TeslaBlog: 2,000 Supercharger

supercharger

Resmi Tesla Motors Blog‘unda bugün yayınlanan “2,000 Superchargers” yazısının tercümesini aşağıda bulabilirsiniz;


 

Geçen hafta Tesla Motors Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya olmak üzere dünya çapında 400’e yakın noktada 2,000 Supercharger’a ulaşarak bir kilometre taşına daha ulaştı. Tesla Superchargerları A.B.D.’nin dört bir yanına elektrikli otomobil ile uzun yol ulaşıma olanak sağlıyot. Birleşik Krallığı Avrupa’ya bağlıyor ve Fransa’nın güneyinden Norveç’in kuzeylerine, kutup dairesine kadar uzuyor. Çin’de Superchargerlar sahil şeridi boyunca başlıca şehirleri birbirine bağlıyor ve son günlerde Avustralya ile Japonya’da da birkaç Supercharger istasyonu açtık.  Tesla Superchargerları dünyadaki en büyük ve en hızlı büyüyen hızlı şarj istasyonları ağı. 2014’te Supercharger sayısı beş kat arttı. 2016’da bu rakamı ikiye katlamayı planlıyoruz.

Model S sürücüleri evde veya ofiste, elektrik olan her yerde, şarj etmenin rahatlığını zaten yaşıyorlar ve günlük kullanım ihtiyaçlarından da fazlasına zaten sahipler. Tesla’nın global Supercharger ağı uzun yolculukları olağanüstü kolay ve zevkli hale getiriyor. Supercharlarda evinden uzaklara yolculuk yapan Model S sahipleri tamamen bedava olarak 20dk kadar kısa sürede yarım şarj elde edebilirler. Superchargerlar genellikle cafe, AVM gibi imkanların yanında bulunurlar böylelikle arabanız şarj olurken hızlı bir yemek veya alışveriş arasına çıkabilirsiniz. 85kWh pilli her Model S Supercharge özelliğini içeriyor ve her 60kWh’lık Model S’e eklenebilir.

RAKAMLARLA SUPERCHARGER

  • Toplam dağıtılan enerji: 25 milyon GWh
  • Olanak sağlanan yolculuklar: 139 milyon km
  • Kurtarılan CO2 salınımları: 45 milyon kg
  • Tasarruf edilen benzin: 15 milyon litre

KUZEY KUTBUNDAN AVUSTRALYA’YA

EN KUZEYDEKİ SUPERCHARGER:  Setermoen / Norveç

EN GÜNEYDEKİ SUPERCHARGER: Sydney / Avustralya

2016’DA PLANLANAN SUPERCHARGER AĞLARI

2000th-supercharger-infographic

 


 

Gördüğünüz gibi 2016 Avrupa haritasında ülkemizde 9 şehir ile tüm batı kesmini görmek heyecanlandırıyor. 2015 içinde ise sitede normal Supercharger haritasında Istanbul’u hala görüyor olmak Istanbul’a kurulacak ilk supercharger’ın yolunu gözletmeye devam ediyor.

ORJİNAL YAZI

Supercharger ve Tesla ile uzun yol hakkında daha fazla bilgi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 24/03/2015

    […] Tesla’nın “2,000 Supercharger” resmi yazısını okuyun […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.