Tesla ‘parçalı’ Avrupa’da çözümler arıyor

Tesla Motors 2015 sonuna kadar geçen senenin tam 3 katı olan yıllık 100,000 araçlık üretim kapasitesine ulaşma hedefinde Avrupa’nın büyük bir rol oynamasını bekliyor. Avrupadaki en zorlu şeylerden biri ülkeden ülkeye çok değişkenlik gösteren, Tesla’nın Model S’i gibi elektrikli araçların yaygınlaşması amacıyla hükümetler tarafından verilen destekler. Elektrikli otomobil üreticisinin küresel satış patronu Jerome Guillen sürdürülebilir taşımacılıkta önemli bir aktör olması için şirketin yaptıklarını Automotive News Europe muhabiri Bruce Gain ile konuştu.

Tesla’nın Avrupa’ya yaklaşımı A.B.D’ye kıyasla nasıl farklı?

A.B.D.’de tezgahı kurmak çok daha kolay. Avrupa’da farklı ülkelerdeki çok fazla farklı kurala uymalı, farklı ağlar kurmalıyız. Farklı diller vs gibi baş edilmesi gereken farklı yöresel şeyler var, ki bu da ana fark. Avrupa Amerika’ya kıyasla çok daha parçalanmış bir pazar.

Hangi Avrupa ülkeleri elektrikli araç altyapısı kurmada lider ve hangilerinin daha kat etmesi gereken çok yol var?

Biz küçük bir şirketiz ve bütün ülkelerde aynı şekilde varlık oluşturacak şansımız olmadı. En çok talebi gördüğümüz ülkelere önceliği verdik. Norveç güzel bir başlangıç noktasıydı. Hollanda, İsviçre, Belçika, Danimarka ve İsveç aynı zamanda çok iyi gittiğimiz ülkeler. O ülkelerde supercharger’larımız sayesinde altyapıyı kurmuş durumdayız. Bazı pazarlarda da altyapıyı kuruyoruz ki insanlar arabayı deneyip daha sonra benimseyebilirler.

Müşterileri arabanızın bir içten yanmalı motor kadar uygun olduğuna ikna etmek için test sürüşü ne kadar önemli?

Bu en önemli faktör. Bir elektrikli araba sahibi olmanın nasıl birşey olduğunu tarif edebiliriz ama günün sonunda en iyi yol yine kendiniz tecrübe etmeniz olacaktır. Kullanmanın ne kadar yumuşak, sessiz olduğunu, şarj etmeyle veya menzil ile ilgili hiçbir sorunun, derdin olmadığını görmeniz lazım. İnsanlar bu konuda gergin ve sebebini de anlıyorum ancak onun için hiçbir sebep yok.

Avrupa’da elektrikli araçların büyümesi için halka açık sarj noktalarının yaygınlaşması ne kadar önemli?

Sanırım sarj etmenin %98’i evde yapılmakta o yüzden insanların evlerinin yakınında arabalarını kullandığının farkına varmalıyız. Elektrikli arabaların güzelliği onları gece şarj edebilmenizde. Bu sayede sabah uyandığınızda arabanız şarj edilmiş ve hazır halde. Bu yönden benzinli arabalardan çok daha iyi bir durumda. Uzun yol için ise Avrupa’da birçok noktada şarj istasyonu olan park noktaları mevcut. Buna ek olarak uzun yol araç kullanımına daha da olanak tanımak için Tesla hepsinin içinde en hızlı olan supercharger ağını kuruyor. Avrupa’da bunlardan yaklaşık 70 tane kurduk. Pilinizin doluluk oranına bağlı olmakla birlikte 20-30 dakika içerisinde 300km araç kullanabilmenizi sağlayacak kadar şarj ediyor. Uzun yol gidebilmek için supercharger’a ihtiyacınız olmasa da çok daha kolay hale getiriyor.

Avrupa’da elektrikli otomobil büyümesini yavaşlatan şey nedir?

Yeni bir teknoloji o yüzden birçok yanlış bilinen şey var. Alacakları şey ister Nissan Leaf ister başka bir araç olsun fark etmiyor. Toplumu eğitmeli elektrikli araç sahibi olmanın ne kadar rahat olduğunu ve bir güçlük olmadığını anlatmalı, bilinçlendirmeliyiz. Önümüzdeki en büyük engel bilgi eksikliği.

Elektrikli araç kullanımını teşvik ettirmek için Avrupa Hükümetleri başka neler yapabilir?

Hükümetler ne olursa olsun zaten gerçekleşecek sürdürülebilir ulaşıma geçişi hızlandırabilirler. Eninde sonunda benzinimiz kalmayacak. Petrol sınırlı bir kaynak o yüzden geçişi hızlandırabilecek herhangi bir efor baş üstünde tutulacaktır. Bazı hükümetler daha proaktif. Mesela Fransa’da hükümet elektrikli araç fiyatlarına uygulanabilir birçok cömert teşvik veriyor. Bu geçiş gerçekleşecek, ancak asıl soru hükümetler bu geçişe ne kadar olanak sağlayacak.

Kaynak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 02/03/2015

    […] sonraları, üst düzey Tesla Motors yöneticisi Jerome Guillen’in “Tesla Parçalı Avrupa’da Çözümler Arıyor” açıklaması üstüne 2014 verilerinin var olan pazarlarda kötü karşılanması, üstüne […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.