Tesla Model S’e 75kWh Batarya Seçeneği Yolda

model-s-facelift-bjorn

California Hava Kaynakları Kurulu (CARB) internet sitesinde carpool şeridi almaya müsait otomobiller listesine enteresan bir şekilde Model S 75D adında, henüz varlığından haberimiz olmayan bir otomobil ekledi. Tesla Model X için giriş batarya opsiyonu olarak 75kWh kapasiteli seçeneği sunduysa da geçtiğimiz hafta yapılan makyajlama sonrasında bile Tesla Model S giriş bataryası opsiyonu hala 70kWh idi.

kW, Volt, Amper, kWh gibi terimler için “Şarj Etmek” yazımızı okuyun

CARB eğer bir hata yapmadı ise Model S giriş modeli de yakın bir zamanda 75kWh olabilir. Aslında mantıklı olan da bu çünkü Model X ve Model S için toplamda 2 batarya üretimi yapılmış olur; 75kWh ve 90kWh. Bu da Model S’in giriş modelinin tek şarj ile menzilini 400km’ye yaklaştıracaktır. Birkaç aydır da Tesla Model S ve Model X için üst model bataryanın 100kWh olup, tek şarj ile menzilin 500km üstüne çıkacağı dedikoduları dönüyordu.

Bir Tesla sözcüsü yaptığı açıklamada CARB’ın hata yapmadığını ve gerçekten Tesla’nın Model S için 75kWh bir seçenek sunacağını, zamanlaması bilinmese de, onayladı.

Kaynak: electrek

Batarya Kapasiteleri Sürekli Değişim Halinde

Model S 2012 yılında ilk çıktığında 40, 60 ve 85kWh kapasite seçenekleri ile çıkmıştı. Heme sonra talep azlığından 40 bırakıldı ve sadece 60 ile 85kWh kaldı. Daha sonra 60 bırakıldı giriş modeli 70 oldu. Sonradan 85kWh bırakıldı ve üst model 90kWh oldu. Bunlar hep aynı batarya paket tasarımı ile ağırlık değişmeden, pil kimyasında iyileştirmeler ile mümkün oldu.

CEO Elon Musk da batarya kapasitelerinde yılda ortalama %6 gelişme beklediğini ve bu gelişmelerin senede bir, iki senede bir Tesla araçlara da yansıyacağını belirtmişti. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model S’e 75kWh Batarya Seçeneği Yolda

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 04/05/2016 at 13:25 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.