Tesla TIR İlk Kez Yakalandı

Tesla TIR teaser resmi

Tesla TIR teaser resmi

Tesla 26 Ekim 2017‘de düzenleyeceği etkinliği ile bir süredir üzerinde çalıştığı %100 elektrikli TIR‘ını bizlere tanıtacak. Uzun

süredir beklenen ve lojistik dünyasını sarsması beklenen bu etkinlik, ve tanıtılacak TIR ile ilgili elimizde sadece paylaşılan bir ‘teaser’ fotoğrafı vardı. Ama bugün reddit’te bir kullanıcı California’da ‘ismini paylaşmak istemediği’, ve Tesla’nın araçlarını test etmek ile bilindiği izbe bir yerde çektiği fotoğrafta Tesla TIR’ın ilk görüntüsünü paylaştığını iddia etti.

Gerçekten de çektiği görüntü teaser resim’de gösterilen TIR’a bir hayli benziyor ve Tesla TIR’ın ilk fotoğrafı kesinlikle olabilir. Diğer TIRlara kıyasla göze çarpan ilk farklılık önde bir motor olmadığı için düz olan burun ve aerodinamikliğe verilen önem.

Hedef Uzun Yol Taşımacılığı

Daha önceden öğrendiğimiz gibi Tesla bu TIR’ı ufak mesafeler ya da şehiriçi taşımacılığı için değil, uzun yol için düşünüyor. Dolayısıyla koyabildikleri kadar pil kapasitesi koyacak olsalar da aerodinamik gelişmelerin hepsi pil maliyetinde hafifleme anlamına geleceğinden bu konuda çabanın yoğun olduğu belli. Öyle ki bu prototipte dikiz aynası dahi yok. Bu şekilde üretime geçeceğini, daha doğrusu izin alabileceğini, sanmasam da prototip şimdilik böyle. 

tesla-tir-sapka

Diğer bir yakalanan detay ise aerodinamikliği artırmak için TIR’ın olası bir ‘şapka’sı olması. Resimde solda görünen şapka takıldığında TIR’a eklenecek yükü taşıyan dorsenin hava ile teması kesilere yine aerodinamiklik geliştirilmiş olacak. Model 3’te olduğu gibi aerodinamik jant kapaklarının da olması muhtemel. En verimli TIR’ın Tesla TIR olacağına şüphemiz yok. İleride kendini kullanabilme özelliğinin gelmesi ile hem yol güvenliği artırılıp hem de uzun süredir inovasyon göstermeyen taşımacılık sektöründe çığır açacağını beklemek doğru olur diye düşünüyorum. Tahminimce 400-500km arası menzile sahip olacak TIR için Supercharger ağına benzer pil değişim istasyonları ya da çok daha güçlü endüstriyel Superchargerlar kurulacaktır. Yani yine Tesla altyapısı gerekecektir.

Performansının da elektrikli motorlardan dolayı gayet seri olacağını ve rampalarda yavaşlayıp trafiği tıkamak gibi dertlerinin olmayacağını biliyoruz. 26 Ekim’i tüm bu detaylar için iple çekiyorum, siz de TeslaTurk’ü takipte kalın.

Son olarak iş yerim bolca TIR girip çıkan bir sanayi bölgesinde olduğu için TIR’ların çıkarttığı ses, yaydığı egzoz kokusu ve yaşattığı zehirlenmeye aşinayım. Elektrikli TIR ve kamyonların bir an önce yaygınlaşmasını da ayrıca diliyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla TIR İlk Kez Yakalandı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 03/10/2017 at 14:06 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.