Tesla Model X: Bildiklerimiz

model-x-prototip

Geçtiğimiz günlerde çıkan bir dedikoduya göre Tesla Motors Fremont/CA’da bulunan fabrikasını turistik gezilere kapattı. Bunun sebebi de Model X üretiminin başlayacak olması. Bu da demek oluyor ki Model X dizayn stüdyosu her an resmi sitede açılabilir. Tesla Model X‘in son iç-dış tasarımını bilmiyoruz ve sürekli yolda yakalanan kamuflajlı test araçları üzerinden yorumlar yapıyoruz.  

Tesla Motors CEO’su Elon Musk Model X’in dizayn stüdyosunun Temmuz sonunda açılacağını belirtmişti. Tüm fiyatları, paket seçenekleri ile birlikte Model X’in tasarımını öğreneceğimiz zaman artık an meselesi, ve tabii bununla birlikte 24.000 adet kadar olan Tesla Model X rezervasyonu da siparişe dönüşmeye başlayacak. Model X dizayn stüdyosu açılana kadar işte Model X hakkında bugüne kadar öğrendiklerimiz;

Pil Kapasiteleri

Geçtiğimiz aylarda Tesla Model S için iki yeni pil paketi çıkarttı. Bunlar 70kWh ve 90kWh kapasiteli piller. Kapasitelerdeki artışın Model X göz önünde tutularak yapılmış olduğu bir sır değil. Model X SUV olacağı için daha ağır olacak ve menzilden fedakarlık yapmamak için bu yeni, gelişmiş piller kullanılacak.

Test Filosu

Tesla’nın 2015 Q1 sonuçlarının konuşulduğu bir basın toplantısında Elon Musk yüzlerce araçtan oluşan bir Model X test filosunun sokaklarda gezdiğini ve son pürüzlerin halledildiğini söylemişti. Bu prototiplerden bir çok görüntü meraklı izleyenler tarafından internete sızdırıldı. İşte geçtiğimiz hafta bir Supercharger‘da şarj olurken görüntülenen kamuflajla hatları gizlenmiş Model X prototipi;

Model X prototip

 

Çekicilik Özelliği

Aynı zamanda Tesla Model X’in römork veya diğer araçlar için çekicilik özelliğine sahip olacak ilk elektrikli otomobil olacağını öğrendik. Tesla Mevzuat İlişkileri Müdürü Jim Chen Model X’in III. sınıf çekicilik özelliğine sahip olacağını doğruladı. Yani 4.5 ton’a yakın ağırlığı çekebilecek. Geçtiğimiz günlerde de bir Model X prototipi California’da otobanda römork çekerken görüntülendi.

Model X çekici

Kokpit Tasarımı?

Model X‘in CES’te Panasonic standında gösterilen prototip versiyonunda Model S‘e kıyasla oldukça farklı bir kokpiti vardı. Ancak yolda yakalanan test araçlarından birinde gözümüze çarpan içinin Model S’e oldukça benzediği. Bu konuda kesin bir kanıya varmak için tam tasarımın açıklanmasını beklemek zorundayız.

Performans

Model X bir SUV/jip olacak olmasına rağmen performansının Model S gibi iyi olmasını bekleyebiliriz. Büyüklüğüne rağmen tabanda bulunan pili sayesinde ağırlık merkezi aşağıda kalacak ve performans modelinin 0-100km’yi 3.5 saniyeden kısa bir sürede geçmesini beklemek yanlış olmaz.

Daha Önce Görülmemiş Özellikler

Elon Musk aylardır Model X ile ilgili bütün demeçlerinde daha önce görülmemiş sürpriz özelliklerin olacağını ve bunların ilk müşterilere teslimler ile açıklanacağını söylüyor. Bu konuda internette herkesin tahminleri olsa da benim şahsi tahminim Elon’un sürekli olarak arka iki sıranın güzelliğinden bahsetmesinden dolayı iki sıra koltuğun hareketli olduğu ve kartal kanat kapılar ile birlikte giriş çıkışı hiç bir SUV’de olmadığı kadar rahat yaptığı. İnternetteki diğer tahminler daha otonom özellikler ve otopilotu daha da geliştirecek 7.0 yazılımının çıkışı yönünde.


 

Model X’in sipariş ekranının (dizayn südyosu) resmi sitede açılması ile birlikte kafamızda en azından tasarımla ilgili soru işaretleri kaybolacak. Ağustos sonu / Eylül başı ilk teslimlerin başlayacağını düşünürsek her an Model X’i tüm detaylarını anlatan bir yazı ile karşınıza çıkabilirim. Sitemizi takipte kalın…

KAYNAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model X: Bildiklerimiz

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 06/08/2015 at 10:31 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1256

  Berkehan

  Fiyat aralığı konusunda bir bilgi var mı acaba, Model S’ten daha pahalı olur sanırım ?

  #1257

  Emir
  Yönetici

  Fiyat aralığı konusunda bir bilgi var mı acaba, Model S’ten daha pahalı olur sanırım ?

  Resmi bir fiyat yok ancak Model S ile hemen hemen aynı fiyat, bir tık daha pahalı olması bekleniyor.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.