Tesla Model X / S Biyolojik Silah Defans Modu Şaka Değil

Tesla Motors eğlenceli bir şirket. Çift motorlu, 4×4 Model S‘ler 2014 sonunda ilk tanıtıldığında en hızlı kalkış modunun adı “Insane Mode” (Deli Modu) konmuştu. Daha sonra çıkan daha da hızlı olanlara Ludicrous (Saçma) adı verildi. Orta dokunmatik ekran içindeki yazılımda da James Bond’un suda yüzen arabası, hyperspace’e ulaşma görüntüsü ve en son da Mario Kart’tan alınan gökkuşağı yol görüntüsü gibi sürprizler, eğlenceli isimli işler hep oldu.

Tesla Model X ilk tanıtıldığında da özelliklerinden birisi olarak “Biyolojik Silah Defans Modu” (Bioweapon Defense Mode) adında bir şey tanıtıldı. Anlatıldığına göre Model X’te bulunan hava filtresi normal otomobil filtrelerinden 10 kat büyük ve hastanelerde kullanılan HEPA filtresi. Yani açıldığında araç içinde bulunan havayı polen, alerjen, bakteri ve her türlü mikroptan arındırıyor, içeride pozitif basınç oluşturuyor ve herhangi bir mikrop girişini engelliyor. Hatta bu özellik geçtiğimiz haftalarda makyajlanması ile birlikte Model S‘te de artık var.

Eminim ki ilk tanıtıldığında pek çok insan bu iddiali “Biyolojik Silah Defans Modu” ismini bir pazarlama taktiği veya yine Tesla’nın eğlenceli işlerinden biri olarak düşündü ancak bu mod şaka değil. Şüpheli yaklaşanların şüphelerini ortadan kaldırmak için Tesla Motors bu hafta yaptığı testlerin detaylarını açıkladı. Açıklamalarının tercümesinden;

Hava filtreleme sistemi California otobanlarından çöplüklerine, inek gübresi ile dolu orta California çiftliklerinden Çin’deki devasa şehirlere kadar pek çok gerçek dünya durumunda test edildi. En ince partiküllerden, polenlere, virüslere, bakterilere ve zehirli gazlara kadar her şeyi yakalayabildiğinden emin olmak istedik.

Daha sonra işleri bir adım öteye taşıyıp laboratuvarda, atmosferi kontrol edebildiğimiz bir ortamda filtreyi test etmeye karar verdik. Model X içi aşırı derece pis hava ile dolu bir balon içine konuldu. (İçeride EPA’nın iyi hava endeksi için limit olarak belirlediği 12µg/m3’e kıyas ile 1000 µg/m3 kirlilik var idi!!) Daha sonra Biyolojik Silah Defans Modunu Model X içinden açtık.

Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi 2 dk içinde araç içindeki hava kirliliği 1,000 µg/m3′ten bir anda ölçüm cihazlarımız tarafından ölçülemeyecek kadar düşük seviyelere indi. Filtre aracın kabinin içini tamamen temizlemek ile kalmadı, ilerleyen dakikalarda aracın dışındaki havayı da temizlemeye başladı ve dışarıdaki PM2.5 seviyelerini %40 azalttı. Diğer bir deyişle, Biyolojik Silah Defans Modu bir pazarlama lafı değil, arabanın içinde oturarak gerçekten askeri bir biyolojik saldırıda hayatta kalabilirsiniz. 

biohazard-linegraph-750x706

Açıklamanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Amatör testte de Model X içinde ot içtiler!

HEPA filtresini ve biyolojik silah defans modunu test etmek için ölçüm enstrümanları olmayan ve California’da bulunan bir ekip de Model X‘in içinde kapı ve camlar kapalı iken ot içip filtreyi çalıştırdılar. Bunu da YouTube’dan paylaştılar. Aşağıdaki videoda da izleyebileceğiniz gibi biyolojik silah defans modu açılır açılmaz içeride duman altı olan ortam bir dakika içinde temizleniyor ve koku tamamen kayboluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Model X / S Biyolojik Silah Defans Modu Şaka Değil

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 04/05/2016 at 13:06 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.