor batarya değişimi ? cevap verebilirseniz sevinirim

 9. Yakup diyor ki:

  Araba guzel olmus ama 34 saat sarj olmasi kotuymus honday 30 dakikada yuzde 80 sarj olur 250 km gitse bile yine tesladan iyidir tesla kaza yapsa masrafi cok olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.