Tesla, Toplu Taşıma Aracı İçin Çalışmalara Başladı

Tesla Tip 2 adı verilmiş, hayali minibüs çizimi.
Tesla Tip 2 adı verilmiş, hayali minibüs çizimi.

Hayatımızın Iron Man’i Elon Musk, toplu taşımada devrim niteliğine sahip, karbon salınımı olmayan, çevreci, elektrikli toplu taşıma aracı üretimi hazırlığında. Bunun için de Model X alt yapısının kullanılacağı, günümüz toplu taşıma araçlarıyla karşılaştırıldığında hacmine göre daha fazla yolcu taşıyabilen bir araç üretmeyi planlıyor.

Henüz bitirilmesi gereken en büyük projenin yüzbinlerce rezervasyon almış Model 3 olduğu ve daha sonrasında Model 3 baz alınarak çıkartılacak Crossover/SUV Model Y Elon Musk tarafından vurgulanmış olsa da sonraki hedef bu minibüs ve tanıtılacak tır. İkisinin de dizayn çalışmaları başladı ve önümüzdeki sene tanıtılıp 2019 ve sonrası üretilmeleri bekleniyor.

Sürücüsüz, tamamen otonom sistemlerle donatılmış araç, yolcu koltukları arasında boşluk olmayan bir şekilde dizayn edilecek. Bu sayede yolculara ayrılan alan maksimum seviyede tutulacak. Üretilecek toplu taşıma aracının, günümüz otomobilleri dinamiklerine sahip olması amaçlanmış. Bu durum, toplu taşıma araçları için devrim niteliğinde. Kazandığı yeni dinamikle, trafik akışına problem yaratmayan araçlar yollarda yerini alacak. Ayrıca araç, yol üzerinde yer alan duraklara yerleştirilecek butonlar yardımıyla durakta yolcu almak için durması gerektiğini anlayacak. Aynı zamanda araç, çocuk arabası; tekerlekli sandalye ve bisiklet taşıyabilecek bir tasarıma sahip.

Model X Şasisi Baz Alınacak

Tüm bu hedefleri gerçekleştirmek adına, Musk; Tesla’nın ve National Highway Traffic Safety Administration’ın (Ulusal Otoyol Güvenliği) yaptığı testlere göre SUV sınıfında her kategorideki en güvenli araç olan, 90kWh batarya ile 400km’den fazla yol kat edebilen Model X’in şasisini temel olarak kullanacak.

Musk, elektrikli ağır vasıta kamyon ve tırların tasarımları üzerine çalışmaların başladığını, 2017 yılında tanıtımlarının yapılacağını söylüyor. Ayrıca Tesla tır, kamyonetleri de ileride trafikte yerini alacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla, Toplu Taşıma Aracı İçin Çalışmalara Başladı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Utku Can tarafından 05/08/2016 at 18:43 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.