Tesla’da Odak Artık Model 3

Tesla Motors CTO’su (baş teknoloji sorumlusu) JB Straubel geçtiğimiz hafta Nevada Üniversitesi, Reno’da Gigafactory için yapılacak stajyer alımları ile ilgili bir sunum sırasında Tesla’da çoğunluğun artık ilk teslimleri yapılmış olan Model X veya Model S yerine Model 3 üzerinde çalıştığını söyledi.

Model 3 şirketin ‘üçüncü nesil’ adını verdiği bir platform üzerinde yapılıyor. 2006’da yayınlanan “Çok Gizli Tesla Motors Ana Planından” beri Tesla Roadster birinci, Model S ve X ikinci platform iken üçüncü platform, yani Model 3, elektrikli otomobilleri kitlelere ulaştıracak platform olarak görülüyor. Sunumun soru-cevap kısmında bir öğrencinin üçüncü nesilde ikinci nesil parça ve teknolojilerin ne kadar kullanılacağı sorusuna Straubel cevap olarak;

İyi ya da kötü Model 3’ün çoğunun yeni olması lazım. Model X’te Model S ile birçok ortak parça kullanabildik. Model 3 ile bunu yapamayız. Yepyeni bir platform geliştiriyoruz. Yeni pil düzeni, yeni motor yapısı ve yepyeni bir şasi. Bu çok uzun ve aslında yıllar önce başladığımız bir iş. Dediğim gibi aslında bakarsak Ar-Ge ve odak noktasında şuan şirkette bu var.

dedi.

İlk İzlenimler Mart 2016 – Teslimler 2017 Sonu

Daha önceden CEO Elon Musk‘ın tweetlerinden onaylandığı gibi Model 3’ün sır gibi saklanan görüntülerine, en azından konsept araç görünümüne 2016 yılının Mart ayında kavuşacağız. Bu tanıtım ile birlikte ön siparişlerin de alınmaya başlanacağı biliniyor. Aracın hacim olarak Model S‘ten %20 daha küçük olacağı, en az 320km ‘gerçek dünyada kullanılabilir’ menzile sahip olup ABD’de bütün teşvikler öncesi 35,000$ başlangıç fiyatına sahip olacağı biliniyor. Rakip klasman BMW 3 Serisi, Audi A4 ve Mercedes C sınıfı.

Bu fiyat azalmasında en büyük etkenlerden biri ise Gigafactory‘de pil üretimi ile maliyetlerde olması beklenen minimum %30’luk azalma. Bu güne kadar yapılan tüm açıklamalarda 2017 sonunda ilk araçların teslimine başlanacağı söyleniyor.

Elektrikli otomobilleri kitlelere gerçek manada ulaştırıp Tesla’yı yıllık 500.000 otomobil hedefine götürecek otomobil de Model 3. Model X‘te yaşanan 3 yılı aşkın gecikmenin sebebi olarak Model X ile verilen maceracı tercihler verilmişti. Bu sebeple Elon Musk, Model 3‘ün en azından ilk versiyonu ile daha tutucu bir adım atacaklarını, Kartal Kanat Kapı gibi ekstrem gelişim isteyen şeyler olmayacağını ve bu sebeple 2017 sonu ilk teslimlerin yakalanacağını belirtmişti.

Öyle ya da böyle Model 3 Tesla’nın aslında nihai kuruluş amacı ve şirketin tarih kitaplarında yerini belirleyecek olan otomobil. İlk resmi bilgileri edinmek için ise sadece 5 ay daha beklememiz gerekiyor, şirket içi odak noktasının o olduğunu duymak da çok güzel bir haber.

TESLA’NIN MODEL 3 STRATEJİSİ

JB Straubel’in sunumunu izlemek isterseniz İngilizce olarak aşağıda izleyebilirsiniz;

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla’da Odak Artık Model 3

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 20/10/2015 at 00:35 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1512

  Yigit

  Turkiyeye ne zaman giris yapacaklar bi Bilgi varmi?

  #1513

  Emir
  Yönetici

  Turkiyeye ne zaman giris yapacaklar bi Bilgi varmi?

  Henüz yok maalesef. Mart ayından beri 4 adet iş ilanı oldu hepsini de siteden yayınladık. Harita ve planlarda da Türkiye var. Hatta İstanbul 2015 yılı içinde bile var ama o tutmayacak gibi duruyor şuan. Pozisyonlara alım mı yapıldı yoksa politik durum ve karışıklıklar sebebi ile ABD şirketi riskli görülüp ertelendi/vaz mı geçildi bilemiyoruz. Araştırma ve takipteyiz. Herhangi bir şey öğrenir öğrenmez de ilk burada paylaşacağız.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.