Tesla Sahipleri Etkinliğinde Elon Musk ile soru-cevap

elon musk crowd

Geçtiğimiz hafta Detroit’te Kuzey Amerika Uluslararası Auto Show (NAIAS) düzenlendi. Fuar başlamadan bir gün önce Tesla standında Tesla sahiplerine özel bir etkinlik düzenlendi ve etkinliğe Elon Musk da katılıp müşterilerinin sorularını yanıtladı. İşte bu kısa soru cevap etkinliğinden sizin için seçtigimiz sorular.

Elon: Merhaba herkese, buradan bir geçiyordum merhaba demek istedim. Arabamızı aldığınız için teşekkür ederim umarım hoşunuza gidiyordur. Eğer sorularınız varsa seve seve cevaplandırabilirim.

Kalabalık:Model X kaç para?

E:Model X’in fiyatı Model S ile hemen hemen aynı olacak. Model 3 düşük fiyatlı arabamız olacak ve muhtemelen 3 yıl sonra çıkacak. Bir sonraki sorunun da Model X ne zaman çıkacak olduğunun farkındayım çünkü tahmin ettiğimizden uzun surdu. Ama sonuçtan bayağı memnunum X çok çok iyi bir araba olacak. Gerçekten çok güzel olacak. Mode X ile ilgili bazı şeyler gördüğünüz her şeyden daha “cool” olacak. Ozellikler ve fonksiyonlar olarak bugüne kadar gösterilen show arabalarından prototiplerden daha iyi olacak. Bunların ne olduğunu soyleyemem sürpriz olmasini istiyorum tabii ki ama çok guzel bir araba olacak.

K:Bize model 3’un şemalarını ne zaman göstereceksiniz?

E: Model 3’un şemaları bizde de yok daha ama arabayı gösterme anlamında Model 3’u gelecek sene tanıtmayi planliyoruz. Bu yil daha cok Model X ile ilgili olacak. Yazin X’in son versiyonunu tanitmak için büyük bir etkinliğimiz olacak. Gelecek yıl daha çok Model 3 ile ilgili olacak.

K: Görmek için sabırsızlanıyoruz!

E: Haha. Tesla içinde Model 3 ile ne kadar maceracı olmamız gerektiğiyle ilgili tartışmalar yaşıyoruz. Yapılabilecek en basit şey Model S’in küçük halini yapmak olurdu ancak daha radikal birşey yapmayı da deneyebiliriz ve sanırım daha radikal birşey yapacağız.

K: Model X kendi kendini kullanabilecek mi?

E: Hmmm şey, her zaman değil.

K:Chevy Bolt’u model 3’e rakip görüyor musun?

E: Hayir görmüyorum çünkü elbet bir gün bütün endüstri elektrikliye geçecek. Model 3’u alabilecekleri gibi Chevy Bolt’u da alabilecek bir suru müşteri olacak. Ayrıca bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Model 3’un III şeklinde tasfir edilen üç çizgisi dikey değil yatay olacak logomuzdaki E harfi gibi.

K: Geçen gün bir Suudi Prensi bir daha asla varili 100$ olan petrol görmeyeceğiz dedi. Bu seni hiç endişelendiriyor mu?
E: Biraz ediyor çünkü sürdürülebilir taşımacılığın ilerleyişini yavaşlatacak ve hidrokarbon yakıt kullanımı bir süreliğine daha ekonomik olarak avantajlı yapacak. Hidrolik kırılma teknolojisinden önce petrolde doğal bir kıtlık/sınırlılık vardı ve bu elbet petrol fiyatını devamlı yukarıya çekecek bu da sürdürülebilir enerjiye geçişin arkasında ekonomik bir zorlayıcı faktör olacaktı. Şimdi hidrolik kırılma teknolojisiyle birlikte benzin ve doğalgazın mevcudiyeti/erişilebilirliği öncekinden çok çok daha fazla. Ve bu da bence bir karbon vergisi çıkartmanın aciliyetini arttırıyor. Petrolun doğal kıtlığına bel bağlayamayacağımıza göre, atmosfere salınan CO2 miktarını 10 kat arttırmak istemediğimize de eminim, bu delice olurdu, o yüzden bir tur karbon vergisine ihtiyacımız var. Bu aynı zamanda hidrokarbon yakarak üretilen elektriği de cezalandırır. (Doğalgaz, kömür) Bu yapmamız gereken birşey bence ekonomimizde bozuk olan bir nokta, ben serbest piyasacıyımdır aşırı derecede ancak okyanuslar ve atmosferin karbon kapasitesine bir fiyat biçmemek temelden gelen ve bir sekilde çözmemiz gereken bir hata.

K: Yeni nesil araçlarda yeni pil kimyası olacak mı?

E: Pil kimyası teknolojisinde gerçekten çalışan ve dezavantajları olmayan temelden bir yenilik olmasını gerçekten çok isterdim. Yakın gelecekte göreceklerimiz biraz daha nüans ince farklar. Enerji yoğunluğunda ilk Model S’e göre %10-15’lik daha iyi bir yoğunluk avantajı yakaladık. Onun dışında uzun yol için pil değişim programımız Los Angeles ve San Francisco arasında beta modunda başladı. Ama ben pil değişim programının asıl değerinin ticari yolculuklarda olduğunu düşünüyorum mesela tırlar kamyonlar bir noktadan öbürüne giderken sarj etmek için 20 dakika beklemek onlar için çok pahalı olabilir zaman çok değerli olabilir o durumlar için uygun olduğunu düşünüyorum 2 dakikalık pil değişiminin. Ancak binek tüketici arabaları için odağın sarj etme teknolojisini geliştirmek olacağını düşünüyorum.


Son sorudaki cevabı baz alırsak pil değişiminin pratikte pek ekonomik ve uygulanabilir olmadığını anlıyoruz sanırım ve bu uzun elektrikli araçlarla uzun yol gitmek için hoş bir gelişme değil. Çare supercharge’ın daha hızlı hale getirilmesi ve Elon’un da dediği gibi pilleri sarj etme teknolojisini geliştirmekte. Soru cevabın videosunu ingilizce olarak arzu ederseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.