Tesla test sürüşü nasıl yapılır?

IMG_1913

Her ne kadar henüz Tesla Motors ülkemizde resmi faaliyet göstermese de bu yurtdışına (Tesla Motors’un faaliyet gösterdiği bir ülkeye) çıktığınızda bir Model S tecrübesi yaşamanıza engel değil. Ben daha önce iki kere; Amsterdam ve Milan’da olmak üzere Model S test sürüşü yapacak şansa eriştim. Bu konuda e-mail aracılığı ile birkaç soru aldım ve en iyisinin tüm okuyucular ile paylaşmak olduğuna karar kaldım.

Tesla Motors test sürüşlerini maalesef ki çatkapı gittiğinizde kabul etmiyor. Yani bir showroom ya da servis noktasını bulup direk gidip bir test sürüşü gerçekleştirmeniz mümkün değil. Ancak bir tarih ve saat belirlemek bir hayli kolay, hatta ben Milan’da yaptığım test sürüşü için vaktim olmayacağını zannettiğim için çatkapı gelip gelemeyeceğimi e-mail ile sordum, üzerinden birkaç hafta geçmişti unutmuştum ki cep telefonumdan arayıp böyle bir şeyin mümkün olmadığını, bir tarih ve saat belirlememiz gerektiğini söyleyip müsait olacağım saatleri istediler.

Aslında test sürüşü ayarlamak çok basit.  İlk olarak Tesla Motors resmi sitesine girdikten sonra aşağıda bulunan bayrağa tıklayarak gideceğiniz ülkeyi seçin.

Gidilecek ülkenin ana sayfası yüklendikten sonra fotoğrafta işaretli yerde bulunan test sürüşü talep etme tuşuna basıp formu dolduruyoruz ve sağlamış olduğunuz iletişim bilgileri aracılığı ile (genelde cep telefonu) sizinle iletişime geçip tarih ve saati ayarlıyorlar. Bir başka alternatif de, benim Milan test sürüşü için kullandığım, EUsales@teslamotors.com adresine e-mail atıp durumunuzu anlatmak. Gideceğiniz şehri, test sürüşü yapmak istediğinizi anlatan bir e-mail atarsanız size yine cep telefonu ile dönüş sağlıyorlar ancak bence özel bir durum olmadıkça test sürüş formunu doldurmak daha mantıklı ve kolay.

Test sürüşü formu doldurmak için her dilde bu bölgede bu noktada bulunan butonu kullanabilirsiniz.

Test sürüşü formu doldurmak için her dilde bu bölgede bu noktada bulunan butonu kullanabilirsiniz.

Benim daha önceki iki tecrübemden tavsiyem formu doldurduğunuz tarih ile test sürüşü yapacağınız tarih arasında en az 2 hafta bırakmanız.

Milan'daki test sürüşü için gelen, adres bilgilerini de içeren, onay e-maili.

Milan’daki test sürüşü için gelen, adres bilgilerini de içeren, onay e-maili.

Test Sürüşü;

Tabii ki hangi araba ile test sürüşü yapacağınız sizin isteğinize bırakılamıyor, o anda hangi araba mevcutsa onu kullanıyorsunuz. Şahsen Amsterdam test sürüşünde iki test aracı vardı, S85 ve P85+, ikisini de test etme şansı yakaladım. Milan’da ise tek bir test arabası mevcuttu o da neyse ki P85 idi. P85D, S85, P85... neyin denk geleceği sizin şansınıza kalmış.

Zamanı geldiğinde test sürüşü tarih ve saatini onaylayan e-mail’de adresi bulunan Tesla Mağazası ya da servis noktasına gidiyorsunuz. Sizi gayet arkadaş canlısı bir ekip karşılıyor ve test sürüşü için geldiğinizi söylediğinizde size iPad’den isim, soyisim, e-mail, doğum tarihi, ehliyet numarası tarzı basit bilgilerden oluşan bir form doldurtuyor bir de kahve ikram ediyorlar. Bu sırada teşhirde bulunan arabaları inceleyebilir, renk seçeneklerine bakabilir, arabanın 17″ dokunmatik ekranını kurcalayabilirsiniz. Daha sonra test sürüşünü yaptıracak olan görevli geliyor, arabaya biniyor ve talimatlarını takip ederek gidiyorsunuz.

Üstüne üstlük Model S’in üstün hızlanma yeteneğini göstermek için ani hızlanmalar yapmanıza kızmadıkları gibi uzun süre yapmazsanız teşvik bile ediyorlar. İyi eğlenceler…

Aşağıda Amsterdam ve Milan test sürüşlerimizden görüntüler bulabilirsiniz…

İki test sürüşünde de henüz TeslaTürk.com mevcut olmadığı için çekilen fotoğraf ve videolar siteye koyma amacından çok amatör nitelik taşıyor. Yapabildiğim en iyi şekilde derledim bu görüntüleri.

4 Cevaplar

 1. enes diyor ki:

  Merhaba, tesla model s konusunda yardımınıza ihtiyacım var. istanbulda bir galeride bulunan araç ile test sürüşü yaptım ve beğendim. Ancak aklıma takılan bir kaç soru var.
  Tesla nın 2016’da Türkiye’ye kendisinin geleceğini söylediler, bu bilgi doğru mu?
  bu aracı aldıktan sonra herhangi bir arıza durumunda nasıl bir destek alabiliriz?
  Model s’in kasa değişimi ile ilgili bir bilginiz var mı? Şu anki kasa hangi yılda çıktı?

  selamlar

 2. Emir’in profil fotoğrafı Emir diyor ki:

  Enes Bey;

  Sorularınızın hepsinin cevapları (ve daha fazlası) sitede mevcut biraz okuduğunuz takdirde. Özetle evet 2016’da Tesla gelecek. Mevcut kasa 2012 sonunda teslim edilmeye başlandı, ilk ve tek kasa bu zaten.

 3. Onur Kaan diyor ki:

  Merhaba!
  Test sürüşü için 25 yaşında olmanız gerektiğini eklemek istedim 🙂

 4. Asil’in profil fotoğrafı Asil diyor ki:

  Merhaba, bende 14 mayista Tesla ile bir test sürüsü yapacagim. Internet üzerinden doldurdugum forma bir cevap gelmedi , bende yasadigim sehirdeki Tesla galerisine gidip form doldurdugumu fakat bir cevap gelmedigini ( yaklasik 10 gün ) söyledim. Galeride ki görevli kendi ipad in den tekrar bir form doldurdu ve daha galeriden cikmadan test sürüsü icin aradilar. Eger yasadiginiz yerde bir Tesla galerisi ve vaktiniz varsa direk gidip test sürüsü yapmak istediginizi söyleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.