Tesla v7.0 Autopilot ile Yayınlandı!

7.0 yazılımında ön konsol
7.0 yazılımında ön konsol

Yaklaşık 1 sene önce Tesla Motors P85D ve diğer 4X4 modelleri ile birlikte “Autopilot” çatı ismini verdikleri bir dizi sürüş yardım ve güvenlik özelliğini tanıtmıştı. Autopilot özelliklerinin hepsinin tek tek ne olduğunu detaylı yazımızda okuyabilirsiniz ancak trafiğe duyarlı hız sabitleme, otomatik park, sürücüsüz otomatik park, şerit takibi, otomatik uzun far, çarpışma önleme sistemi, otomatik şerit değiştirme vb. birçok özelliğe sahip.

İlk tanıtıldığında sürpriz olarak Ekim-Kasım 2014’den beri Fremont fabrikasından çıkan her Model S‘in Autopilot için gerekli donanıma sahip olduğu ve özelliklerin güncellemeler ile yavaş yavaş tamamlanacağı belirtilmişti. Bugüne kadar sadece otomatik uzun farlar, çarpışma uyarı ve trafiğe duyarlı hız sabitleme özellikleri mevcuttu ve çoğunluğun 7.0 yazılımı ile geleceği biliniyordu.

İşte Autopilot kullanılırken;

 

7.0 Yeni Arayüz İle

Bugün Kuzey Amerika’da yayınlanmaya başlayıp birkaç hafta içinde diğer pazarlar için de yayınlanacak 7.0 güncellemesi otomatik şerit takibi, otomatik paralel park gibi Autopilot’ın önemli özellikleri yanısıra yepyeni bir arayüzü de içeriyor ve belki de Tesla Model S’e gelen en büyük güncelleme.

7.0 Arayüzü Geçtiğimiz Ay Sızdırılmıştı

7.0 geçtiğimiz birkaç aydır 500 adet kadar kullanıcıda test ediliyordu ve yayınlanmasına rağmen hala şerit takip özelliği “beta” olarak belirtilmiş. Tanıtım konferansında Tesla CEO’su Elon Musk özelliğin kullanımı sırasında sürücünün ellerinin direksiyon üzerinde tutmasını tavsiye ettiklerini belirtti. İşte yeni yazılımdan notlar;

  • Otomatik park henüz sadece paralel parkı destekliyor. 7.1 yazılımı ile içinde sürücü yokken dar yerlere park etme özelliği de gelecek.
  • Diğer markaların benzer özelliklerinden Tesla’yı ayıran şey arabaların birbirine bağlı olması. Autopilot özelliklerine elverişli 60.000 adet kadar Model S mevcut ve hepsi gün geçtikçe birbirinden öğrenip gelişecek. Bütün filo günde yaklaşık 1 milyon km’den fazla tecrübe edinebilir. Haftalar ilerledikçe sistem ve algoritma daha iyi olacak.
  • Tesla Autopilot yazılımı üzerinde 50 kişi çalışıyor. Şirketin tüm dünyada çalışan sayısı ise 14.000’i geçti.
  • Autopilot her tarafı kapsayan ultrason sensörler, öne bakan kamera ve radar, GPS ve detaylı haritalar aracılığı ile çalışıyor.
Normal Harita - Yüksek Çözünürlüklü Harita

Normal Harita – Yüksek Çözünürlüklü Harita

7.0 daha çok kullanıcı tarafından edinildikçe detaylı kullanım görüntüleri ortaya çıkacaktır. Şimdilik ise aşağıdan Tesla’nın 7.0 yazılımı tanıtım sunumunu görüntüleyebilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla v7.0 Autopilot ile Yayınlandı!

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Emir’in profil fotoğrafı Emir tarafından 15/10/2015 at 08:26 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.