Tesla Roadster’a 3.0 müjdesi!

Tesla ilk göz ağrısı olan Roadster kullanıcılarına 3.0 güncellemesi müjdesini verdi. Bilindik Tesla güncellemelerinin aksine bir yazılım değil donanımsal güncelleme olan bu müjde bu senenin yaz aylarından itibaren Roadster’lara uygulanmaya başlayacak. Model S’ten edinilen tecrübeyi Tesla Roadster’a aktarıp daha iyi yapmak için çıkartılacak 3.0 güncellemesi ana hatları ile şöyle;

  • 2008’den bu yana pil teknolojisi oldukça geliştive yeni modellerde Roadster’da kullanılan pil hücrelerine kıyasla aynı hücrede %31 daha fazla enerji depolanabiliyor. Roadster 3.0’ın pili 70KWh olacak! (Bugüne kadar Roadsterların pil kapasitesi 53KWh idi)
  • Roadster’ın hava sürtünme katsayısı 0.36 idi, aracın gövdesinde yapılacak birkaç ufak değişiklikle bu katsayının 0.31’e inecek.
  • Orjinal Roadster lastiklerinin yuvarlanma direnci ton başı 11.0kg, yeni geliştirilen lastikler ile bu değer ton başı 8.9kg’a düşecek, bu da %20 civarı gelişme demek. Aynı zamanda frenden artık olarak gelen enerji ve tekerlek rulmanları ile yapılan gelişmelerle aracın genel yuvarlanma direnci azalacak.
  • Özetle orjinal Roadster ile Roadster 3.0 arasında %40-%50 civarı bir menzil farkı olacağını belirten Tesla doğru hız ve şartlar ile Roadster’ı durmadan 640km kullanabileceklerini, bunu da 2015’in ilk haftalarında San Francisco’dan Los Angeles’a sarj etmeden, durmadan bir yolculuk yaparak kanıtlayacaklarını belirtti.

Not: Bu güncelleme yeni Roadster’lar üretileceği anlamı taşımıyor, mevcut Roadsterlara belirli bir ücret karşılığı uygulanacak ve şüphesiz ki ikinci el değerlerini bir hayli oynatacak. Daha da iyisi Tesla bunun Roadster’a gelecek son güncelleme kesinlikle olmadığını söyleyerek ilk otomobilinin ömrünü daha da uzattı.

Kaynak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.