Tesla Pil Hedeflerine Beklenenden 5 Yıl Önce Ulaştı

ThinkProgress‘de yayımlanan bir rapora göre elektrikli araba pil fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansı’nın elektrikli araba maliyetlerini bildiğimiz içten yanmalı motorlarla aynı maliyetlere getirir olarak değerlendirdiği noktaya ulaştı.

Tesla Motors CEO'su Elon Musk

Tesla Motors CEO’su Elon Musk

kWh başına 300$ Uluslararası Enerji Ajansı’nın değerlendirmesine göre elektrikli arabalarla petrol ile çalışan araçlar arasında maliyet kıyası yapılabilmesi için enerji depolama maliyetinin ulaşması gereken fiyat. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma Tesla Motors’un araba pillerini 2015 yılında bu rakamdan daha ucuza mal ettiği, Uluslararası Enerji Ajansı’nın mümkün olacağını düşündüğünden 5 yıl önce.

Tesla Motors pilleri daha ucuza yapıyor

Nature Climate Change‘de yapılan bir başka araştırmaya göre de önde gelen elektrikli araba üreticileri tarafından yapılan pillerde maliyet kWh başına Uluslararası Enerji Ajansı’nın belirlediği 300$’ın altına indi. Ancak araştırmanın yazarları Björn Nykvist ve Mans Nillson araştırmalarında Uluslararası Enerji Ajansı’nın(IEA) zamanında hesaba katmadığı bir şey biliyordu; 2015 yılında petrol fiyatları geçmişte yapılan tahminlerin çok daha altında.

IEA’nın 300$ fiyatını belirleyen “Elektrikli Arabalara Küresel Bakış: 2020’ye kadar elektrikli araba durumunu anlamak” başlıklı araştırması 2013 yılında yazılmıştı, A.B.D.’de kaya gazı çıkarımındaki müthiş artış küresel petrol fiyatlarını aşağılara indirmeden çok önce. Nature Climate Change araştırması yazarlarının yeni belirlediği fiyat ise Tesla’nın her geçen gün daha çok yaklaştığı, kWh başına 250$.

Nykvist ve Nillson, Tesla’nın maliyetleri düşürme araçlarının temeli olan devasal pil fabrikası (Gigafactory) ile birlikte bu hedefi iki ila üç yıl içinde bulmasını bekliyor. Araştırma tarafından yeni belirlenen bir baraj olan kWh başına 150$, elektrikli arabaları ciddi anlamda daha ucuz yapıp geniş kitlelerce yayılmasını sağlıyor.

Araştırmacılar büyük bir teknolojik atılım ya da değişim olmadan bile 2020’de bu hedefi tutturmanın mümkün olduğunu söylüyor. Araştırmalarına göre bu fiyata çok basit bir şekilde üretimi artırma ve daha verimli yapma ile zaman içinde ulaşılabilir.

Tesla pilleri yapıyor

Piller Tesla Motors’un yaşam pınarı, o kadar ki bazı analistler şirketin pil yapım pazarına tek başına girmesini bekliyor. Şirket çoktan kendi elektrikli arabalarına tedarikte kullanılacak devasal pil fabrikası Gigafactory‘nin inşaatına başladı ancak akıllarında fabrika için başka uygulamalar da olabilir.

Elon Musk, şirketin CEO’su Tesla’nın Nisan ayı sonunda yeni bir ürün tanıtacaklarını ve bu ürünün kesinlikle bir araba olmadığını duyurdu. Çoğu analist yeni ürün gamının bir çeşit evde enerji depolama aracı olacağından emin gözüküyor. Musk geçmişte bu tarz bir sistem üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

Şirket pil fiyatlarını daha önce mümkün olduğunu düşünüldüğünden daha hızlı şekilde düşürmeye devam ettikçe yoldaki çoğu arabanın elektrikli bir motor ile yol alabildiği bir geleceği mümkün kılıyor. Tesla 2015’in ilk 3 ayında dünyada 10.000 araba sattı, iddialı tüm dünyadaki çoğu arabanın elektrikli olması hedefinden bir hayli uzak.

Şirket 2015 yılının 5 Mayıs’ında 2015’in ilk üç ayındaki kar/zararını açıklayacak ve hisselerinde yüksek miktarda volatiliteye sebep olacak. Yazının yazıldığı sırada hisse senedi fiyatları 210.3$ idi.


 

KAYNAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla Pil Hedeflerine Beklenenden 5 Yıl Önce Ulaştı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 16/04/2015 at 16:51 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.